Kivéreztetett szigorítás. Még alkalmazásba sem lépett, máris módosítják a sertéstartásra és értékesítésre vonatkozó új törvényt. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Megszigorította az állam a sertéstartásra és forgalmazásra vonatkozó törvényt, ám a gazdák reakciója miatt a mezőgazdasági miniszter szinte rögtön, lényegében még az új rendelkezések alkalmazása előtt enyhítéseket ígért a háztáji sertéstartóknak. Az új szabályozások – amelyek bevezetésével a sertéspestis terjedését szeretnék megfékezni – a korábbiaknál jóval szigorúbb feltételekhez kötik az értékesítésre szánt sertések tartását. A változásokról a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjétől érdeklődtünk.
2023. november 07., 21:012023. november 07., 21:01
A parlament által májusban elfogadott, a sertéstartást szabályozó törvénytervezet alkalmazásához szükséges két szakhatósági rendelet október második felében jelent meg, ám az értékesítésre szánt sertések tartását szigorú feltételekhez kötő új előírások akkora felzúdulást keltettek a kisgazdák körében, hogy a mezőgazdasági miniszter hétfői bejelentésében
Az új előírások jóval szigorúbbak a korábbiaknál, lényegében csak akkor teszik lehetővé a háztáji körülmények között tartott disznók értékesítését, ha a gazdák egy sor előírásnak eleget tesznek.
Így lényegében nem lesz kifizetődő a saját fogyasztásra szánt sertések mellett egy-két, eladásra szánt példányt is felnevelni a karácsonyi időszakra, és a kisvágóhidak sem tudják majd felvásárolni ezeket,
legfőképpen azért, hogy megfékezzék a sertéspestis terjedését – tudtuk meg István Róberttől, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjétől.
Bevinni lehet – például a felnevelésre megvásárolt malacokat –, de elszállítani onnan nem – egyszerűsítette le az új szabályozásnak a háztáji sertéstartásra vonatkozó részét a szakhatóság vezetője.
„Minden faluban van egy-két gazda, aki kocákat tart, és az emberek tőlük veszik a malacokat. Eddig is voltak, csak nem voltak engedélyezettek. Ezekkel kell mi szóba álljunk, és megértessük velük, hogy
és akkor meg lesz engedve nekik, hogy eladják a malacokat úgy, mint eddig” – magyarázta István Róbert.
Ezeknek a gazdáknak az állatai fülszámozva voltak, majd az állatorvostól kiváltották a „mozgatáshoz” szükséges dokumentumot, így tudták értékesíteni állataikat. „Volt is mozgás, de ez egyirányúvá válik” – fűzte hozzá a szakhatóság igazgatója.
Azok a sertéstartó gazdák, akik a jövőben értékesíteni is szeretnék az állataikat, be kell jegyeztessék gazdaságukat az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóságnál (ANSVSA). Ehhez
– például egyéni vagy családi vállalkozással –, de a szakhatóságnál már dolgoznak azon a szabályozáson, ami lehetővé teszi a természetes személyek számára is a bejegyeztetést.
A bejegyeztetést egy kérés benyújtásával kezdeményezhetik a gazdák a szakhatóságnál. „A szakembereink felmérik a gazdaságot, amely a minimális biológiai biztonsági előírásoknak meg kell feleljen. Éspedig:
az ólban csak sertéseket lehet tartani,
be kell legyen kerítve úgy, hogy oda kintről állatok ne tudjanak bejutni – mint amilyen a székely portán a hátsó udvar.
Az ólhoz el kell legyen vezetve a víz, egy kis helyiségbe, ahol a gazda megmoshatja a kezét és megtisztíthatja lábbelijét, és ahol tárolhatja a ruhát, például azt a köpenyt, amiben dolgozik a sertésekkel”
– sorolta fel a minimálisan betartandó feltételeket István Róbert, arra is kitérve, hogy az egyéni és családi vállalkozások tevékenységi kódjai közt szerepelnie kell a sertéstartásra vonatkozó CAEN-kódnak. Minél nagyobb a gazdaság, annál szigorúbb feltételeknek kell megfeleljen: a szabadon tartott ősfajtákat tenyésztő farmokat például dupla kerítéssel kell körülhatárolni.
„Már tárgyaltunk azokkal a gazdákkal, és már megkezdtük a farmok felértékelését, amelyek be vannak jegyeztetve nálunk. Nagy, engedélyezett farm nincs a megyében, de már folyamatban van kettő létrehozása. A bejegyeztetett farmok működtetőivel már szóba álltunk, kettő esetében már a helyszínen is jártunk és a többihez is kimegyünk.
biztos megtaláljuk a megfelelő megoldást” – tanácsolta István Róbert, megemlítve azt is, hogy a körorvosok számára kedden tartottak felkészítőt a témában.
A kisvágóhidakat állítja a legnagyobb nehézségek elé az új törvény, azok ugyanis a portákról, azaz a kisgazdaságoktól vásárolták fel a sertéseket, a jövőben viszont már csak bejegyezett egységektől szerezhetik be az állatokat.
A változásokról azonban már egyeztetett a kisvágóhidak működtetőivel a szakhatóság, illetve már folyamatban van olyan gazdafórumok megszervezése is, ahol a vágópontokat sertésekkel ellátó állattenyésztőkkel egyeztetnek majd a témában – tájékoztatott a megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője. István Róbert ugyanakkor arról is beszámolt, hogy
így – miután leellenőrizte farmjaikat a szakhatóság – az egyesületen keresztül értékesíthetik állataikat. Karcfalva környékén már vannak is ilyen törekvések.
Az új, szigorú előírások felzúdulást váltottak ki a kis sertéstartó gazdaságokat fenntartó gazdák körében, leginkább azok kifogásolták az új szabályozást, akik a karácsony környéki disznóvágási szezonban szerették volna értékesíteni állataikat. Az elégedetlenségek miatt hétfőn Florin Barbu mezőgazdasági miniszter bejelentette, hogy módosítani fogják az állategészségügyi szakhatóságnak a sertéstartásra vonatkozó szabályozását, és
A tárcavezető által összehívott sürgős egyeztetés után nem sokkal az ANSVSA közzé is tett egy közleményt arról, hogy a szakhatóság támogatja a sertéstartás romániai hagyományát, később pedig egy módosítástervezetet is közzétettek honlapjukon, amely a fentebb taglaltnál lényegesen enyhébb feltételek teljesítését követeli meg az értékesítésre szánt, háztáji körülmények közt tartott sertések tulajdonosaitól.
Amint a rendelet érvénybe lép, majdnem ugyanazoknak a kritériumoknak a teljesítésével értékesíthetik disznóikat a gazdák, mint eddig. Azt
Az eddigiekhez képest azonban újdonság az, hogy a háztáji körülmények közt levágott disznók húsa csak akkor értékesíthető, ha a vágás előtt az állatot megvizsgálta egy állatorvos és kitöltötte a vizsgálati űrlapot, amely alapján ellenőrizhető az állat egészségi állapota. A sertésnek ugyanakkor szerepelnie kell az országos állatazonosító nyilvántartásban is.
Bonyolult diagramm szerint működik Marosvásárhely okosjelzőlámpás rendszere: a gyalogosok a gomb megnyomása után 10 és 138 másodperc közötti időközönként kapnak szabad utat a „zöld hullámra” tervezett közlekedés miatt.
Erdély Bálint Előd: Földanya, Magyari Hunor: L(égi) fotók és Balázs Attila: Időtlen lelkek című fotókiállítását nyitják meg szerdán délután Székelyudvarhelyen – három különböző helyszínen és időpontban.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.
Egy férfit kórházba kellett szállítani, valamint két órán át volt lezárva a forgalom a 13A jelzésű országúton, Farkaslaka határában, ahol két jármű ütközött össze – közli a Hargita Megyei rendőr-főkapitányság.
Szerencsére sérülések nélkül megúszta a balesetet az a sofőr, aki autójával egy sáncba sodródott hétvégén Csíkszeredában. Az autóvezető jelentette az esetet a 112-es segélyhívó számon.
Hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
Mit neked, utókor emlékül átadok. Értékőrző barangolás szülőföldemen címmel jelent meg Salamon Ferenc helytörténész, tanár legújabb kötete. November 5-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban tárják az olvasók elé.
Lőgyakorlatot tart a csíkszeredai katonai központ november tizenkét napján reggel nyolc és éjfél között.
Három koncertje is lesz a Székelyföldi Filharmóniának november folyamán Székelyudvarhelyen. Mutatjuk a pontos dátumokat és időpontokat.
szóljon hozzá!