
Kihasználja a lazításokat a színház, hétfőn székelyudvarhelyi iskolákban mutatják be az új előadást
Fotó: Beliczay László
Újból tantermi előadás részesei lehetnek a székelyudvarhelyi diákok: a Tomcsa Sándor Színház társulata már több éve folytat színházi nevelési programot, a járványügyi szabályok enyhülésével most ismét nem csak a város megy a színházba, hanem a színház is kimozdul az intézmény falai közül.
2021. május 14., 18:002021. május 14., 18:00
A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház az Emberi Erőforrások Minisztériuma által finanszírozott, 2019-ben lezajlott szakmai tapasztalatszerzés alkalmával alakított ki partnerséget a budapesti Nyitott Kör nevű színházi neveléssel foglalkozó módszertani műhellyel: akkor Székelyudvarhely több iskolájába is elvitték az osztálytermi előadásokat. A visszajelzések pedig a nevelési program létjogosulságát igazolták.
A hétfőn, május 17-én bemutatandó Vérszirom című előadás is egy ilyen produkció, amelynek premierjét azonban a járványhelyzet miatt többször újra kellett tervezni. Hogyan hat ránk a környezetünk, egy közösség, vagy akár egyetlen ember – az egészen apró és jelentéktelen dolgoktól a nagy, akár sorsfordító eseményekig, ezekre a kérdésekre keresi a választ a Vérszirom című produkció, árulta el Meszlényi-Bodnár Zoltán, a Nyitott Kör vezetője és a bemutatásra kerülő produkció rendezője. Hozzátette: az osztálytermi előadás egy olyan performansz, amelyben a színészek a diákokkal együtt hozzák létre a jeleneteket.
Ennél fogva a próbafolyamat is izgalmas és rendhagyó, osztotta meg Szabó Janka dramaturg, aki szerint a szöveg „gördülékenyen, mintegy magától kialakult”. A darab forgatókönyve tehát nem kötött, tette hozzá a rendező: csupán a cselekmények rögzítettek, a szöveg az egyfolytában változó. „A próbák során valós személyiségeket hozunk létre, így a színészek ezen karakterek mentén fognak viselkedni a produkció során” – magyarázta Meszlényi-Bodnár Zoltán. Érdekesség, hogy így az egyes előadások után, a diákok visszajelzései alapján a karakterek maguk is egyre kerekebb, sokoldalúbb személyiségekké alakulnak. A tervek szerint a produkciót háromszor játsszák ebben az évadban, ősztől pedig – az osztályfőnökök kérésére – több iskolába is elviszik.
A 2020-2021-es évad hátralevő része továbbra is a járványhelyzettől és az ehhez kapcsoló szabályoktól függ: a színház vezetősége úgy tervezi, hogy a már többször halasztott, Vihar című produkciót május 22-én mutatják be, illetve Az öreg király hagyatéka című bábjátékot Székelykeresztúrra és Farkaslakára is elviszik. A nyár elejére még két másik produkció próbafolyamatának a kezdete van betervezve.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!