Fehér bot és napszemüveg, hogy a közlekedésben legyen látható a nemlátó
Fotó: Barabás Ákos
Milyen lehet csupán hallomásból ismerni a világot és folyamatosan segítségre szorulni? Lőrincz Miklóssal, a székelyudvarhelyi székhelyű Nemlátók Reménység Alapítványa elnökével arra próbáltunk választ találni, milyen nehézségekkel küzdenek az udvarhelyi látássérültek, és milyen megoldások léteznének mindennapjaik megkönnyítésére.
2017. október 28., 19:012017. október 28., 19:01
A polgármesteri hivatalnál érdeklődve kiderült, nem nagyon van miről beszámolni a vakok és gyengénlátók megsegítése kapcsán, még az sem nyilvánvaló, kinek a hatáskörébe tartozik a kérdés. Ezzel szemben Lőrincz Miklós szerint nem panaszkodhatnak az érintettek:
Ő egyébként valaha látó volt. Egy szemideggyulladás miatt veszítette el látását még diákként, meg is operálták többször, de harminc éve teljes vakságban szenved. Megtanulta a Braille-írást, a zenére hajlama volt, fúvós hangszereken játszott.
A Hargita és Kovászna Megyei Nemlátók Szövetségének közel ezer tagja van, Udvarhelyszéken 250–300-ra tehető a vakok és gyengénlátók száma. Székelyudvarhelyen kicsivel több mint százan vannak.
Fotó: Barabás Ákos
– mondta. A látássérülést mellesleg három fokozatra osztják, az érintettek besorolását egy bizottság dönti el. A segély mellé gondozói pénzt adnak, melynek összege szintén kategóriánként változik. Az önkormányzat alkalmazza a kisegítőt, így az ügyintézésben, bevásárlásban, közlekedésben rájuk támaszkodhatnak. A vakvezető kutya errefelé nem gyakori
– magyarázza Lőrincz Miklós. „Külföldön, ha igénylik, díjmentesen kapják a betanított állatot, sőt a táplálékáról is gondoskodik az állam” – teszi hozzá.
A csütörtökönként összehívott klubba inkább férfiak járnak, tizenöten-húszan. Több a korosabb látássérült, már csak az időskori látásgyengülés, szembetegségek, illetve cukorbetegség okán is, ők azonban a Braille-írást már nem tanulják meg, bár ezt a mai fiatalokról sem lehet elmondani, mióta megjelentek a hangoskönyvek.
A hangoskönyvek megjelenésével is van, aki továbbra is a Barille-olvasást kedveli
Fotó: Barabás Ákos
„Nagy gond, hogy újabban nem adják iskolába a gyerekeket, mert egyrészt otthonról, számítógépről is lehet tanulni, másfelől viszont a falun élőknek nehéz a bejárás. Persze vannak integrált tanulók, akik a látókhoz járnak, vagy Kolozsvárra küldik őket speciális elemi iskolába, továbbá Aradon nőknek, Bukarestben pedig férfiaknak van szakiskola” – sorolta.
A tipikus mesterségek közül a seprű-, kefekötőt, telefonistát, masszőrt nevezte meg. „Sajnos egyes iparágak kiveszőben vannak, nagyon nincs munkahely. Pedig nekünk az kellene, és nem munkaterápia. Így a társadalom hasznos tagjai lehetnénk” – jegyzi meg.
Az álláskeresés esetében sajnos még mindig tartja magát az idegenkedés, bár általában segítőkészek az emberek, de szerinte a rokkantaktól is nagyban függ a viszonyulás, nekik is alkalmazkodniuk kell.
Míg régebben mindenhova egyedül jártak, ma ez szinte lehetetlen a járdán parkoló autók miatt, a legtöbb bosszúságot, sérülést ez okozza. Az átkelés sem szokott gondot jelenteni általában, fülelni szoktak, vagy kerül egy segítő kar, viszont a jelzőlámpák esetében jó volna a hangjelzés.
Fotó: Barabás Ákos
– magyarázta Lőrincz Miklós. A segédeszközöket (fehér botot, beszélő órát, mérleget, hő-, láz-, vérnyomásmérőt, színfelismerőt) a központ szerzi be és osztja el a fiókok között, vagy mindenki maga oldja meg. Lőrincz Miklósnak egyébként klasszikus, nyomógombos Nokiája van, amelyre külön program van telepítve. Adta magát a kérdés, hogy van-e lehetőségük lépést tartani a kor vívmányaival: az érintős képernyő a nemlátóknak nehéz, de a számítógépet a fiatalok egész jól tudják kezelni, szoktak tanfolyamok lenni, melyek végén vizsgát tesznek.
Kártyajáték másként. Itt nem lehet meglesni más kártyáit
Fotó: Barabás Ákos
Az alapítvány 1998-ban jött létre, manapság azonban elsősorban klubéletként kell elképzelni a tevékenységét: szüreti, farsangi bált szerveznek, névnapokat ülnek, kártyapartikat tartanak, a 2000-ben vásárolt mikrobusszal kirándulgatnak, az üzemanyagköltséget pedig pályázatokon nyerik.
Jogsegély-szolgáltatást is nyújtanak ugyanakkor: segítenek összeállítani az iratcsomót, útbaigazítást adnak. A vakok és gyengénlátók sajátos jogokat élveznek: segélyt, adómentességet, például lakóingatlanra, cégalapításra, közlekedési és művelődési kedvezményeket. Viszont kötelezettségek is vannak, mégpedig a tagdíj fizetése.
A klubnak egyébként saját Braille-könyvtára van, magyarul olvasnak, főleg evangéliumokat, de CD-n be lehet szerezni akármit, vagy a könyvtár látvány- és hangzóanyagrészlegén hangoskönyveket másoltatni. Utóbbiak tekintetében a könyvesboltok elég felszereltek, lejátszó pedig minden háztartásban akad.
ma viszont mindenki aszerint tevékenykedik, amennyi pénzt kap, ezért számít a tagszám. Ráadásul az atlétikai normarendszert is bevezették, az edzés nagyon drága, illetve kezdenek kiöregedni, nincs utánpótlás.
Fotó: Barabás Ákos
A kultúra mindenkié, így adta magát a kérdés, hogy a vakok és gyengén látók miként tudnak bekapcsolódni a város kulturális életébe, nyújtanak-e egyáltalán számukra szolgáltatást a közintézmények. Mint megtudtuk, a könyvtárban a csökkentett látásúak olvasásélményét nagyítókkal, a számítógép-használatot felnagyítható képernyőfelülettel segítik, vannak pedagógiai szakkönyvek, illetve Bíró G. Albert nyugalmazott tanár-feltaláló jóvoltából matematikai eszközcsomag különféle geometriai formákkal, de hangoskönyvek kölcsönzésére, másolására is van lehetőség – árulta el Rendi Éva részlegvezető könyvtáros.
A Haáz Rezső Múzeum igazgatója szerint egyértelműen hátrányban vannak a vakok.
– magyarázta Miklós Zoltán. Egyetlen alkalmat, a Láthatatlan Udvarhelyszék című projektet említette, amikor a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola diákjaival közösen készített épületmaketteket állították ki látássérülteknek, a látók pedig bekötött szemmel juthattak az egyedi élményhez.
Őrizetbe vettek egy fiatal férfit kórházi rendbontás miatt Maroshévízen szerda délután – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Homoródszentmártonban tartottak házkutatásokat szerdán – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
A Gyulafehérvári Caritas adománygyűjtő akciót szervez november 17-én a főegyházmegye minden katolikus templomában és a honlapukon. A bejövő összegeket a Caritas idős ellátottjaira fordítják.
Lassan minden, útburkolatot érintő munkálatot felfüggesztenek Székelyudvarhelyen: a hideg időjárásra való tekintettel a korábban feltört aszfaltot is helyreállították, hogy zavartalanul folyhasson a téli útkarbantartás.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
Több Bögöz községi faluban szünetel a vízszolgáltatás csütörtökön 9 és 14 óra között – értesíti a lakosságot a Harvíz Rt.
A Pécsi Tudományegyetem oktatója tart előadásokat csütörtökön Gyergyószentmiklóson, a Csiky-kerti egyetemi tagozat hallgatóinak ökoturizmus kérdéskörében, illetve az akadálymentes turizmus jó gyakorlatairól. Az esemény mindenki számára nyitott.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
szóljon hozzá!