Fotó: Antalfi József
Több évi tevékenység után Chris Worman, a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány elnöke úgy döntött, eljött az idő másra bízni a szervezet vezetését. Ennek értelmében az alapítvány közzétette, hogy keresik a feladatra alkalmas személyeket: olyanokat, akik az SZKA mellett egyaránt tudják képviselni Székelyudvarhelyt és a közösséget. A tervekkel kapcsolatosan Chris Wormant kérdeztük.
2011. március 31., 13:262011. március 31., 13:26
2011. március 31., 13:562011. március 31., 13:56
Chris Worman, az SZKA jelenlegi elnöke
– Mikor és miért hoztad meg ezt a döntést?
– Már akkor meghoztam, mielőtt elindítottam volna az SZKA-t. Nem maradhatok itt örökre... Természetes, hogy egy olyan vezetővel kell működnie, aki beszél magyarul. Udvarhely már az otthonommá vált, de fontos, hogy ez az alapítvány még inkább helyivé váljon. Amíg itt vagyok, sokak számára nagyon furcsának tűnhet az egész, angol anyanyelvem miatt. Az SZKA-nak van egy nemzetközi jellege is. Júliusban le fog járni az a három év, amit önkéntesként vállaltam. Ez nem jelenti azt, hogy azonnal itt hagyok mindent és sosem térek vissza.
– Mikortól adnád át a helyedet végérvényesen? Milyen ember lenne a megfelelő a posztra?
– Azt szeretném, hogy a jövő év márciusától két ember legyen az alapítvány élén: egy új ügyvezető, valamint egy programfelelős-pénzügyi igazgató. Véleményem az, hogy nem a legjobb, ha minden képesség és szakértelem egyetlen emberben összpontosul, ezért keresünk kettőt. De ez majd ki fog alakulni a továbbiakban. Az alapítvány honlapján keresztül várjuk a pályázókat és a motivációs leveleket. A világ különböző pontjain működő közösségi alapítványokat bankárok, tanárok, azaz felső végzettségű emberek vezetik. Nálunk az a legfontosabb, hogy a jelentkező elsősorban bízzon Udvarhelyben és azokban a dolgokban, amiket itt meg lehet valósítani. Nem szükséges, hogy valakinek ötven év tapasztalata legyen hasonló tevékenységekben. Főként intelligenseknek és kreatívaknak kell lenniük, jól kell tudniuk kommunikálni több nyelven is, és nem utolsósorban fel kell tudniuk vállalni a vezető szerepét. Azt hangsúlyozom mindig, hogy a székelyek több mint ötszáz éve tudnak gondoskodni magukról (a teljes önellátásra és ügyintézésre gondolok), ez Kelet-Európában nagyon egyedinek és fantasztikusnak számít. Ennek továbbra is így kell maradnia. Amit az új vezetőknek nagyon tudniuk kell, hogy találják meg a közösségben azt, amin dolgozni szeretnének, majd segítsenek megértetni az emberekkel, hogy a változást csakis ők maguk fogják véghez vinni. A hozzáállás nagyon fontos: ez a város tud önmegvalósító lenni, csakis a közösség összefogására lesz szükség.
– Van már jelentkező?
– Még nincs. Van egypár ötletem, hogy ki lenne a néhány megfelelő ember a szerepre. Természetesen várok, mert kíváncsi vagyok, hogy kik állnak még elő az ismeretlenből. Várom azt is, hogy kik lesznek azok, akik komolyan veszik azt a feladatot, hogy tudnak-e visszaadni valamit a közösségnek, majd erre buzdítsanak másokat is.
– Mikor jár le a jelentkezés határideje?
– Április 10-én, addig még van másfél hét. Egy hónap múlva elkészítjük a listát a lehetséges megfelelő személyek névsorával.
– Milyen érzések vannak benned jelenleg?
– Többféle is. Büszke vagyok, mivel a semmiből sikerült felépíteni egy olyan szervezetet, amely jelenleg is annyi projektet futtat, hogy a régió egyik legjobbjává vált. Udvarhely nélkül ez semmiképp sem működött volna. Örülök, hogy segíthettem ebben a folyamatban. Természetesen szomorú is vagyok, hogy el fogok menni. Ez nem jelenti azt, hogy sosem jövök vissza. Tudni kell, hogy még számtalan jó dolog van, ami jelenlétemen kívül is megtörténhet. Itt vagyok már öt éve, eljött a változtatás ideje. Új emberek új ötletekkel és új lendülettel fogják továbbvinni az SZKA-t.
– És mik a terveid? Tudod már, hova fogsz költözni?
– Egyelőre fogalmam sincs. Az sem biztos, hogy elhagyom Romániát. Ami most fontos, hogy az alapítvány életében változás megy végbe. A folyamatot most elindítjuk, jövő évtől pedig nyitva áll az ajtó új embereknek, természetesen az új ötleteknek!
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.
Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.
szóljon hozzá!