Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Közel kétszáz preparált állatot mutatnak be a marosvásárhelyi állatkert oktatótermében május elsejétől. Az állandó kiállításon olyan egyedeket is láthatunk, melyek nehezen megfigyelhetőek a természetben, fokozottan védettek, nem láthatók az állatkert jelenlegi gyűjteményében, vagy néhány esetben már eltűntek a helyi faunából.
2024. április 29., 17:482024. április 29., 17:48
A kiállítási anyag jelentős részét Nagy Lajostól kapták, aki lenyűgöző, Románia különféle fajait bemutató, 159 állatot felölelő gyűjteményével a kiállítás törzsanyagát biztosította.
A kiállítást május elsején 11 órakor nyitják meg.
Az új terem nemcsak az állatkert szakmai előadásainak háttereként szolgál, hanem használhatják iskolák és más intézmények is, akár a kiállításhoz kapcsolódó, akár más oktatási vagy akár egyéb tevékenységekre, így például csapatépítésre.
„Ez az állandó kiállítás olyan igényt elégít ki, amelyet saját erőforrásainkból nehezen tudtunk volna megvalósítani, a nagylelkű adomány által azonban mindannyian gazdagabbak lehetünk.
– közli az állatkert vezetősége.
Ami a következő időszakot illeti, a marosvásárhelyi állatkert – mint egyébként az év minden napján – rendes nyitvatartási programmal működik, várja a látogatókat. A látogatás megkönnyítése érdekében értesítenek, hogy erre az időszakra, tehát május elsejétől hatodikáig ismét beindítják a menterendszerinti járatokat a Bolgár térről (Panov) a Somostetőre és vissza, indulás a Bolgár térről (Panov) 10 és 17 óra között óránként egy alkalommal, a Somostetőről pedig 10.30 és 17.30 között minden óra 30. percében.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!