Kiállta a fesztiválkínálatok próbáját a szelídgesztenye homoródkarácsonyfalvi ünnepe: a tizenötödiken több mint félezren gyűltek össze szombatot a Levente téren.
2018. október 07., 13:122018. október 07., 13:12
Varázslatos gesztenyefigurák készültek a gyermek- és felnőtt kezekben
Fotó: Veres Nándor
Kiállta a fesztiválkínálatok próbáját a szelídgesztenye homoródkarácsonyfalvi ünnepe: a tizenötödiken több mint félezren gyűltek össze szombatot a Levente téren.
2018. október 07., 13:122018. október 07., 13:12
Fotó: Veres Nándor
Betegség nem tizedeli a több mint százéves karácsonyfalvi szelídgesztenye-ligetet, de a termést megdézsmálják kéretlen szüretelők. Titkos gesztenyereceptjük nincs a helybélieknek, minden megkóstolható, amíg a készlet tart – derült ki a helyszínen.
A Dungó Kulturális Egyesület mellé szegődött társszervezőként idén a Homoród-Küküllő Leader Egyesület. A regionális fesztiválkínálatot a Nemzeti Vidékfejlesztési Program támogatásával bővítették. A fellépő csoportok és a helyi termelők a Leader-vonzásköréből érkeztek, és volt szakmai előadás is a szelídgesztenyéről. Lázár László igazgató elmondta: kapcsolataikkal szeretnének szélesebb ismertséget nyújtani a gesztenyefesztiválnak.
– jegyezte meg Benedek Enikő, a szervező egyesület elnöke a fesztiválrádió helyszíni tudósításában Sármási-Bocskai János riporternek. Így nem csoda, ha már délben elfogytak a maradékból készített gesztenyés finomságok. A gyermekek viszont nem búslakodhattak, hiszen idén a kézműves sátorban gesztenyéből alkothattak.
Fotó: Veres Nándor
A község testvértelepülései sem hagyják ki ezt a rendezvényt. Cserépfalu visszatérő énekese Szabó László, a nagykarácsonyiak szintúgy. Perczel László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja pedig varsányi születésű.
Legtávolabbról, a történelmi Szlavónia, a mai Horvátország keleti területén fekvő Kórógyról érkezett egy nyolcfős küldöttség. A nagykarácsonyiak biztatására vágtak neki a hosszú útnak – közülük többen első ízben. A sokat szenvedett falut eddig a délszáv háborús tudósításokból ismerték sokan: lebombázott temploma és elűzött lakossága a háborús veszteségek szimbólumaként él a köztudatban. A kórógyi Magyar Hagyományőrző Egyesület vezetője, Cserepes Zoltán elmondta: a falu népének legalább negyven százaléka nem tért vissza szülőföldjére a háborút követően, de nyolcvanöt százalékban most is magyarok lakják. Önazonosságukat magyar egyesületükben erősítik. Gyermek-néptánccsoportjukban 3-10 évesekkel foglalkoznak. A horvátországi, síkságról érkezett magyar vendégeket lenyűgözte a hegyek látványa, ám a vendégszeretetben magukra ismertek – az itt élő emberekkel hamar barátságot kötöttek. Ha ez a kapcsolat meggyökerezik, elhozzák a gyermekeket is Karácsonyfalvára – ígéri Cserepes Zoltán.
Fotó: Veres Nándor
A tavalyi felmérés kimutatta:
– mondta Orbán Csaba, a közbirtokosság elnöke. Inkább csemetéket növelnének, hogy máshol is meghonosodhasson a karácsonyfalvi példa. Cukrász, sörfőző is érdeklődik a termés iránt, remélik jövőre az ők termékeiket is megkóstolhatjuk a szelídgesztenye-fesztiválon. Oklánd község polgármestere, Cseke Miklós a falu jövőjének előrevetülését a fiatal karácsonyfalvi, helyben élő családok törekvéseinek áldásaiban látja.
Fotó: Veres Nándor
Ifj. Benedek Mihály helyi termelő meggyőződése: a szülőfaluban sok munka van, végezni kell, és meg lehet élni belőle. „De ilyen szép táj sehol sincsen!” A jó hangulatú termésünnepen a helybéli hagyománypártolók, fellépő vendégeik valamint az üstök örül szorgoskodók estébe hajló együttlétre hangolták a fesztivállátogatókat.
Fotó: Veres Nándor
A fellépők
A Homoród menti Hagyományőrző Hannover Huszárok október 6-ára emlékeztek. A térzenét a karácsonyfalvi illetve a székelyzsombori fúvósok biztosították. Fellépett Zilinczki Nóra Hanna, a Cickom énekegyüttes, a Forgórózsa néptánccsoport és a marosvásárhelyi Fagyöngy citerazenekar.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!