Valeriu Gheorghiţă orvos-ezredes, a SARS-CoV-2 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság elnöke tizenöt évvel ezelőtt végzett a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem katonaorvosi szakán, amelyhez élete legszebb hat éve fűződik – vallotta be péntek délelőtt tartott marosvásárhelyi sajtóeseményen, amelyet a három napos oltási maraton megnyitására szerveztek.
2021. május 14., 14:322021. május 14., 14:32
2021. május 14., 14:442021. május 14., 14:44
Fotó: Haáz Vince
Valeriu Gheorghiţă orvos-ezredes, a SARS-CoV-2 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság elnöke tizenöt évvel ezelőtt végzett a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem katonaorvosi szakán, amelyhez élete legszebb hat éve fűződik – vallotta be péntek délelőtt tartott marosvásárhelyi sajtóeseményen, amelyet a három napos oltási maraton megnyitására szerveztek.
2021. május 14., 14:322021. május 14., 14:32
2021. május 14., 14:442021. május 14., 14:44
Fotó: Haáz Vince
Volt olyan személy is, aki már hajnalban megérkezett a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemhez, hogy idejében megkapja a Pfizer-BioNTech vakcinát a péntek reggel rajtolt oltási maratonon.
Fotó: Haáz Vince
Eközben az egyetem egyik aulájában tartott sajtótájékoztatót Valeriu Gheorghiţă orvos-ezredes, Leonard Azamfirei, az egyetem rektora, Mara-Cristina Togănel megyei prefektus, és Vass Levente egészségügyi államtitkár.
„A marosvásárhelyi egyetem, amelynek épülete egyike a legszebb orvosi egyetemeknek Romániában, meghatározta az elveimet és értékrendszeremet orvosként. Itt tanultam meg, mit jelent a betegekkel törődni, másokhoz felelősséggel fordulni, a szenvedők szükségleteit megérteni” – mondta el az oltáskampányt koordináló országos bizottság elnöke. Hozzátette, jól szervezetten működik a marosvásárhelyi oltásmaraton,
Összesen tíz oltáskabint rendeztek be a gyógyszerészeti egyetem épületében kialakított ideiglenes központban, ahol péntek reggel nyolc órától hétfőn reggel nyolc óráig bárki, előzetes bejelentkezés nélkül igényelheti a Pfizer-BioNTech vakcináját.
Fotó: Haáz Vince
Az orvos-ezredes kifejtette, bizalomra van szükség az immunizáláshoz, ezt pedig munkával, szakmaisággal és odafigyeléssel tudják elérni. „A világjárvány emlékeztet a párbeszéd és a kommunikáció fontosságára, ezért a normális kerékvágásba való visszatéréshez vezető oltáskampányban nincs helye a büszkeségnek és a személyes érdekeknek. Ezek a maratonok a szolidaritás és a felelősség maratonjai is.
– hangsúlyozta az oltáskampányt vezető bizottság elnöke.
Fotó: Haáz Vince
A katonaorvos kitért Maros megye beoltottsági arányára is, amely 18 százalék körül van jelenleg – legalább az első adaggal – ez átlagosnak számít országos szinten.
Fotó: Haáz Vince
„Érdekes módon a megyében vannak olyan települések is, ahol kilencven százaléknál is magasabb a beoltottsági arány, Mezőrücs községben például 92 százalék a beoltott lakosság aránya. Valeriu Gheorghiță szerint nem csak azért, mert oltóközpont van a településen, hanem mert megértette a lakosság, hogy fontos az oltás.
Mara-Cristina Togănel Maros megye prefektusa kiemelte, 300 önkéntes segédkezik az oltási maraton lebonyolításában. A prefektusi hivatal nevében nem csak nekik köszönte meg ezt, de az oltáskampányt koordináló országos bizottság elnökének is, aki mindig teljesítette a megye felől érkező kérelmeket, hiszen szükség volt néha oltóanyag-kiegészítésekre is az elmúlt hónapokban. Hozzátette,
A nagy átoltottsággal rendelkező településekre reflektálva elmondta, ha a helyi hatóságok összefognak a közösséggel az oltás érdekében, akkor meglátszik a beoltottságon is.
Fotó: Haáz Vince
Vass Levente egészségügyi államtitkár szorgalmazta a drive thru-jellegű, azaz autós oltásközpontok létrehozását a Görgény völgyében, hiszen sok olyan idős és beteg személy van, aki be tud ülni az autóba, és nekik nem is kellene kiszállniuk, ahhoz, hogy megkapják az oltást.
– fejtette ki az államtitkár. Újságírói kérdésre, Vass Levente kifejtette, kevés azon személyek száma, akik a második oltás utáni tíz nap elteltével újrafertőződnek, öt százalék alatt van ez az arány.
Fotó: Haáz Vince
Valeriu Gheorghiță hangsúlyozta, az oltáskampány célja, hogy a bürokratikus rendszer mellőzésével minél több embert beoltsanak, hiszen van elég oltóanyag, hogy ezt megtegyék. „Ez nem csak tőlünk függ, és a jól megszervezett oltáskampányról, hanem az emberek hajlandóságáról. Az pedig kötődik ahhoz, hogy mennyire tájékozottak, hogyan vannak informálva.
– világított rá az orvos-ezredes.
Fotó: Haáz Vince
A Székelyhon, 12-15 éves korosztály beoltásával kapcsolatos kérdésére Valeriu Gheorghiță kifejtette, fontos, hogy előbb az Európai Gyógyszerügynökségtől is megkapják az ehhez szükséges engedélyt, és valószínű, hogy a következő hónapban meg is kapja ezt Románia. „Nem látom semmilyen akadályát annak, hogy folyamatos tevékenységet folytassunk annak érdekében, hogy ez a korosztály is hozzáférjen a védőoltáshoz. Ugyanezt az oltási stratégiát és rendszert használnák a 12-15 évesek immunizálásánál is, amellyel most oltanak” – válaszolta meg a kérdést a katonaorvos.
Egyre több tudományos vizsgálat jut arra következtetésre, hogy a beoltott személyeknek kevesebb az esélye a vírus átadására, mert csökken a vírusterhelés, és ezáltal a vírus légúti váladékban való kiválasztódása is, így a védőoltás előnyei tagadhatatlanok.
– fogalmazta meg Valeriu Gheorghiță.
Fotó: Haáz Vince
„Már tapasztaljuk Romániában is a kedvező változásokat járványügyi szempontból, hisz Románia jelenleg zöld zónának számít, azaz egy ezrelék alatt van a fertőzöttségi arány az elmúlt két hétben” – mondta el az országos oltáskampány koordinátora. Hangsúlyozta:
Egyelőre nincsenek klinikai kutatási adatok arra nézve, hogy mennyire biztonságos az indiai variáns ellen az oltás, de a becslések szerint a védőoltás hatásos az összes jelenleg terjedő vírusvariáns ellen – fogalmazott Valeriu Gheorghiță.
Fotó: Haáz Vince
A sajtótájékoztatót követően maga Valeriu Gheorghiţă orvos-ezredes és Leonard Azamfirei, az egyetem rektora is védőöltözetet öltött magára, és néhány sorban állónak ők maguk adták be a védőoltást.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
A közösség összefogása adott reményt a mindössze tízéves, Duchenne-szindrómával élő Tasnak és családjának. Az önzetlen segítőknek köszönhetően mostantól bárki követheti, segítheti őt a küzdelmében, és a kezelésében is új fejezet kezdődhet.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
szóljon hozzá!