Fotó: Barabás Ákos
Alapvető biztonsági tudnivalókat tartalmazó kétnyelvű kiadványt állítottak össze a Hargita Megyei Önkéntes Tűzoltó-egyesület munkatársai. A tájékoztató füzet célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét azokra a teendőkre, amelyeket vészhelyzet esetén be kell tartani.
2016. szeptember 18., 18:032016. szeptember 18., 18:03
Az Állampolgárok kézikönyve sürgősségi esetekre című kiadvány a háztartásokban szükséges tűzvédelmi intézkedésekre, a növényi hulladékok égetése által okozott tüzek megelőzésére, valamint a hófúvások és fagyok esetén betartandó viselkedési szabályokra hívja fel a figyelmet. Mindezek mellett egy listát is tartalmaz azokról a legszükségesebb dolgokról, melyeket a tűzoltók véleménye szerint mindenkinek egy készenléti hátizsákban kellene tartania például egy súlyos következményekkel járó földrengés esetére. A kézikönyvet tanulmányozva azt is megtudhatjuk, mit jelentenek a médiában gyakran közölt színes, meteorológiai és hidrológiai kódjelzések.
A pályázati pénzből összeállított és kinyomtatott, lakosoknak szánt kiadványok szórása még nincs előkészítve, azonban minden valószínűség szerint a polgármesteri hivataloknál, iskolákban, valamint orvosi rendelőkben terjesztik majd. A 16 ezer lejbe került projekt ötezer füzetet és tízezer szórólapot tartalmaz, ami egyelőre csak arra elég, hogy a legfontosabb helyekre eljusson. A visszajelzések alapján szükség esetén módosítanak a tartalmán vagy kibővítik azt.
„A megyei tűzoltó-parancsnokság szakmai segítségével összeállított tartalom mellett arra is figyeltünk, hogy a füzetek külleme figyelemfelkeltő legyen” – közölte Albert Csaba, a Hargita Megyei Önkéntes Tűzoltó-egyesület elnöke.
Egyenruhához jutottak
A szentegyházi önkéntes tűzoltó-egyesület huszonkét önkéntes és öt fizetéssel rendelkező tagja – ugyancsak pályázat révén– harmincnégy egyenruhát vásárolt. A ruházatot szolgálat közben, valamint versenyeken és rendezvényeken is viselik majd.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
szóljon hozzá!