Hirdetés
Hirdetés

Újabb 16 településen lesz ingyenes wifi közterületen

•  Fotó: Gábos Albin

Fotó: Gábos Albin

Ismét több ezer európai település nyert támogatást a WiFi4EU európai uniós program által arra, hogy ingyenes wifihálózatokat hozzon létre a közösségi élet színterein. Romániában 250 városi és községi önkormányzat kap ezáltal tizenötezer euró értékű utalványokat, köztük hét Maros, illetve nyolc Hargita megyei település. 

Iszlai Katalin

2019. május 25., 09:432019. május 25., 09:43

Lezárult a WiFi4EU európai uniós program második kiírása, amelyre ezúttal is több mint tízezer település jelentkezett. A pályázat elbírálását a napokban tették közzé, és mint kiderült, a 3400 nyertes önkormányzat közül 250 romániai. A hazai sikeres pályázók között számos Maros és Hargita megyei önkormányzat is szerepel, így például

Segesváron, Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson is ingyenes internetkapcsolatot fognak kiépíteni a közterületeken.

Hirdetés

Sokan éltek a lehetőséggel

A WiFi4EU kezdeményezést 2018-ban indította el az Európai Bizottság azzal a céllal, hogy a közösségi élet legfőbb színterein, például parkokban, középületekben, könyvtárakban vagy egészségügyi központokban Európa-szerte ingyenes, kiváló minőségű vezeték nélküli internetkapcsolat álljon a lakosok és az Európába látogatók rendelkezésére. A program által

a nyertes önkormányzatok 15 ezer eurós utalványokat kapnak, amelyből a vezeték nélküli internetkapcsolatot biztosító berendezés és annak telepítése fedezhető,

de a kedvezményezettnek kell állnia legalább három évig az internet-előfizetést, valamint a berendezések karbantartásának költségeit. A wifihálózatoknak képeseknek kell lenniük arra, hogy magas színvonalú felhasználói élményt biztosítsanak. A településeknek a helyileg kínált leggyorsabb (de legalább 30 Mbps letöltési sebességű) szolgáltatásra kell előfizetniük. Emellett az önkormányzatoknak biztosítaniuk kell, hogy a telepítés befejeződjön és a telepített hálózat a támogatási megállapodás aláírásától számított 18 hónapon belül működésbe lépjen.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

A kezdeményezés már tavaly is nagy népszerűségnek örvendett Európában és Romániában egyaránt. Akkor országszerte 224 település pályázott sikeresen, Hargita megyében Csíkszentmihály, Korond, Csíkszentsimon, Oklánd, Csíkmadaras, Ditró, Gyergyóremete és Balánbánya kapott utalványokat, Maros megyében pedig Nyárádgálfalva, Dicsőszentmárton, Marosludas, Szováta, Nyárádszereda, Ákosfalva és Marosszentanna részesült támogatásban. Az idei második kiírás alkalmával sem csökkent az érdeklődés az ingyenes wifihálózatok létrehozása iránt, hiszen ismét több mint tízezer önkormányzat adta le pályázatát Európában a rendelkezésre álló egyetlen nap alatt.

A napokban közzétett eredmények szerint Maros megyében Segesvár, Magyaró, Kibéd, Koronka, Déda, Marossárpatak és Libánfalva nyerte el a támogatást, Hargita megyében pedig Csíkszereda, Székelyudvarhely, Gyergyószentmiklós, Maroshévíz, Gyimesfelsőlok, Csíkrákos, Székelyderzs és Oroszhegy.

Hol alakítják ki?

Csíkszeredában a Vár téren biztosítanak majd ingyenes internet-hozzáférést a támogatás által – tudtuk meg Füleki Zoltán alpolgármestertől. Mint mondta, már a korábbi kiírásnál is pályáztak, de mivel akkor nem nyertek, idén ismét belevágtak.

Idézet
Örülünk, hogy meg tudjuk valósítani az ingyenes internet-hozzáférést, a tervek szerint a múzeum előtti teret fogjuk lefedni, hiszen ott általában sokan megfordulnak, gyerekek, felnőttek és turisták egyaránt.

A lakosok szeretik ezt a helyszínt főként nyáron sokan látogatják, és rengeteg turista is megfordul ott a múzeumnak köszönhetően, ezért ez turisztikai szempontból is előnyös lehet a város számára” – emelte ki Füleki.

Gyergyószentmiklóson a központi parkban alakítanak ki ingyenes wifihálózatot Fórika Krisztina hivatali sajtószóvivő elmondása szerint,

mivel a tapasztalatok azt mutatják, hogy ott fordulnak meg a legtöbben. Azért is esett erre a helyszínre a választásuk, mert annak ellenére, hogy a város közepén van, zöldövezet is található ott, a kihelyezett padoknak köszönhetően pedig le is lehet ülni, és úgy böngészni. „Arról nem is beszélve, hogy a városba látogatóknak is nagy segítséget jelent, hiszen eddig csakis kávézókban, éttermekben kapcsolódhattak rá wifihálózatra, hogy megnézzék, a Gyilkos-tó mellett merre látogathatnak még el a környéken. Az újításnak köszönhetően azonban már a szabadban is lesz erre lehetőségük” – húzta alá a szóvivő.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Székelyudvarhelyen szintén a városi parkba tervezik a hálózat kialakítását, véglegesen azonban egyelőre nem döntöttek a helyszínről

– mondta érdeklődésünkre Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal szóvivője. Hozzátette, a pályázat leadásakor folytatott egyeztetéseken ez a helyszín kapta a legtöbb szavazatot, mivel egyelőre nincs ingyenes internet-hozzáférés, és sokan megfordulnak ott. Székelyudvarhelyen is figyelembe vették, hogy a parkban több korosztálynak jelentene segítséget az újítás, amelyet a padoknak köszönhetően kényelmesen használhatnának.

Dósa Sándor kibédi polgármester lapunktól értesült arról, hogy kedvezően bírálták el a pályázatukat. A községvezető az első meglepődés után örömét fejezte ki, és mint mondta, várhatóan négy olyan helyszínen alakítanak ki ingyenes internet-hozzáférést, ahol sokan megfordulnak és nagy szükség van rá:

az önkormányzatnál, a templomnál, a sportbázisnál és az iskolánál. 

Van még esély
A WiFi4EU kezdeményezés ezzel nem ért véget, hiszen az Európai Bizottság tájékoztatása szerint az eddigi kettő mellett még további két kiírást tartanak 2020 végéig. Így azok a települések is bekapcsolódhatnak, amelyek eddig nem tették, illetve ismét próbálkozhatnak azok is, akik a korábbi kiírásokkor nem jártak sikerrel. Azok a települések azonban, amelyek egy pályázati felhívás keretében már kaptak utalványt, nem jelentkezhetnek a további felhívásokra. A program részleteiről, illetve a napokban lezárult kiadás eredményeiről a www.WiFi4EU.eu portálon található bővebb információ.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
2026. június 22., hétfő

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent
2026. június 22., hétfő

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás

Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein
2026. június 22., hétfő

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből
2026. június 22., hétfő

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány

A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint
2026. június 22., hétfő

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben

Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben
2026. június 22., hétfő

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából

Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából
Hirdetés