2015-ben és 2018 végén • Montázs: Borboly Csaba Facebook-oldala
A román nyelvű helységnévtáblákéval azonos mérető karaktereken olvashatjuk a magyar feliratokat is a felújított, majd 2015-ben átadott 132-es megyei úton. A Hargita megyei önkormányzatnál érdeklődve azt is megtudtuk, hogy jogi vita miatt tolódik a Szentegyházán megrongálódott útszakasz kijavítása.
2018. december 28., 09:242018. december 28., 09:24
2018. december 31., 13:272018. december 31., 13:27
Több bonyodalmat is okoztak az évek folyamán a rosszul kihelyezett helységnévtáblák az 57 millió lejből felújított 132-es megyei út 26,6 kilométeres szakaszán – fejtette ki lapunknak Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Mint mondta, először a rossz tervek nyomán csak román nyelvű helységnévtáblák kerültek ki a települések ki- és bejárataihoz. Ezt igyekeztek orvosolni a megyei önkormányzat saját költségvetését használva, ám így sem született meg a jó megoldás, hiszen
Ezek után, egészen mostanig nem volt lehetőség a helyzet javítására, hiszen az európai uniós pénzből felújított út még évekig ellenőrzés alatt állt.
Fotó: Beliczay László
Borboly Csaba rámutatott, a beruházás ellenőrzése idén ősszel fejeződött be, így megrendelhették az új táblákat, amelyeket az elmúlt napokban fel is szereltek. Most már azonos táblán vannak feltüntetve a települések román és magyar nevei, ugyanakkora karakterekkel. A cserét a Hargita megyei útjelzések cseréje és kiegészítése érdekében szerződtetett cég végezte el, az erre a célra elkülönített összegből.
A megyei önkormányzatnál számítanak a lakók visszajelzésére is, hiszen így könnyebben és gyorsabban lehet orvosolni az esetleges problémákat. A most kitett táblák egyikén például hibás volt a magyar felirat, amit a bejelentéseknek köszönhetően egy nap alatt sikerült kijavítani.
Fotó: Beliczay László
Tisztázatlan jogi viszonyok
Ha nincsenek ivóvíz- és szennyvízhálózati felújítások, akkor nem biztos, hogy tönkrement volna az út Szentegyházán – fejtette ki Borboly Csaba az út rendbetételének elhúzódásával kapcsolatban. Kijelentette, a munkálatok előtt nehéz döntés elé állították őket, hiszen ha nem engedélyezik az út feltörését, akkor nem lehetett volna javítani a helyi szolgáltatás minőségén. Éppen ezért jelenleg jogi viták folynak arról, hogy kinek a felelőssége elvégezni a javításokat. Bonyolítja az ügyet ugyanakkor az is, hogy a szentegyházi felújítást több cégből álló konzorcium végezte, amelyek közül kettő időközben megszűnt. Éppen ezért nem tudni, hogy kit terhelne a garanciális munkálat. Egyébként mintegy egymillió eurónyi garanciapénzt tartanak vissza a felújítást végző építkezési vállalattól. „Ha bebizonyosodik, hogy a rosszul elvégzett munka miatt ment tönkre az út, akkor nem kell a megyei tanács pénzét költeni a javításokra” – szögezte le Borboly. Amíg ez nem tisztázódik, addig nem költhetnek saját költségvetésükből sem a javításokra.
Ötvenhét millió lejből újították fel, még garanciában van, mégis egyre nagyobb gödrök tátonganak a 132-es megyei út szentegyházi szakaszán. Hargita Megye Tanácsa azt ígérte, hogy még kora ősszel kijavíttatják a hibákat, de ez nem történt meg.
Helyükre kerültek a 132-es jelzésű megyei úton a magyar nyelvű helységnév-, illetve forgalomirányító táblák, amelyeket Hargita Megye Tanácsa munkatársai szereltek fel szerdán – tájékoztat közleményben a megyei tanács sajtószolgálata.
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
1 hozzászólás