A Székely Hadosztály megalakulásának 100 éves évfordulójának alkalmából kiállítást nyitottak a csíkszeredai Mikó-várban. A tárlat ünnepélyes megnyitóját pénteken este tartották, amelyen részt vett Potápi Árpád János, Magyarország Miniszterelnökségének nemzetpolitikáért felelős államtitkára is.
2018. november 23., 22:342018. november 23., 22:34
2018. november 23., 22:462018. november 23., 22:46
Fotó: Gábos Albin
A Székely Hadosztály megalakulásának 100 éves évfordulójának alkalmából kiállítást nyitottak a csíkszeredai Mikó-várban. A tárlat ünnepélyes megnyitóját pénteken este tartották, amelyen részt vett Potápi Árpád János, Magyarország Miniszterelnökségének nemzetpolitikáért felelős államtitkára is.
2018. november 23., 22:342018. november 23., 22:34
2018. november 23., 22:462018. november 23., 22:46
Fotó: Gábos Albin
A legendás Kratochvil Károly ezredesről, a Székely Hadosztály parancsnokáról, illetve magáról a székely különítményről, harcairól szól az a kiállítás, amelyet a hadosztály megalakulásának 100. évfordulójának alkalmából nyitottak meg a csíkszeredai Mikó-várban. Potápi Árpád János, Magyarország Miniszterelnökségének nemzetpolitikáért felelős államtitkára a megnyitón úgy fogalmazott: mi székelyek méltán lehetünk büszkék a Székely Hadosztályra. Száz év távlatából, megannyi tragédia mellett 1918. utolsó hónapjaira és 1919. első hónapjaira mi magyarok, székelyek a veszteségek mellett, a szívünkben büszkeséggel is emlékezhetünk vissza – fogalmazott.
Többségük ezután is a magyar hadseregben szolgált tovább, vállalva nemcsak a szűk pátria, hanem az egész Magyarország védelmét” – adott betekintést történelmünkbe az államtitkár. Hozzátette, a centenárium, az első világháború lezárása mellett, emlékeztet minket erre a pár hónapos dicső korszakra is, arra, hogy egy pár ezer főt számláló sereg, szembeszállt a megszállókkal szülőföldjéért, ősei hagyományáért, a családjáért, a gyermekeiért, a hazájáért. „Ma úgy áll a helyzet, hogy nem hadsereggel kell megvédenünk a szülőföldünket, hanem békés feladatokkal, békés feltételekkel.
Fotó: Gábos Albin
Nem mondunk le a magyarságról, nem mondunk le a nemzetrészekről, nem mondunk le a történelmünkről sem. Ma nem abban a korban élünk, hogy országhatárokat kell megváltoztatni ahhoz, meg tudjuk őrizni a magyarságunkat. Kimondhatjuk, hogy véget ért a 100 év magány korszaka!” – húzta alá Potápi. Hozzáfűzte, hogy
Idén kiemelt hangsúlyt fektettek a családra, 2019-ben folytatva a tematikus évek sorát, a külhoni gyermekek éve lesz.
Fotó: Gábos Albin
Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere felszólalásában arról beszélt, hogy
„1918-ban, amikor megtörtént, ami megtörtént, akkor a Székelyföldön azt írta, hogy Foglalt! 100 év után elmondhatjuk, még javarészt Székelyföld városaiban és falvaiban, bár nem mindenhol olyan erősen, ahogyan szeretnénk, még mindig ezt írja, hogy Foglalt!
– emelte ki Ráduly. Hozzátette, a három napos rendezvényük nem titkolt szándéka az, hogy az embereknek, különösen a felcseperedő nemzedéknek mutassák meg a Székely Hadosztály történetét, hogy lássák, „hogy volt egy ember, akit sok ember követett, akik tették a dolgukat”. „Nekünk is ezt kell tennünk!” – zárta beszédét Ráduly.
Fotó: Gábos Albin
A tárlatot Bene János, a nyíregyházi Jósa András Múzeum címzetes igazgatója mutatta be a résztvevőknek. Mint magyarázta, az egyik teremben maga Károly ezredesről, a Székely Hadosztály parancsnokáról és katonáiról szóló ismertetőket lehet látni, a második teremben pedig
A tárlat anyagát a budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum, illetve a nagyváradi Tanoda Egyesület biztosította.
A Székely Hadosztályról
A Székely Hadosztály volt a neve annak a katonai egységnek, amelyet 1918. december 1. után, az Erdélybe betört román csapatok elleni védekezésként hoztak létre Kolozsváron, Lukács Béla nyugalmazott altábornagy kezdeményezésére, a Kolozsvári Hadosztály együtt maradt törzséből (38. magyar hadosztály székely katonáiból), amelyhez csatlakoztak a Kratochvil Károly parancsnoksága alatt Erdélyben szerveződött alakulatok. A létszám: 400 tiszt és 4000 közlegény. A 38. hadosztály 1919 januárjában, saját kérésére a Székely Hadosztály nevet vehette fel, majd Székely Különítménnyé nevezték át. Az erdélyi fronton az egyetlen jól felszerelt, harcképes magyar katonai erő volt, amely harcolt a román hódítók ellen. Az alakulat legnagyobb létszáma 649 tiszt, 12 438 fő legénység, 68 löveg és egy repülőosztály volt – írja a Wikipédia szabad enciklopédia.
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.
Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.
Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.
A Székelyföldi Kolbászparádé 19. kiadását tartják szombaton 10 órától. A gasztronómiai eseménynek immáron második alkalommal ad otthont a zabolai Mikes-birtok.
Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.
Az inka birodalomban különleges tiszteletben részesítették őket, gyapjukból királyi öltözéket készítettek, számos vallási szertartásban részt vettek, most pedig páran beköltöztek a marosvásárhelyi állatkertbe. Alpakák érkeztek és már látogathatók.
Harmincnapos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút a bukaresti törvényszék csütörtökön, mivel a DIICOT ügyészei azzal gyanúsítják, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Marosvásárhelynek égető szüksége van körgyűrűre és elkerülőútra, hiszen napról napra fullasztóbb a levegő a gépkocsiforgalom miatt (is). Tervek vannak, munkagépek sehol. Feltérképeztük, hogy milyen elképzelések vannak, mutatjuk, hogy mi valósult meg.
Két férfi vesztette életét, miután Kányád községben az utcán találtak rájuk kihűléssel péntek reggel – adta hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!