Fotó: Kristó Róbert
Mélyponton van a véradási kedv Hargita megyében, az év eleje óta eltelt időszakban a szükséges mennyiségnél kétszáz adaggal kevesebb vér gyűlt csak össze a központokban. Az Udvarhelyszéken élők a „legvérszegényebbek”, itt több beteg ereiben is csíki vér csörgedezik.
2014. augusztus 18., 19:582014. augusztus 18., 19:58
2014. augusztus 18., 20:072014. augusztus 18., 20:07
Amint az a nyári időszakban lenni szokott, nagyon lecsökkent a véradási kedv a Hargita megyében élők körében, de a jelenség országos szinten sem számít egyedinek. Az egyebek mellett műtéteken, balesetek utáni sürgősségi orvosi beavatkozásokon használt életmentő vérből a szükségesnél kétszáz adaggal kevesebb gyűlt össze a Hargita megyei véradóközpontokban az év eddig eltelt időszakában. Kopacz Ildikó, a Hargita Megyei Vérközpont vezetője arról tájékoztatott, minden vércsoportból hiány van, de az állandóan változik, hogy éppen melyikből leginkább, ez ugyanis a véradók, illetve a vért kapó betegek vércsoportjától függ. A nyári időszakban mindig megcsappan a vérmennyiség, vélhetően az orvosok sem nagyon küldik véradásra a betegek hozzátartozóit – mondta a jelenség okaival kapcsolatban Kopacz Ildikó.
Csak csepeg a vér Udvarhelyről
Hargita megyében a csíki zónában a legnagyobb a véradási kedv, az ottani véradási központban gyűl össze a legnagyobb vérmennyiség, igaz, ott minden hétköznap fogadják az önkéntes véradókat. Székelyudvarhelyen viszont a vért kapó betegek egy részének ereiben csíki vér is csörgedezik, ugyanis megyeszinten itt a „legvérszegényebb” az önkéntes véradási kedv. Ahhoz képest, hogy Székelyudvarhelyen, a városi kórházban található véradási központban hetente kétszer is lehet vért adni, itt adnak a legkevesebben, mint azt a vérközpont vezetője elmondta, az udvarhelyi központban hetente mindössze tíz-húsz adagnyi vért gyűjtenek be, de ebből még le kell vonni azt a mennyiséget, amely a laborvizsgálatok eredménye alapján használhatatlannak bizonyul. Miközben Csíkszeredában havonta nagyjából kétszáz adagnyi vért adnak az önkéntesek, addig Udvarhelyen negyven-nyolcvan adag között mozog a havi átlagmennyiség, a havi kilencven már nagyon jónak számít – fejtette ki Kopacz Ildikó.
Négy deciliternyi vért adnak
A Hargita megyei véradók többsége egyébként fiatal, negyvenévesnél nem idősebb, ennek a korosztálynak vannak még idős szüleik, illetve hozzátartozóik, akik véradásra szorulhatnak, de az önkéntes véradás a gyakoribb, és azok az esetek a ritkábbak, amikor betegek hozzátartozói adnak vért – tudtuk meg a megyei vérközpont vezetőjétől. Az önkéntes véradás legfontosabb feltételei szerint 18–55 év közöttiek adhatnak vért, és egészségeseknek kell lenniük, megfelelő testsúllyal. A véradók leggyakrabban négyhavonta adhatnak vért, egységesen négy deciliternyi mennyiséget.
Ingyenes vírusszűrés
A véradás pozitív élettani hatásai mellett – mint amilyen a vérképződés serkentése – a véradók ingyenes vérvizsgálaton is átesnek azáltal, hogy a tőlük levett vért laboratóriumi vizsgálatoknak vetik alá, hogy kiszűrjenek több veszélyes vírusfertőzést. Ilyenkor vizsgálják a hepatitisz B, illetve C, HIV, szifilisz és egy retrovírus, az úgynevezett HTLV-vírussal való esetleges fertőzöttséget – tájékoztatott Kopacz Ildikó. Azt is elmondta, ritkán ugyan, de átlagban kéthavonta fordul az elő, hogy az önkéntes véradás során derül fény a fertőzöttségre, rendszerint hepatitisz vírus általira, ilyenkor természetesen értesítik a véradót, és visszahívják újabb vérvételre. Néha nehéz elérni az önkéntes véradót – például akkor, ha hibásan adta meg telefonszámát –, a laborvizsgálat eredményeit ugyanis még a legközelebbi hozzátartozókkal, például az önkéntes véradó feleségével sem közölhetik.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
szóljon hozzá!