Száraz időben kell betakarítani a burgonyát, lehetőleg úgy, hogy ne sérüljön
Fotó: Veres Nándor
Többen is olyan krumplit vásároltak, amely kívül épnek tűnt, a belsejében azonban olyan elváltozások voltak, ami miatt nem lehetett elfogyasztani. Termelők is jelezték, saját termésükön is tapasztaltak hasonlókat. Szakemberhez fordultunk.
2024. október 16., 07:582024. október 16., 07:58
Józsa Eszter növényvédelemmel foglalkozó szakember szerint a burgonyának több kórokozója is van, ami tárolási betegségeket idézhet elő, ezek nagyrésze ellen azonban kellő odafigyeléssel hatékonyan lehet védekezni. Van azonban
hiszen egyelőre nincs ellene kémiai védekezés.
A növény „megszokott betegségei” – mint például a burgonyavész, a fitoftóra vagy akár az alternáriás betegség – ellen létezik kémiai jellegű védekezés, így kis odafigyeléssel és a megfelelő vegyszerekkel hatékonyan tehetünk ellenük, van viszont egy baktériumos betegség, ami néhány éve ütötte fel a fejét, és óriási gondot okoz – magyarázta a szakértő.
Rámutatott, nagy probléma, hogy a hervadás nem feltétlenül jelentkezik kísérő tünetként, és sokszor csak a betakarítást követően, tárolás során vehető észre, hiszen a fertőzött burgonya egy idő után fonnyadni kezd. Ez a folyamat belülről kezdődik és betakarítást követően, de még fonnyadás előtt egy ideig észrevehetetlen, hacsak nem vágják ketté a krumplit.
A szakember elmondása szerint a betegséget egyelőre csak megelőzni lehetne, mivel jelenleg még nincs genetikai háttere, így kémiai védekezést sem tudtak kifejleszteni, ahogyan olyan nemesítést sem, amely ellenállna neki.
A megelőzésben kulcsfontosságú szerepet játszik a vetésre szánt gumók eredete – mutatott rá Józsa Eszter. Kifejtette,
Ezekhez olyan megbízható forrásból lehet hozzájutni, ahol növényegészségügyi igazolást tudnak adni, amely bizonyítja, hogy valóban egészséges az adott növény. Megjegyezte azonban, hogy ez a megoldás drágább, ezért sokan nem ezt választják, emiatt tudott ennyire elterjedni a növény említett betegsége.
A szakember rámutatott, a másik gond, hogy rendre ugyanazon a területen folyik a termesztés évek óta. „Kevés az a termesztő, aki betartja a vetésváltást, és hogyha már kialakult egy kórokozó az adott burgonyatáblában, akkor az a szármaradványok által kitelel a talajban, és a következő évben újra fertőz. Nagyon fontos lenne tehát az is, hogy
Majd csak a harmadik évben kerüljön ismét pityóka abba a termőföldbe” – fogalmazott.
Tudni kell még azt is, hogy vannak bizonyos gyomnövények, amelyek ugyanúgy terjesztik ezeket a betegségeket, ezért a gyomszabályozás szintén kulcsfontossággal bír a növény betegségeinek megelőzésében.
Továbbá a vírusos betegségeket – amelyek szintén leromlást okoznak a burgonyánál – a levéltetvek terjesztik. Tehát az ellenük való védekezés is kiemelten fontos. A szakember hangsúlyozta, a felsoroltak ellen lehet kémiai szerekkel tenni, így a legfontosabb nyitott szemmel járni és időben lépni, amennyiben szükséges.
A szakembertől azt is megtudtuk, vannak olyan nemesítési folyamatok, amelyeknek az a célja, hogy bizonyos betegségekkel szemben ellenállók legyenek a nemesített burgonyafajták – ezt is érdemes a fajtaválasztás során szem előtt tartani.
Hasznos tanácsok
Lényeges figyelni rá, hogy száraz időben takarítsák be a burgonyát a termesztők, lehetőleg úgy, hogy ne sérüljön, mert a baktériumok és a többi kórokozó, ami gombás betegségeket idéz elő, gyorsabban tud terjedni, ha van egy sebzett felület a gumón. A megfelelő tárolás is alapvető tényező e tekintetben: ideális esetben a burgonyát sérülésmentesen, plusz 5 Celsius-fok alatti hőmérsékleten kell tárolni, olyan helyiségben, ahol alacsony a páratartalom.
A rendőrség közlekedési tájékoztató központja (Infotrafic) szerint a 7B jelzésű országút Arad és Tornya közötti szakaszán történt balesetben két autó volt érintett.
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
szóljon hozzá!