Fotó: Haáz Vince
Több mint egy évtizede árulják, most gazdára lelt a sáromberki Teleki-kastély. Új tulajdonosa Benedek Imre marosvásárhelyi kardiológus, aki a tervek szerint visszaadja az épület régi pompáját, és a Teleki családhoz méltó rendeltetést is társít hozzá.
2019. október 28., 09:042019. október 28., 09:04
2019. október 28., 21:452019. október 28., 21:45
A Teleki Sámuel erdélyi kancellár által építtetett barokk stílusú épületet 2005-ben kapta vissza a Teleki család, a Kanadában élő örökösök azonban immár több mint egy évtizede keresik a kastély számára az új tulajdonost. Sokáig egy bukaresti aukciós ház kínálta eladásra a történelmi épületet. Pár éve, még Lokodi Edit Emőke tanácselnöksége idején úgy tűnt, a Maros megyei önkormányzat is érdekelt a kastély megmentésében, keresték az anyagi hátteret a megvásárlásához és felújításához. Később a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemnek is voltak ez irányú céljai, konkrétumok azonban nem születtek:
Fotó: Haáz Vince
Az elővásárlási jogról rég lemondott a nagyernyei önkormányzat, amelyhez közigazgatásilag Sáromberke is tartozik. Mint a polgármester, Jánosi Ferenc elmondta, évekig latolgatták, hogy milyen funkciót tudnának adni az épületnek, és főként milyen anyagi fedezetből tudnák ezt megvalósítani, de az egész túl nagy anyagi megterhelés lett volna a nagyernyei önkormányzatnak, amelybe hiába vágtak volna bele, beletört volna a bicskájuk – fogalmazott az elöljáró. Hozzátette, szeptemberig amúgy az önkormányzat bérelte az épületet, előbb gazdasági középiskola, majd szakiskola működött benne, de már szükségük sem lenne a bérlésre, ugyanis az utolsó évfolyamok is végeztek a szakiskolában, és ha újraindulna is, a felújított sáromberki iskolában helyet tudnának biztosítani az osztályoknak.
– fogalmazott a Székelyhonnak Jánosi Ferenc polgármester. Kifejtette, ő személyesen és a közösség is örül a tulajdonosváltásnak, s főként annak, hogy az új tulajdonosnak nagy tervei vannak az épülettel.
Az ingatlant és a kastélyhoz tartozó telket is Benedek Imre marosvásárhelyi kardiológus vásárolta meg a Kanadában élő Kelemen Monique-tól és Teleki Sándortól.
– mondta a Székelyhonnak az új tulajdonos, aki már el is kezdte az állagmegőrző, karbantartó munkálatokat az ingatlanon: nekifogtak a tetőszerkezet, a kerítés és a nagyterem rendbetételének. „Szerencsére a főépület aránylag elfogadható állapotban van, eddig ugye iskola működött benne, én gratulálok is nekik, hogy nem tették tönkre. A többi része azonban romokban van” – mutatott rá Benedek Imre.
Fotó: Haáz Vince
Az új tulajdonosnak hosszú távú tervei is vannak, később pályázatok vagy egyéni erőforrások útján
egy múzeumot alakítana ki a kastélyban, amelyben elsősorban a Teleki családnak állítanának emléket;
a múzeum mellé egy kávézót szeretne, ahol megpihenhetnének az idelátogató turisták;
a bálteremből konferenciaterem készülne majd;
az épület másik szárnyában egy kardiológiai rehabilitációs központot létesítene.
Úgy gondolja, mindezekkel a Teleki családhoz méltó funkciót kapna a műemléképület, és visszanyerné régi pompáját is a barokk kastély.
Fotó: Haáz Vince
A Téka-alapító és az Afrika-kutató Telekiek
A Telekiek 1769-ben tették le a kastély alapkövét. A nyugat-európai peregrinációjából hazatért fiatal Teleki Sámuel, a híres marosvásárhelyi Teleki Téka alapítója az 1760-as évek végén, iktári Bethlen Zsuzsannával kötendő házasságára készülődve látott hozzá a sáromberki kastély megépítéséhez. A munkálatok befejezéséig több mint fél évszázad telt el.
Az északi szárny mögötti, bástyaszerű tömbben végződő komplexum 1781–1782-ben, a lovarda 1825-ben épült. A kastély mögött kert létesült, melyet a 19. század folyamán alakítottak át angolkertté. A két 18. századi épületet összekötő neobarokk központi szárny jóval később, 1912–13-ban épült. Ezt a kancellár dédunokája, az Afrika-kutató Teleki Sámuel építtette. A központi szárny révén jó érzékkel egységesítette a különálló 18. századi részeket, hasonlóvá téve az addig kúriaszerűen ható épületegyüttest a barokk világ kastélyaihoz. A központi szárny használatba vételére azonban sohasem került sor: a termek végleges kialakítására a két világháború között a családnak már nem volt anyagi ereje, az épületet akkoriban raktárként használták.
A két világháború között a kastélyt még az egyik leggazdagabb berendezésű erdélyi nemesi lakként tartották számon. A második világháború utáni feldúlása és teljes kifosztása során azonban berendezése szinte teljes egészében megsemmisült, napjainkban sajnos csak az írott és képi források alapján tanulmányozható. Így a barokkos épület részben a marosvásárhelyi Teleki Téka alapítója, Teleki Sámuel kancellár, részben pedig dédunokája, Teleki Samu híres Afrika-kutató nevéhez fűződik.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a 32 F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet - közölte a kabinet szóvivője.
Az udvarhelyszéki fogyasztók problémáiról és a villamossági hálózatok fejlesztéséről tárgyaltak a térség polgármesterei az Electrica országos vezérigazgatójával csütörtökön Székelyudvarhelyen.
Romániában sosem volt könnyű feladat vállalkozni, de a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet és a folyamatosan változó adózási szabályok miatt a helyzet ma különösen nehéz.
Adócsalás miatt tartottak házkutatást szerdán a Kovászna megyei rendőrség gazdasági bűnügyeket vizsgáló osztályának munkatársai nyolc helyszínen.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
1 hozzászólás