
Egymástól meglehetősen távol találták meg a bocsokat
Fotó: Szentegyházi Hegyimentők
A nagyon legyengült állapotban lévő, majd elpusztult egyed után – mindössze egy nap elteltével – újabb magára hagyott medvebocsot jelentettek a túrázók a szentegyházi hegyimentő csapatnak. Az általuk megmentett példány már jobb egészségi állapotnak örvendett, jelenleg szakemberek felügyelete alatt lábadozik.
2023. május 22., 13:132023. május 22., 13:13
2023. május 22., 13:222023. május 22., 13:22
Túrázók találtak rá egy magára hagyott, nagyon legyengült állapotban lévő medvebocsra pénteken reggel a Vargyas-szoros Homoródalmás felőli részén, amit aznap délután jelentettek a Hargita megyei hegyimentő és barlangász közszolgálat szentegyházi csapatának – tudtuk meg Szőcs Tibortól, a helyi egység vezetőjétől.
Mint mondta, a kirándulók igyekeztek ugyan vizet adni a bajba jutott vadnak, sajnos későre jutott el a hír a szakemberekhez, így mire a csendőrség munkatársaival a helyszínre értek,
„Noha láttuk, hogy nagyon válságos állapotban van a kis medve, szerettünk volna egy esélyt adni annak az életre, de sajnos nem sikerült. Tudomásom szerint a hatóságok felboncoltatják a vadat, hogy kiderítsék, miért pusztult el” – magyarázta a hegyimentő.
Felmászott a fára, majd lejött, aztán pedig az élelmet és a vizet is elfogadta a legutóbb megtalált bocs
Fotó: Szentegyházi Hegyimentők
Szőcs kifejtette, másnap újabb jelentés érkezett be hozzájuk – szintén túrázóktól –, miszerint még egy magára hagyott medvebocsot találtak a szorosban, ezúttal jóval távolabb, a vargyasi bejárat közelében.
Mivel az egyed látszólag jó állapotban volt, úgy döntöttek, hogy egy napot várnak az elszállításával, hátha időközben előkerül az anyja és elviszi. Mivel vasárnapig ez nem történt meg, ezért kénytelenek voltak beavatkozni a hegyimentők. Kihozták a szorosból az egyedet, majd Szentegyházán átadták a Természetvédelmi Területek Országos Ügynökségénél (ANAMP) dolgozó kollégáiknak. Ők szállították tovább Marosvásárhelyre, ahol szakszerű ellátást kapott.

A Homoródalmás közelében található Vargyas-szorosba, egy legyengült medvebocshoz riasztották a szentegyházi hegyimentőket pénteken. Az állatot már nem lehetett megmenteni, elpusztult.
„Látszott, hogy némileg legyengült a bocs, ám nem volt annyira vészes a helyzet.
– így Szőcs Tibor. Szerinte egyébként, noha különös a két egymást követő eset,
Már csak azért sem, mert egymástól meglehetősen távol bukkantak rájuk. Az azonban a hegyimentőben is felmerült, hogy valami történhetett az anyamedvékkel.
Kutyás túrázók figyelmébe
Szőcs Tibor rámutatott, többször látnak medvéket a Vargyas-szorosban, így óvatosságra inti a túrázókat. Gyakori hiba például, hogy sok látogató szabadon engedi kutyáját túrázás közben, emiatt viszont veszélyes helyzetek alakulhatnak ki. Ha az eb esetleg medvebocsra bukkanna és ugatni vagy támadni kezdi, akkor könnyen előfordulhat, hogy az egyedek anyja ráront a kutyára, amely a gazdájához menekülve magával csalja a veszélyes nagyvadat.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás