
Román megemlékezés. Hosszú időbe telik a törvénytelenségek felszámolása az úzvölgyi haditemető ügyében
Fotó: Pinti Attila
Csíkszentmárton és a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat az úzvölgyi haditemető Dormánfalva által történt korábbi telekkönyveztetésének érvénytelenítését kéri a bíróságtól egy nemrég indult perben. Ez egy újabb lépés a moldvai város által elkövetett törvénytelenségek felszámolása érdekében.
2022. január 10., 21:002022. január 10., 21:00
A tavaly ősszel kihirdetett jogerős bírósági ítéletre hivatkozva kéri Csíkszentmárton polgármestere és a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat a területileg illetékes Mojnesti Bíróságtól annak a telekkönyvezésnek a törlését, amelyet Dormánfalva végeztetett el a 2019-ben önhatalmúlag saját tulajdonába vett úzvölgyi haditemető részére.
A Bákói Ítélőtábla által tavaly októberben kihirdetett jogerős ítélet tisztázta, hogy Dormánfalvának nem volt semmilyen jogalapja saját közvagyonába venni, majd telekkönyveztetni a haditemető 7979 négyzetméteres területét, a bíróság érvénytelenítette a Bákó megyei város önkormányzatának erre vonatkozó, 2019-ből származó határozatait.
– erősítette meg kérdésünkre Kis Júlia, a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat ügyvédje.
A telekkönyveztetés miatt 2019 őszén már indított egy pert Csíkszentmárton a Mojnesti Bíróságon, ennek tárgyalását viszont felfüggesztették addig, amíg az említett, a temető tulajdonba vételéről szóló helyi tanácsi határozatok ügyében jogerős ítélet születik.
Ennek kibocsátására szintén nem volt jogalapja a moldvai városnak – ha ebben a perben is jogerős ítélet születik, a betonkereszteket és a többi építményt el lehet távolítani. Miután az engedély érvénytelenítését kérő, szentmártoniak által benyújtott kereset tárgyalását 2020-ban szintén a fenti okból felfüggesztették, a per januárban folytatódik a Bákó Megyei Törvényszéken.
Dormánfalva korábban jogerősen elveszített egy másik pert is, amelyet azért indított, hogy vonják vissza az alcsíki község önkormányzata által hozott, az úzvölgyi haditemető és az egykori kaszárnyák által elfoglalt területnek a község közvagyonába vételére vonatkozó határozatot. A Bákó megyei város ugyanakkor 2020-ban a temető körül több, csíki közbirtokosságok által birtokolt területet is telekkönyveztetett saját nevére, emiatt ezekkel is perben áll.
Dormánfalva önkormányzata 2019 márciusában jogalap nélkül saját közvagyonává nyilvánította az úzvölgyi katonatemetőt, és áprilisban önkényesen román parcellát alakított ki a Hargita és Bákó megye határán fekvő sírkertben. Korábban a temetőt Csíkszentmárton község gondozta, és a magyar közösség magyar katonatemetőként tartotta számon. 2019. június 6-án több ezer román megemlékező erőszakkal nyomult be a temetőbe, hogy részt vegyen a román parcella és emlékmű ortodox egyházi szertartással történt felszentelésén, miután székelyek élőlánccal próbálták megakadályozni ezt.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!