A korábban használt kaptárazonosító táblák helyett festeni vagy égetni kell az újonnan kért kódokat
Fotó: Veres Nándor
Újra kell számozni a kaptárakat, azonosító táblát kell kihelyezni melléjük, évente nyilatkozni kell, hogy hány méhcsaláddal telelnek a méhészek – ezek a legfontosabb előírásai a méhészetekre vonatkozó idén megjelent miniszteri rendeletnek.
2017. november 25., 13:332017. november 25., 13:33
Új szabályozás lépett érvénybe július 27-étől a kaptárak és méhészetek azonosítására, amelynek részletei a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium idei 251-es számú rendeletében olvasható. Ezzel kapcsolatban felkerestük Lázár Istvánt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) méhészeti programért felelős munkatársát, aki beszámolt a legfontosabb változásokról. Mint mondta,
Azt is megtudtuk, hogy
A kérelmezők tíz munkanapon belül megkapják az azonosító kódokat, amelyeket rá kell sütni vagy fel kell festeni a kaptárokra. Emellett egy tartós,
– foglalta össze röviden az APIA munkatársa. Hozzátette, a kódok kiküldése után harminc nap áll a méhészek rendelkezésére, hogy teljesítsék a felsorolt kötelezettségeket.
A rendelet hetedik cikkelye értelmében a méhészeknek évente egyszer, szeptember 1. – december 31. között
Ezt attól függetlenül meg kell tenniük az érintetteknek, hogy éltek vagy sem az Országos Méhészeti Program kínálta lehetőségekkel. A nyilatkozat benyújtható személyesen (Hargita megye esetében a csíkszeredai Zsögöd utca 60. szám alatt), de elküldhető faxon, elektronikus levélben, vagy postai úton is – emelte ki a szakember. Megjegyezte,
Bizonylatot várnak az APIA-hoz
Azok a méhészek, akik részt vettek a 2017-es Országos Méhészeti Programban, és a D-intézkedés keretében kértek támogatást, vagyis a juttatás révén méhanyákat, méhcsaládokat vásároltak, a 2017-ből származó 443-as kormányhatározat értelmében kötelességük év végéig egy, az állattenyésztési hivataltól kért bizonylatot felmutatniuk az APIA-nál azzal kapcsolatban, hogy hány családdal telelnek ki. Ahhoz, hogy az állattenyésztési hivataltól megkapják a bizonylatot, először be kellett nyújtaniuk a fent említett nyilatkozatot.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!