Fotó: Thomas Campean
Utolsó szolgálati helyének templomában vett földi búcsút Gede Mátyás református lelkipásztortól családja, a lelkészi közösség, a testvéregyházak képviselői, a belvárosi református gyülekezet és nagyon sok tisztelője.
2013. szeptember 16., 17:432013. szeptember 16., 17:43
2013. szeptember 16., 17:542013. szeptember 16., 17:54
Gede Mátyás évfolyamtársaival, akikkel 33 évvel ezelőtt Isten és az emberek szolgálatának útjára léptek, tablójukra Pál apostol gondolatát választották: „Az igaz ember hitből él”. Ez az ige adott erőt a Krisztussal őrhelyre állóknak 1980-ban, és biztatást, bátorítást jelentett mindvégig a szolgálatban: a másik rendszer nehézségeiben és a kibontakozó újban egyaránt – hallottuk a temetési istentiszteleten az évfolyamtárstól, Kántor Csabától, a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye esperesétől. Lelkésztársuk tudta, kinek hisz, és ezzel a hittel vállalta – ahová Isten küldte és rendelte – a közösségi szolgálatot: Mezőveresegyházán, Kékesen, majd Bogdándon, Érmihályfalván és Székelyudvarhelyen. Bízott, hitt a megrendítő fájdalmak, nehézségek idején is.
Antal Sándor főgondnok a gyülekezet, a presbitérium és a nőszövetség nevében búcsúzott lelkipásztoruktól, „aki türelemmel és méltósággal viselt szenvedései után ugyanazzal a tartással és sziklaszilárd hittel távozott elhívó Urunkhoz, ahogyan ezt éltében is megélte.
A Rend, a Tisztesség, az Egyenesség mindenkori érvényét és szépségét hagyta ránk örökül; mintha ennek továbbkeresését sugallná a gyászjelentő indítása. A székely ősöktől hozott konok kitartással és hittel vállalta és végezte gyülekezetépítő munkáját. A mindenkori építők fáklyasorsát élte, önmagát égette – íme elégette –, hogy másoknak világítson. A lélek- és épületépítésben nem ismerte a félmegoldásokat, mindenben a minőség volt a zsinórmértéke. Érvényes volt ez emberi esendőségünkre figyelmező, de egyúttal az Istennel való találkozás felemelő élményét nyújtó prédikációira, a jogos és méltányos megoldásokon gyötrődő – néha a konfliktust is vállaló – parókusi lelkészi munkájára (…) Mintha egy, a 21. századi ügyeskedéssivatagban rejtőző oázist teremtett volna maga köré, aminek bűvkörében jó volt vele lenni. Egy kis világot, amelyben nem volt létjogosultsága az elvtelen kompromisszumnak, a megalkuvó félmegoldásoknak. Most a pásztorát vesztett gyülekezet riadalma, néma félelme meg-megkörnyékezi a veszteséget még alig elfogadni akaró szívünket. De a szomorú tanácstalanságban felsejlik fanyar humorú mosolya, visszacseng bibliás biztató szava: Szeretlek Uram, én erősségem! Az Úr az én kősziklám, váram és szabadítóm; ő benne bízom.” A feltámadás hitével mondta a főgondnok: nyugodjék békével!
Ugyanezzel a hittel szólt László Judit, majd a kórus búcsúdala.
A szolgatársak egymást váltva álltak kegyeleti őrséget a ravatalnál, és el-elcsuklott a másik évfolyamtársnak, Kovács Sándornak, a Szatmári Református Egyházmegye esperesének a hangja, míg a Királyhágómelléki Egyházkerület és a Nagykárolyi Református Egyházmegye üzenetét tolmácsolta. Csűry István püspök, aki szintén évfolyamtársa volt az eltávozottnak, azt kérte: mondja el azt az igét, amellyel szolgálati útjukra indultak. Egykori tanáraiktól ezt az útravalót kapták: „Fiúk, lányok, úgy álljatok a bástyán, hogy majd az Úristen és az ő népe elmondhassa: próféta volt közöttünk”. Gede Mátyás lelkipásztor a „jó harcot megharcolta”. Utolsó földi útján, a református temetőbe végeláthatatlan sorban kísérte a végtisztességet tevő gyülekezet és a hosszú harangszó. Isten veled! Neki köszönjünk létedet, akihez visszatértél.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
szóljon hozzá!