Hirdetés
Hirdetés

Végül egy román gyereket sem írattak be a koronkai iskolába

Az elmúlt években a napközis csoportban soha nem volt legalább tíz, hasonló korú gyermek, hogy előkészítő osztályt lehessen indítani román nyelven •  Fotó: Haáz Vince

Az elmúlt években a napközis csoportban soha nem volt legalább tíz, hasonló korú gyermek, hogy előkészítő osztályt lehessen indítani román nyelven

Fotó: Haáz Vince

Összesen négy román szülő ment el érdeklődni az iskola előkészítő osztálya felől, végül egyik sem íratta be gyerekét a koronkai Tholdalagi Mihály Általános Iskolába. Sokat kampányoltak a helyi Nemzeti Liberális Párt képviselői a román tannyelvű osztály indítása mellett, de végül egyik román szülő sem íratta a helyi iskolába gyerekét.

Hajnal Csilla

2024. május 21., 09:512024. május 21., 09:51

Május 14-én lejárt az előkészítő osztályokba való iratkozás első szakasza. A koronkai Tholdalagi Mihály Általános Iskola igazgatója, Dósa Ibolya megkeresésünkre elmondta, voltak román anyanyelvű érdeklődők az iratkozás ideje alatt, de végül egyik sem íratta ide gyerekét.

Idézet
Négy szülő jött el érdeklődni, ebből kettő koronkai. A szülők azt mondták, ha indul az osztály, akkor hajlandóak ide íratni gyereküket. Az egyik közülük azóta jelezte is, hogy októberre már el lesznek költözve a településről. Két szülő pedig beíratta vásárhelyi iskolába a gyerekét abból a meggondolásból, hogy nehogy iskola nélkül maradjanak. Ők azt mondták, hogy ha megindul a román tannyelvű osztály, akkor transzferrel áthoznák a gyerekeket ide. Tehát végül egyiket sem íratták be a helyi iskolába. Mindent megtettünk, hogy elindulhasson a román tannyelvű osztály, de gyerek nélkül nem tudunk osztályt indítani

– részletezte megkeresésünkre Dósa Ibolya igazgató.

Hirdetés

Mint arról korábban beszámoltunk,

Daniel Cheșa, a Nemzeti Liberális Párt koronkai képviselője tavaly két párttársával együtt a Maros Megyei Tanfelügyelőséghez fordult, kérve, hogy hozzanak létre román tannyelvű osztályokat a községközponti iskolában,

jelenleg ugyanis egy napközis román csoport van és egy összevont osztály, ahová a 0–4. osztályos gyerekek járnak. A román képviselő tavaly a Székelyhonnak azt állította, hogy Koronkán azért nem akarnak román tagozatot létrehozni, hogy megőrizzék a község magyar vezetőségét, hogy azok, akik beköltöztek, ne készíttessenek helyi személyazonossági igazolványt, és ne szavazzanak helyben. Úgy értékelte, hogy a tanfelügyelőség jelenlegi vezetősége partner a kérés megoldásában, és egy levelet is átküldött, amelyben a főtanfelügyelő azt ígéri, felügyelni fogja, hogy a liberális tanácsosok kérését mennyiben teljesíti az iskola vezetősége.

korábban írtuk

Román osztályt akarnak az önkormányzati képviselők, a szülők azonban nem igénylik ezt
Román osztályt akarnak az önkormányzati képviselők, a szülők azonban nem igénylik ezt

A Maros megyei Koronkán a nemzeti liberális párti román önkormányzati képviselők azt állítják, hogy a helyi iskola magyar igazgatónője nem akar román tannyelvű osztályokat létrehozni, ezzel kirekeszti a román gyerekeket.

Jelenleg a koronkai Tholdalagi Mihály Általános Iskola bölcsődéjében magyar tannyelvű csoport van, de román kicsik is járnak oda. A napköziben működik román csoport, előkészítőtől negyedik osztályig pedig egy összevont osztály működik román nyelven, de ide is román és roma gyerekek járnak.

Az elmúlt évek során a napközis csoportban soha nem volt legalább tíz, hasonló korú gyermek, hogy előkészítő osztályt lehessen indítani román nyelven.

A Tholdalagi Mihály Általános Iskola igazgatója, Dósa Ibolya korábbi megkeresésünkre hosszasan mesélt arról, hogy az elmúlt években hányszor kérte már Daniel Cheșa, hogy hozzák létre a román tagozatot, és ők milyen intézkedéseket tettek. Mint mondta korábban, házról házra is jártak, hogy kikérjék a szülők véleményét, hogy szeretnék-e a helyi iskolába íratni a gyermekeiket. Ebből a felmérésből és a visszajelzésekből azonban nem derült ki, a koronkai román közösség igényelné-e, hogy a gyermekek helyben tanuljanak anyanyelvükön.

Az iratkozások hiánya bizonyítja, hogy inkább városi iskolák mellett döntenek a helyi román családok.

Koronka gyakorlatilag összenőtt Marosvásárhellyel, sok család költözött ki oda a városból. Legtöbben azonban megtartották a városi személyi igazolványukat, továbbra is bejárnak a városba dolgozni, tanulni. A legutóbbi népszámlálás szerint Koronka község lakossága 4407 személy volt, 41 százaléka vallotta román nemzetiségűnek magát, 1,2 százalék romának, a többiek magyarnak.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 18., kedd

Oszlopnak ütközött, életveszélyes állapotban szállították kórházba

Villanyoszlopnak ütközött egy személygépkocsi a Mikefalvához tartozó Abosfalván kedd délután. Az autóban utazók közül hárman sérültek meg, egyik életveszélyesen, őt helikopterrel szállították a marosvásárhelyi kórházba.

Oszlopnak ütközött, életveszélyes állapotban szállították kórházba
Hirdetés
2025. november 18., kedd

Újabb bércsökkentéstől tartanak, Bukarestbe mennek tiltakozni a tanügyi szakszervezetek

Sztrájkőrséget állnak szerdán az oktatási minisztérium épülete előtt a tanügyi szakszervezetek, amelyek szerint a kormány újabb jogszabályt készül elfogadni a tanügyben dolgozók fizetésének csökkentéséről.

Újabb bércsökkentéstől tartanak, Bukarestbe mennek tiltakozni a tanügyi szakszervezetek
2025. november 18., kedd

Adományokat gyűjt a Vöröskereszt Csíkszeredában

Adománygyűjtő akciót szervez a Vöröskereszt Hargita megyei szervezete Csíkszereda több pontján november 22-23. között. A csomagokat karácsonyra a rászoruló családok közt osztják szét.

Adományokat gyűjt a Vöröskereszt Csíkszeredában
2025. november 18., kedd

Mi minden derül ki a 2026-os Székely Kalendáriumból?

A megszokotthoz képest is igényesebb kivitelezésben, gazdagabb tartalommal rukkolt elő a Székely Kalendárium. A 2026. évre szóló kiadásból többek között az is kiderül, mire készül a székely Bonnie Tyler, és miben rejlik a székelyvarsági sajt titka.

Mi minden derül ki a 2026-os Székely Kalendáriumból?
Hirdetés
2025. november 18., kedd

Már havazik is az ország több pontján

Számos felvételt tett közzé a Meteoplus Facebook-oldal az ország különböző pontjairól, ahol a csapadék havazásba váltott át a lehűlés következtében.

Már havazik is az ország több pontján
2025. november 18., kedd

Csoma Botond: a román társadalom még nincs felkészülve az autonómiára

A Székelyföld autonómiastatútumával kapcsolatos törvénytervezet nem Románia ellen irányul, és semmiképpen sem elszakadásról szól – jelentette ki kedden Csoma Botond RMDSZ-es képviselő.

Csoma Botond: a román társadalom még nincs felkészülve az autonómiára
2025. november 18., kedd

Elárulta Kelemen Hunor, hogy kik következnek a bírák és ügyészek után nyugdíjügyben

A kormányoalíció ragaszkodik ahhoz, hogy a bírák és ügyészek nyugdíja fizetésük legtöbb 70 százalékát tegye ki – jelentette ki kedden Kelemen Hunor, hozzátéve, ő hajlandó lenne engedményekre a nyugdíjkorhatár emelésével kapcsolatban.

Elárulta Kelemen Hunor, hogy kik következnek a bírák és ügyészek után nyugdíjügyben
Hirdetés
2025. november 18., kedd

Hadüzenet a szabálytalan sofőröknek: a járművek fedélzeti kamerás felvételeit is felhasználhatják ellenük

Többek között a közúti közlekedés megfigyelését kívánja kibővíteni Cătălin Predoiu belügyminiszter jogszabálytervezetek és miniszteri rendeletek révén.

Hadüzenet a szabálytalan sofőröknek: a járművek fedélzeti kamerás felvételeit is felhasználhatják ellenük
2025. november 18., kedd

Oltják a kigyulladt tartályhajót, visszatérhetnek otthonaikba az egyik Tulcea megyei falu lakói

Elhárult a veszély, az ukrán dunai kikötőben lángba borult üzemanyaggal megrakott tartályhajó miatt a preventív céllal 24 órával ezelőtt evakuált ceatalchioi-i lakósok visszatérhetnek otthonaikba kedd délelőtt.

Oltják a kigyulladt tartályhajót, visszatérhetnek otthonaikba az egyik Tulcea megyei falu lakói
2025. november 18., kedd

Már ma megjöhet a tél

Lehűlésre és csapadékra figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat. Előrejelzése szerint az ország nagy részén csapadék várható, Erdélyben vegyes formában: eső, havas eső, később pedig havazás valószínű.

Már ma megjöhet a tél
Már ma megjöhet a tél
2025. november 18., kedd

Már ma megjöhet a tél

Hirdetés