A Csomád-hegység. A kutatók szerint az itt szunnyadó vulkán kitörhet még. Archív
Fotó: Kristó Róbert
Megmérték a szén-dioxid kiáramlását a Kárpát-medence legfiatalabb vulkánjának a Csomád-hegység területén az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport munkatársai – számol be honlapján a Magyar Tudományos Akadémia.
2017. június 19., 17:222017. június 19., 17:22
2017. június 19., 17:432017. június 19., 17:43
Évente minimálisan 8700 tonna szén-dioxid szivárog a talajon keresztül a felszínre, ez hasonló a hosszan szunnyadó vulkánok kibocsátásához – tájékoztat a kutatócsoport a méréseikről. A Kovászna és Hargita megye határán, a Szent Anna-tó közelében magasodó Csomád
Az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport korábbi kutatási eredményei szerint
Mint tájékoztatnak, voltak már ilyen hosszú, több tízezer éves nyugalmi időszakok a vulkán életében. A Csomádnál és környezetében számos helyen megtalálhatók a vulkáni területekre jellemző mofetták, azaz olyan helyszínek, ahol erős a szén-dioxid-kiáramlás. A legismertebb ilyen hely az Apor-feredő, a Büdös-barlang és a Buffogó-láp – írják az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport munkatársai.
A kutatócsoport két, vulkáni gázokra specializált munkatársa, Kis Boglárka-Mercédesz és Artur Ionescu a népszerű turistacélpontnál,
A szén-dioxid-gázok izotóp-összetétele arra utal, hogy részben magmás eredetűek, és feltételezhető, hogy a földkéreg alsó részén lévő magmás testből származnak. A kutatócsoport tanulmánya a Journal of Volcanology and Geothermal Research folyóiratban jelent meg – olvasható az MTA honlapján megjelent tájékoztatásban.
A Kárpát-medence vulkáni területein ez volt az első ilyen, modern eszközökkel végzett mérés a szén-dioxid-kiáramlás meghatározására. A további kutatások célja, hogy a szén-dioxid-gázok kémiai összetétele alapján pontosítani lehessen a mélybeli magmával való kapcsolatot, továbbá a havi rendszerességgel végzett mérések alapján információt lehessen kapni a kiáramlás éves időbeli eloszlásáról és a földrengésekkel való esetleges kapcsolatáról – írják a kutatásról.
Korábban már felröppent a hír, hogy kitörhet a Csomád vulkán, erről mi is beszámoltunk, a legutolsó vulkánkitörésekről szóló tájékoztatást pedig itt foglaltuk össze.
Nemcsak a városi piacokon árulják már a bárányhúst a juhtartó gazdák, egyre többen az online térben is értékesítik a húsvéti ünnepi asztalra valót. A székelyföldi városokban kilónként átlagban 45–50 lejért kínálják a bárányhúst, hasonló áron, mint tavaly.
A tűzoltóság tűzvédelmi ellenőrzéseket végez, a rendőrség a közbiztonságra vigyáz, a csendőrség pedig fokozottan jelen lesz az egyházi épületek és turisztikai övezetek környékén a húsvéti ünnepek idején Hargita megyében.
A Mihail Kogălniceanu-légibázis korszerűsítése és bővítése a román kormány több mint 2,5 milliárd eurós beruházásával a NATO stratégiai központjává teszi ezt a létesítményt a régióban.
Saját katonai drónokat gyárthat Románia az év végétől, hozzávetőlegesen két és fél év múlva pedig a fegyverekhez szükséges lőpor gyártását is elkezdheti az ország – értesült az Agerpres hírügynökség védelmi forrásokból.
Olthévízről Marosvásárhelyre kellene eljusson egy kis madár – segítséget kér a Milvus Csoport.
Az érettségi írásbeli vizsgáinak napjain, azaz június 10. és 16. között aszinkron online oktatásra térhetnek át azok az iskolák, amelyek vizsgahelyszínként szolgálnak – közölte szerdán az oktatási minisztérium.
Különleges hangulatú tavaszi vásárra várják a helybélieket és látogatókat Gyergyóújfaluban csütörtökön. A Tavaszi Forgatag igazi közösségi élményt ígér kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A helyi viseletre külön figyelmet fordítanak.
Személygépkocsi és vonat ütközött össze szerda délután Galócásnál – adja hírül a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a vakációs utalványok elszámolásának mechanizmusát.
Az Öveges József – Vermes Miklós Fizikaverseny országos döntőjén hatvan VII-XI. osztályos diák mérte össze tudását április 11-13. között. A vetélkedőt Kolozsváron tartották, a székelyföldiek is nagyon jól szerepeltek.
szóljon hozzá!