A disznóvágási szezon közeledtével keddenként sokasodnak Udvarhely végében a főút mellett áruló sertésgazdák. Mivel soknak ítélik a sertésenkénti 10 lejes illetéket, a gazdák továbbra is a barompiac előtti parkolóban kínálják portékájukat. A városháza illetékese szerint mindenképpen meg kell szüntetni ezt a helyzetet, ha ez jövő héten sem változik, akkor a rendőrség segítségét kell kérniük.
2011. november 15., 19:422011. november 15., 19:42
A malacok a főút mellett kandikáltak ki az autók utánfutójából, csomagteréből
Tekintse meg fotógalériánkat!
A gazdákat a sertéspestis miatt évekig nem engedték be a barompiac területére, s bár két hete ez a tilalom megszűnt, a disznók mégis a főút mellett kandikálnak ki az autók utánfutójából, csomagteréből. Így a keddi sertésfelhozatalt az is megmustrálhatta, akinek nem volt ideje vagy kedve kiszállni a kocsisorban rekedt autójából.
A vásártér szabályai
A székelyudvarhelyi vásártér adminisztrálása tavaly nyár óta a polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztályához tartozik. Ülkei Zoltán, az osztály vezetője elmondta, noha meg van engedve a sertések vásár területén való értékesítése, a gazdák ezt nem használják ki. A polgármesteri hivatal szerződést kötött egy állatorvossal is, aki csakis a piacra bevitt állatokat vizsgálja meg. A piacon kívül árusított sertéseket senki nem ellenőrzi. „Az értékesíteni kívánt sertéseknek az állategészségügy által kibocsátott nyilvántartási papírral kell rendelkezniük” – tette hozzá Ülkei. A város végén kialakult forgalomfennakadással kapcsolatban kifejtette: mindenképpen meg kell szüntetni ezt a helyzetet, ha ez jövő héten sem változik, akkor a rendőrség segítségét kell kérnünk.
Bérek, illetékek
A barompiacra bevitt állatokért fizetendő összeget a városi tanács hagyta jóvá, ezek a régi bérlő által megszabott illetékektől nem térnek el – adta tudtunkra Ülkei. A vásárra üres autóval betérőknek 1 lejt kell fizetniük, de aki értékesíteni szeretne, annak termékenként vagy állatonként van megszabva az illeték. A gazdák szerint a disznónkénti 10, valamint a malaconkénti 4 lejes összeg felháborító, nagyon sokan emiatt választották a piacon kívüli értékesítést. Szajin Lajos, a vásártér jegyárusa kérdésünkre elmondta: ma még nem sikerült megoldani a sertések behozatalát a vásár területére, és már a rendőrség is szólt a forgalmi fennakadások miatt. Ha árulni akarnak, jövő héttől nekik is be kell jönniük a vásártérre.
A legtöbben csak nézelődtek
Piaci mustra
Mi is szétnéztünk a főút melletti parkolóban, a disznópiacon, ahol hétről hétre a székelyudvarhelyi és környékbeli gazdák malacokat, süldőket és vágni való disznókat árulnak. A gazdáktól megtudtuk, hogy a malacok nagy része nem rég volt leválasztva a kocáktól, azokat leginkább szilveszteri sültnek ajánlják. A süldők jövő nyárára érik el a vágni való méretet, de azokat is azonnal fel lehet dolgozni, hiszen húsuk friss és omlós. A legtöbb vágni való állat házi disznó, aminek szalonnája is van, de lehet vásárolni kifejezetten húsdisznót is.
Ha kell, otthon is feldolgozzák
Kovács Dénes Szentmihályról hozta az unokái által felnevelt 60 kilogrammos süldőket. A hússertéseket 399 lejért árulta, a kismalacokat 100 lejért. Pál Árpád Kadicsfalváról érkezett, a12–15 kilogrammos szilveszteri malacokat 120 lejért kínálta. Az állattartó gazda szerint már nincs mit enni adni ennyi kismalacnak, azért hozta a piacra őket. A kilencből a nap folyamán csupán kettőt sikerült eladnia. Kulcsár István Szombatfalváról hozott ki 4 darab 140–160 kilogrammos sertést. Meglátása szerint szegények az emberek, az átlag 600–700 lejes fizetésből vagy a még kevesebb nyugdíjból nem nagyon vásárolnak. „Pedig ha átszámoljuk, akkor 7,5 lejbe kerülne kilónként” – tette hozzá. Ha nem sikerül élő súlyban eladniuk, akkor 100 lej munkadíjat számolnak fel az otthoni feldolgozásért. A vásáron kívüli piacra Nagygalambfalváról és Székelykeresztúrról, Bikafalváról is érkeztek sertést áruló gazdák.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!