Fotó: Kristó Róbert
Az egészségügyi alapellátás várakozó üzemmódban működik: a betegek ingyenes és ártámogatott gyógyszerekre, a családorvosok tárgyalásokra és megfelelő szerződéskötési feltételekre, az egészségbiztosító pedig a szerződések aláírása vár. A családorvosok kedden bejelentették, csütörtöktől fizetni kell a konzultációért.
2011. június 07., 14:342011. június 07., 14:34
2011. június 07., 19:022011. június 07., 19:02
Nem voltak betegek kedden délelőtt a csíkszeredai Jégpálya negyedi rendelőkben, bár két családorvos is rendelt ottjártunk időpontjában. Amióta az előzetes bejelentkezéseket bevezették, a családorvosi rendelőkben már ritka a korábban tapasztalt zsúfoltság és hosszas várakozási idő, a keddi üresség viszont minden bizonnyal az egészségügyi alapellátásban kialakult helyzetnek is köszönhető. Mint ismeretes, a családorvosok többsége nem áll szerződéses viszonyban az egészségbiztosító pénztárral, ennek következményeként pedig többek között nem írhatnak ingyenes és ártámogatott recepteket sem.
Dr. Ölvedi József, a Jégpálya negyedi rendelőjében tartózkodó családorvos elmondta, a betegeket felkészítették és tájékoztatták a várható és a kialakult helyzetről, a folyamatos gyógyszerszedésre szoruló krónikus betegeknek pedig – akiknek elfogyott a gyógyszerük – áthidaló megoldásként rövid távra, néhány napra írtak fel térítéses receptet. A családorvos szerint egyébként a krónikus betegek nagy része rendelkezik tartalékkal, ismerve az egészségügyi rendszer helyzetét, ott lapul a fiókokban legalább néhány napra tartalék gyógyszer, így valószínűleg nem kellett ebben az időszakban pénzért kiváltaniuk orvosságot. Ugyanakkor bizonyára van olyan eset, hogy valaki, aki például három éve nem volt a családorvosánál, most akkut probléma miatt el kell jöjjön, és a gyógyszertárban fizetnie kell a szükséges gyógyszerért – mondta a családorvos.
Kedden délelőtt úgy vélte, hogy a délutánra a családorvosok, az egészségbiztosító pénztár és az egészségügyi miniszter között tervezett tárgyalások nyomán szerdán már döntéshelyzetben lesz a családorvosok többsége, és ha csikorogva is, de talán újra beindulhat a rendszer. Dr. Ölvedi József kifejtette, álláspontja szerint már szeptemberben el kellene kezdeni a következő évi keretszerződés megtárgyalását a szolgáltatókkal, így elkerülhető lenne a mostanihoz hasonló helyzet kialakulása, ami szerinte tipikusan hazai, és amelyet határozatlan álláspontok, egymás kicselezése jellemez, miközben lehetne nyílt kártyákkal is játszani.
Csütörtöktől fizetni kell
Csütörtöktől fizetni kell a családorvosi konzultációkért – közölte dr. Soós Szabó Klára, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke. Kifejtette, mivel június 1-jétől nem állnak szerződéses viszonyban az egészségbiztosítóval, és valamiből fedezniük kell a rendelőfenntartási, személyzeti költségeket és az állami hozzájárulásokat, nem maradt más hátra, mint konzultációs díjat kérni a betegektől. Magánvállalkozók vagyunk, aszerint kell működjünk – mondta a családorvosi szövetség elnöke.
Közölte, nem lesz egységes a konzultációs díj, egymás között csak egy minimális értéket állapíthatnak meg, ami valószínűleg 35–50 lej között lesz, de ezen felül, ahogy a szakorvosi magánrendelőkben is, minden orvos belátása szerint szabja meg a betegvizsgálat díját. Nem az a célunk, hogy a betegeket megterheljük ezzel is, de el szeretnénk kerülni, hogy a rendelőket be kelljen zárni – mondta dr. Soós Szabó Klára. Hozzátette, lehet, hogy erre így is úgy is sor kerül, hisz ha elfogadják a kormány által jelenleg ajánlott feltételeket, két-három hónapon belül ellehetetlenül a rendelők tevékenysége.
Az elnök elmondta, azt ajánlják a betegeknek, hogy gyűjtsék össze a számlákat, amiket a gyógyszerekre és konzultációkra kapnak, és vigyék be azt a biztosítópénztárhoz vagy küldjék el a betegek szövetségéhez, és kérjék vissza a pénzüket, hisz ha biztosítottak, akkor ingyen járna nekik a szolgáltatás. A biztosító kötelessége szolgáltatást biztosítani – mondta dr. Soós Szabó Klára. A kialakult helyzetért véleménye szerint az országos biztosítópénztár és a kormány a felelős, hisz nem tettek le az asztalra az évből elmúlt öt hónap alatt érvényes és törvényes szerződést. A családorvosi szövetség elnöke közölte, kedden délután ülnek össze tárgyalásokra a családorvosok, valamint az országos egészségbiztosító pénztár és az egészségügyi tárca képviselői. „Reméljük, hogy megértik a döntéshozók, hogy megfelelő finanszírozás nélkül összeomlik az alapellátási rendszer” – mondta dr. Soós Szabó Klára.
Nem tudják megtéríteni a költségeket
Nincs törvényes lehetőség arra, hogy az egészségbiztosító pénztár megtérítse a betegek által benyújtott számlák alapján a gyógyszerek árát vagy a családorvosi vizsgálat díját – szögezte le dr. Vargyas Lehel, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár ügyvezető igazgatója. Kifejtette, azért kötnek szerződést a családorvosokkal, hogy rajtuk keresztül finanszírozzák a biztosítottak ingyenes ellátását, azt, hogy a betegeknek térítsenek meg a magánszektorból származó számlákat, nem engedik meg a jogszabályok.
Az ügyvezető igazgató azt mondta, nem akar sajtón keresztüli üzengetésbe bonyolódni a családorvosokkal, de tavaly épp olyan kiegészítő szerződést írtak alá, mint amilyent idén nem akarnak, törvénytelenségre hivatkozva. Dr. Vargyas Lehel közölte, elméletileg most már lehetséges az idei szerződés megkötése, és nem csupán a családorvosok által törvénytelennek minősített kiegészítő szerződés aláírása. Vannak még tisztázandó procedurális dolgok, de elméletileg már alá lehet írni az idei szolgáltatói szerződéseket – mondta. Hargita megyében a 158 családorvosból keddig 22-en írták alá, a többi egészségügyi szolgáltatóval pedig, így a gyógyszertárakkal, kórházakkal, mentőszolgálattal folyamatban van a szerződések megkötése.
„Ami sok, az sok”
A családorvosok a rendelők ajtajára kifüggesztett értesítőkben tájékoztatják a betegeket a kialakult helyzetről, és megértésüket kérik ezzel kapcsolatosan. Az orvosok elmondása szerint a betegek többsége megértéssel fogadja a helyzetet.
A kevés beteg egyike, akivel kedden találkoztunk a Jégpálya negyedi rendelőben, időszakos várandósági vizsgálatra kért időpontot családorvosától. Petrea Kinga azt mondta, sajnálatos, hogy kialakult ez a helyzet. „A családorvosokat is meg lehet érteni, hisz ők is pénzért dolgoznak, de ami sok, az sok” – summázta a helyzetről a véleményét a fiatal nő. Kifejtette, egy nappal korábban nőgyógyásznál volt, ott is fizetnie kellett, mint mindenhol, közben pedig munkahelyek nincsenek, és egyre nehezebb megélni. Reméli, hogy nem kell mindent megfizetni a családorvosnál is – mondta a fiatalasszony.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!