Képünk illusztráció
Fotó: Illyés Tibor/MTI
Elkezdődtek az oktatási minisztérium által megszervezett online szemináriumok csütörtök délelőtt. Ezekkel felkészítenék a pedagógusokat a digitális oktatáshoz szükséges felületek használatára. A vidéken tanító pedagógusok és diákok nagy része azonban nincs felkészülve az említett digitális platformok használatára, sok tanár pedig hasznosítani sem tudná ezt, mert sok tanulónak még internet-hozzáférése sincsen.
2020. március 20., 09:132020. március 20., 09:13
2020. március 20., 09:172020. március 20., 09:17
A román nyelven zajló oktatóvideókban az Office 365, Google Meet, Zoom, Livresq și Google Classroom programokat ismertetik a következő napokban, és a CRED nevű projekt saját, illetve Facebook-oldalán érhetők el. A minisztérium átiratban kérte a tanfelügyelőségeket arra, hogy hívják össze a pedagógusokat az online felkészítőkre.
Összesen 381 iskolás és óvodás jár a siménfalvi Marosi Gergely Általános Iskolába. Az intézmény igazgatója, Csáki Péter megkeresésünkre kifejtette, az iskolában nincs olyan nyolcadikos, akinek ne lenne valamilyen okoseszköze, amelyen keresztül megkaphatja a szükséges tananyagokat, amelyeket online küldenek a pedagógusok. A kisebb falvakból ingázó gyerekek közül létezik ugyan egy százalék, amelynek nincs lehetősége számítógéphez hozzáférni, őket telefonon hívták fel a tanítók, hogy elmagyarázzák, mit tegyenek, de nyilván leckét így nem tudnak átadni nekik.
– mondta el a siménfalvi iskolaigazgató. A tanintézmény vezetőtanácsa egy hetes kimaradás pótlását tervezte meg, amelyet tanórák előtt, után iktatott volna be, de mivel elhúzódik a kényszervakáció, várják a minisztériumi döntést a pótlással kapcsolatban.
„A pedagógusok közül az idősebb korosztály is ismeri az Office program összes eszközét, mindegyiküknek van okostelefonja, a Facebookon is majdnem mindenki jelen van, de az új online tanító programokra nincsenek felkészülve a tanárok, erre is kellett volna felkészültséget biztosítani számukra. Ez is egy új kihívása lesz a tanügynek, hogy felkészítse a tanárokat a távoktatásra, az online tanításra, ebbe az irányba kellene a továbbképzőket is fejleszteni, és természetesen a diákokat is fel kell erre készíteni” – mutatott rá az iskolaigazgató, aki szerint annyira hirtelen jött minden, hogy nem biztos, hogy mindenki tudja vagy akarja használni az okos eszközöket erre a célra.
Léta Áron, az erdőszentgyörgyi Szent György Műszaki Szakközépiskola igazgatója elmondta, van egy előkészítő és egy harmadik osztályuk, ahová olyan tanulók járnak – zömében romák –, akiknek nincs internet-hozzáférésük, illetve
A többiekkel az összes tanár felvette a kapcsolatot különböző platformokon keresztül, mint a WhatsApp vagy a Facebook – tette hozzá. „Annak ellenére, hogy a tanárok nem voltak hozzászokva az online oktatáshoz, próbálkoznak vele, mindegyiknek megvan a digitális alapképzése, mivel eddig is minden munkatervet számítógépen készítettek el, és tervük is van az elmaradt tanórák pótlására” – fejtette ki az iskolaigazgató.
– mondta el Léta Áron.
Vannak olyan iskolák azonban, ahol a gyerekek szüleinek nagy része maga is írástudatlan, nincs számítógépük, internet-hozzáférésük, és még csak nem is vidéki iskoláról beszélünk. Bodoki Lili, a marosvásárhelyi Alexandru Ioan Cuza Általános Iskolához tartozó besei tanintézmény pedagógusa összevont osztályt tanít, de egyelőre nem tudja hasznosítani a tanügyminisztérium által felajánlott segédanyagot. „Egyelőre várunk arra, hogy ötletet kapjunk a megoldásra, sok olyan vidéki iskola van, ahol a szülőket nem lehet ilyen formában elérni. A tanügyminisztérium biztosít felkészítőket ezen a téren, de én sajnos nem tudom azt a tudást jelen pillanatban hasznosítani. A kihívás akkor fog igazán felerősödni, amikor újra kell terveznem, szelektálnom kell” – osztotta meg aggályait velünk a tanító, aki szinte csak hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozik a besei intézményben.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
1 hozzászólás