Vesztegzári mindennapjaikba avatott be Székely Kinga Réka unitárius lelkész és nagycsaládos édesanya

Székely Kinga Réka lelkésznő a szülőfalujában, Kobátfalván •  Fotó: Barabás Ákos

Székely Kinga Réka lelkésznő a szülőfalujában, Kobátfalván

Fotó: Barabás Ákos

„A lelkésznek példát kell mutatnia a szabályok betartására, de meg kell találnia azokat az utakat, ahol a járványhelyzet ellenére is a közösség lelki vezetőjeként szolgál” – vallja a homoródszentpéteri gyülekezet lelkésze, a Magyar Unitárius Egyház hitéleti és misszió előadó-tanácsosa, Székely Kinga Réka. A négygyermekes édesanya vesztegzári mindennapjaikba is beavat.

Molnár Melinda

2020. április 26., 21:302020. április 26., 21:30

„A járvány világméretű elterjedésének kihirdetése valami ősi félelmet szólaltatott meg bennem. A Paradicsomból való kiűzetésnek félelmét, eltaszítottságot éreztem, s mint minden hívő ember, én is azt kérdeztem a mindenható Istentől, miért? Biblikus történetek jutottak eszembe: Bábel tornya, Noé bárkája, Jób és Ninive eseményei. Noha nem szeretem a bosszúálló Istent, lelkem mélyén éreztem, ha azt keresnénk, miért kell Isten megbüntessen minket, embereket, bőven találnánk rá okot. Tönkre tettük a folyóvizeket? Megszennyeztük a levegőt? Létrehoztuk a föld megsemmisítésére képes fegyvert? Kizsákmányoljuk a gyengébbet, ha mi vagyunk az erősebbek? Elvesszük-e a gyengék (egyének, nemzetek, országok, földrészek) erőforrásait? Képesek vagyunk egy kis többlet pénzért anyánktól, hazánktól, elveinktől megválni?" – ekképpen vezette fel kérésünkre érzelmeit Székely Kinga Réka.

Szerinte valóban volna a jó Istennek megszámlálhatatlan oka arra, hogy büntetést mérjen ránk, mert bőven megszegjük a Tízparancsolatot, és a jézusi Aranyszabályt is.

„A Tízparancsolat a tiltásaival, az Aranyszabály az együttérzésre való felhívással, azt cselekedd embertársaiddal, amit veled szeretnéd, hogy cselekedjenek, az emberi létezés teljes területét lefödi – mégis sokszor találunk kibúvókat, hogy kijátszodjuk ezeket az életvezetési parancsokat, ajánlásokat.”

Elszigetelve

„Az ősi félelem, ami felébredt bennem, a betegek és öregek szomorú tekintetéből táplálta magát, mert ha nem is foglalták szavakba, kiolvasható volt belőle, hogy velőig megérezték a fölöslegessé válás kegyetlen érzését. (…) Lelkészként a legrosszabb, hogy pont azokat kell a legjobban elszigetelni, akiknek a legnagyobb szükségük lenne a lelkigondozásra.

Idézet
A 65 év felettiek többsége nincs rákapcsolódva a világhálóra, a közösségi médiákban sugárzott istentiszteleteket, imákat, vallásos énekeket csak a tévében és a rádióban hallgathatják.

A fiatalabbakkal való kapcsolattartás akadálymentesebb, rövid üzeneteket, bejegyzéseket, lelkigondozói jellegű párbeszédet lehet folytatni velük, és így nem olyan kegyetlen az elszakítottság érzése. Ebben a járványidőben a legrosszabb helyzetben a városokban egyedül élő idősek vannak, akik elszigetelten, leszegényedve élnek, mert szeretteik nincsenek mellettük, és igazán az egyházak, a szeretetszolgálatok segítségére vannak szorulva” – véli az unitárius lelkész.

Lelki közösségben

Mint mondja, a székelyföldi falvakban még élnek a régi szokások, életvezetési beidegződések: a szomszéd átkiabál, megkérdi az idős, egyedül élőt, hogy van, hogy aludt, felkelhetett-e, s ha válasz nem jönne, akkor átmegy – ha rokon, ha nem, mert falustárs.

A lelkésznek példát kell mutatnia a szabályok betartására, de meg kell találnia azokat az utakat, ahol a járványhelyzet ellenére is a közösség lelki vezetőjeként szolgál.

Meglátása szerint a vidéki gyülekezetekben ennek az alternatív lelkigondozásának a lehetőségeit megtalálni sokkal könnyebb, mint városon. „A kertek mögött, a kerítésen át, a temető felé vezető úton, az üzlet előtt, telefonon és közösségi felületeken tartsuk a hívekben a lelket, hogy vége lesz ennek az özönvízszerű élethelyzetnek is, s remélhetőleg megtisztulva, nem a régi rohanós, idegbajos tempóban, hanem egy szebb holnapra ébredünk. Csak bírjuk ki hittel és önmagunk és felebarátunk iránti szeretettel.”

Információs szupersztráda?

„Hiányzik-e az iskola?” – kérdezi a lelkész a gyerekekeit, a falubelieket és a sajátjait. „Őszinte válaszok érkeznek: főleg a felsős tanulóknak hiányoznak az osztálytársak; van, akinek hiányzik az iskola, de legfőképp a szünetek; másik izgul, mert abszolválni vagy érettségizni szeretne. Akad, aki kimondja, hogy nem: nem hiányzik az állandó stressz, inkább szereti ezeket a csendesen folyó napokat, amikor egy, legfeljebb két órát kell csak a képernyő előtt ülni. Miért is ne lehetne így folytatni az egész iskolai időszakot, nyugalommal, sok játékkal?”

A hatékony online oktatásra is kitérünk, a lelkész szerint ennek azonban előfeltételei vannak. „Kellene jó világhálós lefödöttség, ami a falvak többségében nincs meg, mert a netet szolgáltató cégeket nem az érdekli, hogy ha már a szegény falusi megvette a szolgáltatást, akkor működjön is a világhálós kapcsolat. Többnyire szótagokban, szakadozott mondatokban folyik a tanár-diák párbeszéd, már akinek van legalább egy használható telefonja.

Idézet
Hiába erőltetik az online oktatást, egyszerűen nincsen technikai felszereltség arra, hogy például a mi négy iskolásunk egyszerre vegyen részt online órákon.

Nincs annyi számítógépünk, s nemhogy négy, egyidőben folyó óra hálózati lefödöttsége nincs meg, de ha csak egy valaki használja is a webet, több az akadozás, mint a folyékony párbeszéd” – vázolja a kényszerű valóságot.

Vesztegzári örömök

„Ha van valami, amit a karanténnak köszönhetek az a belátás, amire a gyermekiem ráébredtek. Az eddigi mindenben turkálunk életmódot felváltotta náluk az elővigyázatosság és a figyelmesség. Már nem úgy követelőznek, hogy spagettit akarok forró csokival, hanem így kérdeznek: van-e, jut-e mindenkinek?!

Idézet
Amit eddig szép szóval és saját gyermekkorom felemlegetésével nem tudtam elérni, hogy több alázattal viseltessenek az étel és egyáltalán az élet iránt, most a járvány, a szigorítások, a karantén, és a világból jövő hírek megtették.

Lehet rosszabbul is élni, vannak, akik sokkal nehezebb körülmények között élnek. Sőt én és a szüleim, a nagyszüleim, mind rosszabb anyagi és társadalmi feltételek mellett éltünk, de több volt bennünk a hála, a köszönet, mint gyermekeimben, eddig.

Idézet
Most új időszámítás van.

Az élet iránti mélyebb alázat, az emberi együttérzés magasabb fokon művelése nálunk, és tudom, minden jól működő, tehát családi zsarnok nélküli családban, kiegészül a közös, ráérős, beszélgetések ajándékával. Beszélgetünk, miközben főzünk, ásunk, vagy épp kacsákat etetünk. Miközben régi fényképeket nézünk, felemlegetjük a nagymamát és dédimamát, a nagytatát, a keresztanyát, akik már visszaadták lelküket teremtőjüknek. Beszélgetünk a politikai helyzetről, a történelmünkről, és arról, hogy ki hogyan képzeli el a jövőt: milyen házastársat képzel el magának, ki miből akar megélni, ki hány gyermeknek szeretne anyja, apja lenni” – meséli Székely Kinga Réka, az újságíró pedig nem győzi jegyzetelni az alapigazságokat.

Metál, techno, zsoltár

Na, de milyen is a karantén négy gyermekkel? – kérdezzük. „Legnagyobb gyermekünk már betöltötte a tizennyolcat, a legkisebbik a tizenkettőt.

Idézet
Sokszor kiborítanak egy-egy metál vagy techno stílusú zenével, melyektől engem a hideg is kiráz.

Erre ők rátromfolnak: anyának kapcsoljátok be a himnuszt és a zsoltárokat. Én is voltam fiatal, kiáltom, ők kacagnak. Rá kell jönnöm újra és újra, hogy gyermekeink többek annál, hogy csak a mi gyermekeink legyenek, hisz bennük nem csak mi vagyunk, hanem legalább hét generáció ősünk; a környezetünk, a falu és a különböző iskolák, a fesztiválok – a mai trendek, mind megérintik, alakítják őket.”

A legnagyobb lelki elégtétel

A vesztegzárban a legnagyobb lelki elégtétel a lelkész számára, ami a gyermekeit illeti, hogy amennyire tőlük telik, részt vesznek a szülők munkájában. „Istentiszteleti szolgálatomat szívügyüknek tekintik. Végigjárják a falut, a temetőt és a templomkertet, hogy megfelelő felvételeket készítsenek; verseket olvasnak fel abban a témában, amire egyházi beszédemet alapozom; egyházi énekeket tanulnak meg játszani. Ha a felvétel közben elvesztem a mondanivaló fonalát, vigasztalnak: »nem baj anya, kezd újra!«.

Idézet
Vasárnaponként nem egy órát töltenek az istentisztelettel (mint általában), hanem három-négyet: legyen felvétel, zene, és tudjuk feltölteni, megosztani az interneten a lelki eledelt.

A 130. zsoltár szavaival bízom abban, hogy hamarosan véget ér a járvány és a vesztegzár, biztatok mindenkit, hogy higgyen a szabadulásban és reménykedjen újjászülető életünk tisztaságában” – üzeni a lelkésznő. A 130. zsoltár: „Várom az Urat, várja a lelkem, jobban, mint az őrök a reggelt, mint az őrök a reggelt.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 14., csütörtök

Tudta? Minimálbér legtöbb két évig, aztán emelni kell a fizetést

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.

Tudta? Minimálbér legtöbb két évig, aztán emelni kell a fizetést
2024. november 14., csütörtök

A nagy küzdelmeket vívó apró harcosokra emlékeznek vasárnap

Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.

A nagy küzdelmeket vívó apró harcosokra emlékeznek vasárnap
2024. november 14., csütörtök

Ezek a cégek végzik a téli útkarbantartást a megyei besorolású utakon Hargita megyében

Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.

Ezek a cégek végzik a téli útkarbantartást a megyei besorolású utakon Hargita megyében
2024. november 14., csütörtök

Járókeretekre és kerekesszékekre gyűjt jótékonysági bálon az RMDSZ háromszéki nőszervezete

November 15-én jótékonysági bált szervez az RMDSZ Háromszéki Nőszervezete. A jelenlevők felajánlásaiból a Máltai Szeretetszolgálatnak vásárolnak tolószékeket és járókereteket, amelyekkel a segélyszervezet a mozgáskorlátozottak segítségére lehet.

Járókeretekre és kerekesszékekre gyűjt jótékonysági bálon az RMDSZ háromszéki nőszervezete
2024. november 14., csütörtök

Büdös ügy: az Európai Unió Bírósága elé idézik Romániát

Az EB álláspontja szerint a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Romániát szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.

Büdös ügy: az Európai Unió Bírósága elé idézik Romániát
2024. november 14., csütörtök

A gyermekkori látásproblémákról: gyorsan kell cselekedni, ha javulást szeretnénk

A gyerekek látásminősége 7-8 éves korig javítható, utána már nem, ezért addig kell cselekedni, amíg lehet – szögezte le Albert András szemész főorvos, aki a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat kezdeményezésére végez szűrést a kisiskolásokon.

A gyermekkori látásproblémákról: gyorsan kell cselekedni, ha javulást szeretnénk
2024. november 14., csütörtök

Egyelőre kórházban marad az abásfalvi medvetámadás sérültje

További kezelésekre szorul, így egyelőre a székelyudvarhelyi városi kórházban marad a fiatal nő, akit szerdán délelőtt támadott meg egy medve Abásfalva határában.

Egyelőre kórházban marad az abásfalvi medvetámadás sérültje
2024. november 14., csütörtök

Így könnyíthetik meg a sofőrök, hogy ünnepi díszbe öltözzön Székelyudvarhely

A városközponti parkolóhelyek szabadon hagyására kéri a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal a lakókat, amíg szombaton az ünnepi díszek felkerülnek a helyükre.

Így könnyíthetik meg a sofőrök, hogy ünnepi díszbe öltözzön Székelyudvarhely
2024. november 14., csütörtök

Ezért vonultak szirénázva a tűzoltóautók Csíkszeredában

Aggodalomra semmi ok, gyakorlatot tart a csíkszeredai Octavian Goga Főgimnáziumban a Hargita megyei tűzoltóság.

Ezért vonultak szirénázva a tűzoltóautók Csíkszeredában
2024. november 14., csütörtök

Feltámasztják a helyi roncsautóprogramot Sepsiszentgyörgyön

Jövő hónaptól ismét működni fog a helyi roncsautóprogram Sepsiszentgyörgyön, amelynek keretében 3000 lejért és új autó vásárlásának kötelezettsége nélkül lehet értékesíteni a roncsautókat.

Feltámasztják a helyi roncsautóprogramot Sepsiszentgyörgyön
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!