
Nagy Pál, Mohácsi János, Mohácsi István, Barabás Árpád és Kovács Márton
Fotó: Csató Andrea
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
2025. május 05., 14:182025. május 05., 14:18
Az évad utolsó bemutatójára készül a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, Peter Shaffer Black Comedy című bohózatának premierjét május 8-án tartják.
„Peter Shaffer egy világszinten befutott szerző, a Black Comedy, amely egy Nobel-díjas színházi ötletre épül, a hatvanas években született. Egy fiatal szobrász lánykérésre készül, ráadásul nemcsak a lány apja, hanem véletlenül azon a napon érkezik meg a világ egyik leggazdagabb embere is, aki felfigyelt ennek a fiatalembernek a szobraira. És kimegy a biztosíték. Peter Shaffer ötlete az, hogy
Ez van a végletekig kiaknázva. Borzasztóan vicces, ugyanakkor reményeim szerint néhány helyen igencsak elgondolkodtató tud lenni ez az előadás” – magyarázta Mohácsi János, az előadás rendezője.
Mohácsi János, Mohácsi István, Barabás Árpád, Kovács Márton
Fotó: Csató Andrea
A magyarországi, Jászai Mari-díjas, számos fesztiváldíjas rendező, érdemes művész alkotótársai – hiszen sok-sok éve dolgoznak együtt – ezúttal is Mohácsi István dramaturg, a darab fordítója, Khell Zsolt díszlettervező, Kovács Márton zeneszerző és Remete Kriszta jelmeztervező.

Peter Shaffer fergeteges bohózatát mutatják be május 8-án a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színházban. A Black Comedy egy nagyszerű színházi ötletre épül, de a burleszk mögött komoly témákat is feszeget. Mohácsi János rendezővel beszélgettünk.
Nagyon kevés ilyen ötlet van a színháztörténetben, ami ennyire speciális, fantasztikus ötlet. És nagyon jó találkozás volt ez a darab és a színészek között – hangsúlyozta Mohácsi István.
Kovács Márton zeneszerző
Fotó: Csató Andrea
Kovács Márton zeneszerző kiemelte, azt szereti, ha a színházban a zene élőben szólal meg, és amikor csak lehet, a Mohácsi Jánossal való közös munka során erre törekednek. Ebben az esetben viszont nem így történt, mert ez a darab nem hagy helyet az élőzenének. „Ilyenkor az szokott a fejemben forogni, hogy hogyan lehet megteremteni az előadás akusztikáját. Ebben a darabban ez is nagyon kötött,
Így most hangbejátszásokon keresztül fog ez menni, de így is sokat kellett gondolkodni, hogy ezek érvényesen hozzá tudjanak tenni az előadáshoz.”
A Mohácsi-testvérek: János és István
Fotó: Csató Andrea
„Amikor János küldte a listát, hogy miket szeretne rendezni, szabadkezet kaptunk, hogy mit válasszunk. És ez a darabban levő fordított mechanizmus nagyon inspiráló, izgalmas volt” – mutatott rá Barabás Árpád, a színház művészeti vezetője. Felidézte, hogy több mint húsz évvel ezelőtt látta a Pécsi Országos Színházi Találkozón a Mohácsi-testvérek egyik előadását, amely azóta is meghatározó színházi élmény számára.
Ehhez a gondolathoz csatlakozott Nagy Pál, a színház igazgatója is, aki szintén a POSZT-on látott Mohácsi-előadást, és úgy jött haza onnan, hogy a testvérpárt meg kell hívniuk az udvarhelyi színházhoz rendezni.
Fotó: Csató Andrea
„Fontosak voltak ilyen szempontból is az országos színházi találkozók, hogy az erdélyi színházaktól részt vehetett egy-egy delegáció, ott lehettünk színházat látni. Most is fontos lenne nekünk, színházcsinálóknak, akár kulturális nemzeti stratégia részeként, hogy egymásra ilyen módon is odafigyeljünk.” Mint mondta,
A bemutatót megelőzően május 6-án 19 órától nyilvános főpróbát tartanak – ötven meghívót bocsájtanak a közönség rendelkezésére. Ehhez csupán egy űrlapot kell kitölteni, amely itt érhető el.
Egyre kisebb az esély arra, hogy a már megnyert pályázat részeként közösen vásárolhasson buszokat Fenyéd és Székelyudvarhely. A városvezetés vészforgatókönyveket állított össze a beruházás megmentéséért.
Három utca és két jelentős középület modernizálási terveit hagyták jóvá a székelyudvarhelyi tanácsosok a februári ülésükön, csütörtökön. Mindemellett a helyi adók esetleges csökkentéséről is szó esett.
Áramszünet lesz Farkaslaka számos háztartásában február 27-én, pénteken 9 és 17 óra között.
Forgalmi átszervezések előtt áll a szombatfalvi városrész. A Lejtő utca egy részének egyirányúsítása, a teherforgalom irányának pontosítása és a jelzőlámpák visszaállítása mellett a városközpont jövőbeni, „shared space” alapú átalakítása is szóba került.
Lángok csaptak fel egy melléképületben Székelyudvarhelyen szerda késő este.
A barátság erejéről szól a Barátságunk története című új mesejáték, amelyet a Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhely Néptáncműhely közösen visz színpadra Székelyudvarhelyen. Az összművészeti előadás bemutatóját szombaton tartják.
Távolságtartásra intenek a Sóskúton tanyázó medvecsalád miatt. A két bocsával pihenő anyamedve ugyan közel, mintegy 30–40 méterre húzódott meg a diákszállótól, de eddigi viselkedése alapján nem keresi az emberek társaságát és nem mutat agressziót.
Kápolnási Zsolt történész Székelyudvarhely és Budapest a millenniumi ünnepségek hevében (1896) címmel tart előadást február 26-án Székelyudvarhelyen.
A város egyik legnagyobb tudományos rendezvényévé nőtte ki magát a Székelyudvarhelyi Kórház Napok: a harmadik kiadást március 4–7. között tartják. Idén is külön napot szentelnek a prevenciós, lakosságnak szóló programoknak.
Szigorú figyelmeztetést adott ki a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság: a bevizsgált közkutak és források kevesebb mint 10 százaléka rendelkezik mindenki számára iható vízzel. Nitráttartalom vagy a bakteriális fertőzöttség miatt tilos a fogyasztás.
szóljon hozzá!