Valeriu Gheorghiţă orvos-ezredes, a SARS-CoV-2 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság elnöke tizenöt évvel ezelőtt végzett a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem katonaorvosi szakán, amelyhez élete legszebb hat éve fűződik – vallotta be péntek délelőtt tartott marosvásárhelyi sajtóeseményen, amelyet a három napos oltási maraton megnyitására szerveztek.
2021. május 14., 14:322021. május 14., 14:32
2021. május 14., 14:442021. május 14., 14:44
Fotó: Haáz Vince
Valeriu Gheorghiţă orvos-ezredes, a SARS-CoV-2 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság elnöke tizenöt évvel ezelőtt végzett a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem katonaorvosi szakán, amelyhez élete legszebb hat éve fűződik – vallotta be péntek délelőtt tartott marosvásárhelyi sajtóeseményen, amelyet a három napos oltási maraton megnyitására szerveztek.
2021. május 14., 14:322021. május 14., 14:32
2021. május 14., 14:442021. május 14., 14:44
Fotó: Haáz Vince
Volt olyan személy is, aki már hajnalban megérkezett a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemhez, hogy idejében megkapja a Pfizer-BioNTech vakcinát a péntek reggel rajtolt oltási maratonon.
Fotó: Haáz Vince
Eközben az egyetem egyik aulájában tartott sajtótájékoztatót Valeriu Gheorghiţă orvos-ezredes, Leonard Azamfirei, az egyetem rektora, Mara-Cristina Togănel megyei prefektus, és Vass Levente egészségügyi államtitkár.
„A marosvásárhelyi egyetem, amelynek épülete egyike a legszebb orvosi egyetemeknek Romániában, meghatározta az elveimet és értékrendszeremet orvosként. Itt tanultam meg, mit jelent a betegekkel törődni, másokhoz felelősséggel fordulni, a szenvedők szükségleteit megérteni” – mondta el az oltáskampányt koordináló országos bizottság elnöke. Hozzátette, jól szervezetten működik a marosvásárhelyi oltásmaraton,
Összesen tíz oltáskabint rendeztek be a gyógyszerészeti egyetem épületében kialakított ideiglenes központban, ahol péntek reggel nyolc órától hétfőn reggel nyolc óráig bárki, előzetes bejelentkezés nélkül igényelheti a Pfizer-BioNTech vakcináját.
Fotó: Haáz Vince
Az orvos-ezredes kifejtette, bizalomra van szükség az immunizáláshoz, ezt pedig munkával, szakmaisággal és odafigyeléssel tudják elérni. „A világjárvány emlékeztet a párbeszéd és a kommunikáció fontosságára, ezért a normális kerékvágásba való visszatéréshez vezető oltáskampányban nincs helye a büszkeségnek és a személyes érdekeknek. Ezek a maratonok a szolidaritás és a felelősség maratonjai is.
– hangsúlyozta az oltáskampányt vezető bizottság elnöke.
Fotó: Haáz Vince
A katonaorvos kitért Maros megye beoltottsági arányára is, amely 18 százalék körül van jelenleg – legalább az első adaggal – ez átlagosnak számít országos szinten.
Fotó: Haáz Vince
„Érdekes módon a megyében vannak olyan települések is, ahol kilencven százaléknál is magasabb a beoltottsági arány, Mezőrücs községben például 92 százalék a beoltott lakosság aránya. Valeriu Gheorghiță szerint nem csak azért, mert oltóközpont van a településen, hanem mert megértette a lakosság, hogy fontos az oltás.
Mara-Cristina Togănel Maros megye prefektusa kiemelte, 300 önkéntes segédkezik az oltási maraton lebonyolításában. A prefektusi hivatal nevében nem csak nekik köszönte meg ezt, de az oltáskampányt koordináló országos bizottság elnökének is, aki mindig teljesítette a megye felől érkező kérelmeket, hiszen szükség volt néha oltóanyag-kiegészítésekre is az elmúlt hónapokban. Hozzátette,
A nagy átoltottsággal rendelkező településekre reflektálva elmondta, ha a helyi hatóságok összefognak a közösséggel az oltás érdekében, akkor meglátszik a beoltottságon is.
Fotó: Haáz Vince
Vass Levente egészségügyi államtitkár szorgalmazta a drive thru-jellegű, azaz autós oltásközpontok létrehozását a Görgény völgyében, hiszen sok olyan idős és beteg személy van, aki be tud ülni az autóba, és nekik nem is kellene kiszállniuk, ahhoz, hogy megkapják az oltást.
– fejtette ki az államtitkár. Újságírói kérdésre, Vass Levente kifejtette, kevés azon személyek száma, akik a második oltás utáni tíz nap elteltével újrafertőződnek, öt százalék alatt van ez az arány.
Fotó: Haáz Vince
Valeriu Gheorghiță hangsúlyozta, az oltáskampány célja, hogy a bürokratikus rendszer mellőzésével minél több embert beoltsanak, hiszen van elég oltóanyag, hogy ezt megtegyék. „Ez nem csak tőlünk függ, és a jól megszervezett oltáskampányról, hanem az emberek hajlandóságáról. Az pedig kötődik ahhoz, hogy mennyire tájékozottak, hogyan vannak informálva.
– világított rá az orvos-ezredes.
Fotó: Haáz Vince
A Székelyhon, 12-15 éves korosztály beoltásával kapcsolatos kérdésére Valeriu Gheorghiță kifejtette, fontos, hogy előbb az Európai Gyógyszerügynökségtől is megkapják az ehhez szükséges engedélyt, és valószínű, hogy a következő hónapban meg is kapja ezt Románia. „Nem látom semmilyen akadályát annak, hogy folyamatos tevékenységet folytassunk annak érdekében, hogy ez a korosztály is hozzáférjen a védőoltáshoz. Ugyanezt az oltási stratégiát és rendszert használnák a 12-15 évesek immunizálásánál is, amellyel most oltanak” – válaszolta meg a kérdést a katonaorvos.
Egyre több tudományos vizsgálat jut arra következtetésre, hogy a beoltott személyeknek kevesebb az esélye a vírus átadására, mert csökken a vírusterhelés, és ezáltal a vírus légúti váladékban való kiválasztódása is, így a védőoltás előnyei tagadhatatlanok.
– fogalmazta meg Valeriu Gheorghiță.
Fotó: Haáz Vince
„Már tapasztaljuk Romániában is a kedvező változásokat járványügyi szempontból, hisz Románia jelenleg zöld zónának számít, azaz egy ezrelék alatt van a fertőzöttségi arány az elmúlt két hétben” – mondta el az országos oltáskampány koordinátora. Hangsúlyozta:
Egyelőre nincsenek klinikai kutatási adatok arra nézve, hogy mennyire biztonságos az indiai variáns ellen az oltás, de a becslések szerint a védőoltás hatásos az összes jelenleg terjedő vírusvariáns ellen – fogalmazott Valeriu Gheorghiță.
Fotó: Haáz Vince
A sajtótájékoztatót követően maga Valeriu Gheorghiţă orvos-ezredes és Leonard Azamfirei, az egyetem rektora is védőöltözetet öltött magára, és néhány sorban állónak ők maguk adták be a védőoltást.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
Újabb forgalomkorlátozásokra kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis elkezdi a szolgáltató a Bethlen Gábor utcai ivóvízvezeték cseréjét szerdán – olvasható a helyi önkormányzat felhívásában.
Több utcában is áramszünet várható Csíkszeredán a csütörtöki nap folyamán – hívja fel a figyelmet az áramszolgáltató közleménye alapján a helyi önkormányzat.
Teljesen kiégett egy autó szerdán reggel Dolj megyében, miután fiatal – mint utólag kiderült – ittas sofőrje az árokba hajtott vele.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!