
Sok a gyerek Mezőpanitban. A fejlődés elengedhetetlen a székely mezőség kapujának is nevezett településen. Archív
Fotó: Haáz Vince
Új, oktatásra és sportolásra alkalmas épületet terveznek a székely mezőség kapujában fekvő Mezőpanit iskolaudvarára. A községben sok a fiatal család és gyerek, ezért is véli úgy Mezőpanit polgármestere, Bodó Előd Barna, hogy szükség van az új épületre, amely nagyrészt európai uniós forrásokból épülhet meg jövő tavasszal.
2021. augusztus 06., 17:452021. augusztus 06., 17:45
Mezőpanit alig tizenhárom kilométerre fekszik Marosvásárhelytől, a megyeközpont metropoliszövezetéhez tartozik, és hamarosan új épülettel gazdagodik az iskolájuk. Bodó Előd Barnától, a község polgármesterétől megtudtuk,
amint ez befejeződik, és a támogató is jóváhagyja a tervet, azután tudják kiírni a közbeszerzési eljárást a kivitelezésre. A községvezető reméli, hogy az idei év végéig ezek a folyamatok lezárulnak, és tavasszal elkezdhetik az építkezést a nagyrészt európai uniós forrásból támogatott projekthez.
„Egy Regionális Operatív Program keretében leadott pályázatot nyertük meg, de
és nem tudjuk, itt most hogy lesz. Az önrészünk nem volt túl nagy, két-három százalék, ellenben az árak miatt ez jóval nagyobb lesz. Még nem számítottuk ki, hogy ez mennyit is jelent, de ahogy elkezdődik a közbeszerzés, ezt is tisztázni kell” – fogalmazta meg aggályait is Bodó Előd Barna.
A sportcsarnokban labdajátékokra alkalmas, szabványméretű pálya lesz, illetve egy 250 férőhelyes lelátó is helyet kap benne. Lesz egy hozzáillesztett épületrész is, amelyet kétszintesre terveznek: az emeleti szinten lesznek az öltözők és a sportcsarnok adminisztrálásához szükséges iroda, illetve az alsó szinten egy fa, vas és egyéb anyagok megmunkálására alkalmas, oktatási céllal felszerelt műhely, valamint egy felszerelt osztályterem is.
– magyarázta a polgármester. A központi iskola udvarán kap helyet az új ingatlan, hogy délelőtt, iskolaidőben a diákok sportcsarnokként tudják használni, délután pedig más is használatba vehesse – tette hozzá Bodó Előd Barna.
Ha van gyerek, van fejlődés
Községszinten közel hatszáz gyerek van óvodától nyolcadik osztályig Mezőpanitban és a hozzátartozó Székelykövesd, Harcó, Mezőbergenye és Csittszentiván falvakban. Ebből mintegy 230 diák a mezőpaniti központi iskolába jár, őket saját iskolabuszokkal hozzák be, de a falvak mindegyikében van óvodai és elemi oktatás, sőt olyan falu is van, ahol az öt-nyolcasok helyben tanulnak, nem járnak be a községközpontba. A mezőség határán lévő település fejlődő pályáját bizonyítja az is, hogy tavaly ősszel Magyarország Kormányának támogatásával készült el az új református templom, amely a kibővített hajórésszel kétszer annyi személy befogadására alkalmas, hiszen a régit „kinőtte” a református közösség. A sok kisgyerekes család számára pedig elkezdték a négycsoportos bölcsőde épületét is felhúzni szintén egy Regionális Operatív Program keretében leadott pályázaton keresztül – számolt be a község fejlődéséről Bodó Előd Barna.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!