
Fotó: Haáz Vince
A Maros megyei Koronkán a nemzeti liberális párti román önkormányzati képviselők azt állítják, hogy a helyi iskola magyar igazgatónője nem akar román tannyelvű osztályokat létrehozni, ezzel kirekeszti a román gyerekeket. A kérdés azonban sokkal összetettebb, hiszen elsősorban a szülők kell jelezzék, kérjék, hogy román osztályok induljanak, vállalva, hogy oda íratják gyermekeiket.
2023. november 09., 10:402023. november 09., 10:40
2023. november 14., 10:402023. november 14., 10:40
Koronka Marosvásárhely peremtelepülése, gyakorlatilag összenőtt a várossal, az elmúlt években nagyon sokan költöztek oda. Legtöbben azonban megtartották a városi személyi igazolványukat, továbbra is bejárnak a városba dolgozni, tanulni, szórakozni.
A Nemzeti Liberális Pártnak három képviselője van a magyar polgármester által vezetett koronkai önkormányzatban. Egyikük Daniel Cheșa, aki nemrég két párttársával együtt a Maros Megyei Tanfelügyelőséghez fordult, kérve, hogy
A Székelyhonnak elmondta: évek óta szorgalmazza, hogy legyen román tagozat a koronkai iskolában, de ezt ellehetetleníti az iskola vezetősége. Cheșa ezért a tanfelügyelőség közbenjárását kérte, és
A képviselő szerint a tanfelügyelőség vezetősége nyitott volt és elmondta, hogy melyek azok a lépések, amelyeket meg kell tegyen az iskola vezetősége, hogy engedélyt kaphassanak a román tannyelvű osztályok.
– magyarázta.
Fotó: Haáz Vince
Daniel Cheșa azt állítja, hogy Koronkán azért nem akarnak román tagozatot létrehozni, hogy megőrizzék a község magyar vezetőségét, hogy
Úgy értékelte, hogy a tanfelügyelőség jelenlegi vezetősége partner a kérés megoldásában, és egy levelet is átküldött nekünk, amelyben a főtanfelügyelő azt ígéri, felügyelni fogja, hogy a liberális tanácsosok kérését mennyiben teljesíti az iskola vezetősége.
A koronkai Tholdalagi Mihály Általános Iskola igazgatója, Dósa Ibolya megkeresésünkre hosszasan mesélt arról, hogy az elmúlt években hányszor kérte már Daniel Cheșa, hogy hozzák létre a román tagozatot és ők milyen intézkedéseket tettek. Megtudtuk, hogy
A napköziben működik román csoport. Előkészítőtől negyedik osztályig egy összevont osztály működik román nyelven, de ide is román és roma gyerekek járnak.
Házról házra is jártak, hogy kikérjék a szülők véleményét, hogy szeretnék-e a helyi iskolába íratni a gyermekeiket, igénylik-e a román tannyelvű osztályokat, illetve milyen elvárásaik vannak a helyi iskolával szemben. Ebből a felmérésből és a visszajelzésekből azonban
Fotó: Haáz Vince
Dósa Ibolya azt is hangsúlyozta, hogy az állásokat a beiskolázás alapján hirdetik meg, de ahhoz biztosak kell legyenek abban, hogy összeállnak az osztályok. Az igazgató szerint,
Dósa Ibolya szerint ha a liberális képviselők ismernek olyan szülőket, akik román osztályba szeretnék íratni a gyermekeiket, akkor azt kellene jelezzék névvel, a szülők által írt kérvénnyel az iskola vezetőségének. Az elmúlt években ilyen kérés nem érkezett hozzájuk. Dósa Ibolya leszögezte: a tanfelügyelőség utasítására a beiskolázási tervbe beteszi a román tannyelvű osztályokat a következő tanévtől, lehetőséget biztosítva, hogy iratkozzanak a gyerekek.
Maros megye főtanfelügyelő-helyettese, Antal Levente is megerősítette amit az iskola igazgatója mondott. A Székelyhon megkeresésére kifejtette, minden gyermeknek biztosítani kell az anyanyelvén való tanulás jogát, lehetőleg legközelebb a lakóhelyéhez és ezt a tanfelügyelőség fontosnak tartja.
Mint kiemelte, a koronkai román képviselők által kezdeményezett beszélgetésen is elhangzott, hogy amennyiben van elegendő gyerek, indulhatnak a román tannyelvű osztályok.
A román szülők nagy része azonban a városi iskolákba viszi be a gyermekeit, azért van jelenleg is Koronkán összevont román elemi osztály.
Motorok és motorosok százait áldották meg vasárnap délután a Tolvajos-tetőn.
Több fát is kidöntött az erős szél vasárnap Marosvásárhelyen, a tűzoltókat három helyszínre riasztották. Maroshévízen egy fa az áramvezetékekre zuhant, ezért a tűzoltók mellett az áramszolgáltató munkatársai is a helyszínre vonultak.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tűzszerészei robbanótöltetet találtak a Tulcea megyei Luncavița és Văcăreni térségében becsapódott drónmaradványokban – számolt be vasárnap a védelmi minisztérium.
Életét vesztette vasárnap Huși-ban egy férfi, akire egy tömbház tetőelemei zuhantak – közölte a Vaslui megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A Román Rendőrség vasárnap közölte, hogy 2020 és 2025 között a jobbkormányos gépkocsikat érintő balesetek mintegy 84 százaléka azért történt, mert a járművezetők nem tartották be a közlekedési szabályokat.
A belügyminisztérium vasárnap a szellemi tulajdon világnapján arra figyelmeztetett, hogy a hamisított termékek és a kalóztartalmak továbbra is valós kockázatot jelentenek a vásárlók számára.
A kormány idén is folytatja az Új otthon programot, 500 millió lejes hitelgarancia-kerettel – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett jogszabálytervezetéből.
Most fordult elő először, hogy az orosz fél nem tudta teljes mértékben tagadni a Románia légterébe szombat hajnalban behatoló drón orosz eredetét – jelentette ki szombat este Oana Țoiu a bukaresti orosz nagykövet bekéretéséről.
Bár szombaton napközben Székelyföld-szerte napos, tavaszi idő volt, vasárnap reggelre több helyen fagypont alá csökkent a hőmérséklet. A leghidegebbet ezúttal is Csíkszeredában mérték.
A Galacon lezuhant orosz drón miatt a külügyminisztérium szombaton bekérette az orosz nagykövetet, és közölték a diplomatával, hogy a román fél elítéli légterének megsértését, és „határozottan tiltakozik” ez ellen az elfogadhatatlan cselekedet ellen.
szóljon hozzá!