Lengyelfalván megszűnt az oktatás, az iskolaépület most ismét benépesülhetne
Fotó: Barabás Ákos
Waldorf-napközi után iskola is indulhat idén ősszel Udvarhelyszéken. Az alternatív tanintézet megálmodói a kontinuitás jegyében Lengyelfalván, az immár használaton kívüli iskolaépületben hozzák létre.
2019. február 04., 21:262019. február 04., 21:26
2019. február 05., 09:132019. február 05., 09:13
Többéves munka eredményekét indulhatott el 2017 őszén Székelyudvarhely első Waldorf-pedagógián alapuló napközis csoportja: a vegyes korosztályú csoportot a Kipi-Kopi Napközi Otthon fogadta be.
– magyarázta Bodnár Róbert, a kezdeményező szülők és pedagógusok csoportjának egyik vezetője. „A létrehozási procedúra közepénél tartunk, már nagyon sok mindent sikerült elérnünk. Például megkaptuk a tanügyminisztériumtól a jóváhagyást, tehát teljesítettük az alternatív oktatási formára vonatkozó követelményeket, a Waldorf Szövetségtől is megkaptuk a pedagógus engedélyét, bekerültünk a beiskolázási tervbe, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség is készséges volt, támogat, amennyiben a többi feltételt is teljesítjük” – sorolta. Az akkreditációs folyamat költségeinek kifizetésében helyi vállalkozók segítettek nekik, támogatásukat ezúton is köszönik.
Akárcsak a napközi, a Waldorf-iskola is egy már létező tanintézet égisze alatt indulhat el. Befogadó intézményt azonban nem volt egyszerű találni, tudtuk meg.
(az iskolaépület, amelyben az Orbán Balázs-emlékszoba is helyett kapott – szerk. megj.).
A boldogfalvi önkormányzat is mellénk állt, a képviselő-testülettől írásos ígéretet kaptunk arra, hogy ha sikerül véghez vinni az engedélyeztetést, támogatnak minket az iskolaindításban” – tette hozzá Bodnár Róbert.
A Waldorf-pedagógia jellegéből kifolyólag szerencsés a vidéki helyszín, a kiválasztott ingatlan pedig néhány éve volt felújítva. De a kezdeményezők előbb Székelyudvarhelyen is próbáltak befogadó intézményt találni. Bodnár Róbert ezzel kapcsolatban megjegyezte:
Az első évfolyam előkészítő osztálya már ősszel indulhatna, amennyiben tavaszig minden engedélyt sikerül beszerezni és a beiratkozáskor is összegyűl az osztályindításhoz szükséges létszám. Egyébként
A Waldorf-óvodában is oktató Dénes Szerénke „vinné tovább” a csoportot az iskolába is – tudtuk meg. A pedagógus Németországban tanulta, majd Londonban egy ilyen iskolában is gyakorolta a Waldorf-pedagógiát. „A szülők érthető módon bizonytalanok, ezért előadásokat szervezünk, a napokban pedig ellátogatunk Kolozsvárra, a Waldorf-iskolába is” – osztotta meg Bodnár Róbert. Fontos tudni, hogy
Egyébként a térségben Csíkszeredában, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön, de Brassóban és Kolozsváron is működik már Waldorf-óvoda és -iskola.
Bodnár Róbert szerint alaptalan a szülők azon félelme is, hogy a Waldorf-pedagógiában nevelkedett gyerekek nem tudnak majd beilleszkedni a hagyományos oktatás struktúrába. „Két olyan szülő is van a csoportban, aki Waldorf-iskolába járt. Az ő tapasztalatuk szerint annyira rugalmasak a Waldorf-módszerben nevelkedett gyerekek, hogy a későbbiekben kisebb nehézségekkel, de jól beilleszkednek” – magyarázza.
A Waldorf-napközi is bővül ősztől óvodai csoporttal: már az első beiratkozáskor tolongás volt, így volt, akit visszautasítottak, ezért idén egy csoporttal többet indítanának. A beiratkozás részleteiről és az óvodával, iskolával kapcsolatos hírekről az Udvarhelyi Waldorf Kezdeményezés Facebook-csoportban lehet olvasni.
Mi is az a Waldorf-oktatás?
Közel száz éve alapították meg Németországban az első Waldorf-iskolát, az osztrák Rudolf Steiner oktatási filozófiája alapján, azóta ez vált a világ egyik legelterjedtebb alternatív pedagógiai rendszerévé. Célja a gyerekek egészséges fejlődésének támogatása, az életkori sajátosságok és az adott korhoz tartozó fejlődési törvényszerűségek figyelembe vételével. A testi, lelki és szellemi adottságok fejlesztésére egyformán hangsúlyt fektet az egységes művészeti, gyakorlati és intellektuális képzés útján. A Waldorf-pedagógia Romániában körülbelül húsz éve államilag támogatott.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!