Fotó: Barabás Ákos
Már egy dolog biztos van, amiben Udvarhely utolérte a világ gazdaságilag vezető országait, és ez a szakemberhiány. A cégek évek óta kongatják a vészharangot, hogy egyre kevesebb és öregebb a szakmunkás és nincs megfelelő utánpótlás. Lassan a politikusok és a tanügy is felismeri, hogy a sok érettségizett, diplomás, gyakran állástalanként tengődő „szellemi munkás” helyett szakemberekre van igazából szükség, akik nem csak biztos, de nagyon jól kereső foglalkozásokban helyezkedhetnek el Udvarhelyen is. A szakoktatásokat ismertető sorozatunk harmadik részében a textilszakmát mutatjuk be, amely ma már koránt sem csak a varrógép mellett görnyedésről szól.
2016. június 22., 12:362016. június 22., 12:36
Az utóbbi évtizedekben Székelyudvarhelyen is jellemző probléma, hogy a szülők azokat a gyerekeket is az elméleti iskolák felé irányítják, akik esetében nincs realitása annak, hogy diplomásként sikeresek legyenek, vagy egyáltalán leérettségizzenek. A szakmunka társadalmi megbecsültsége alacsony, holott egyre nagyobb a kereslet a jól képzett szakemberekre, akik sokszor a többszörösét viszik haza, mint egy tanár vagy irodai dolgozó.
Jó szaktudással nagy lehetőségek vannak a textiliparban is
A textilszakmának nincs túl jó híre, pedig ebben az iparágban is jó lehetőségek adódnak azok számára, akik szeretnek dolgozni és akarnak fejlődni, ráadásul munkájukra folyamatosan van kereslet. Iszlai Enikő, a Norada személyzetise szerint itt is, mint sok más területen, egyre öregebb a szakembergárda, és nagyon várnák a fiatal, jól képzett munkaerőt. „Varrónői végzettséggel először a termelésbe kerülnek az iskolából frissen kikerültek, de aki akar, az tud továbbfejlődni. A szakmai tapasztalat elmélyítése után akár technológusok, minőségellenőrök is lehetnek, vagy amennyiben az érettségit is megszerzik, úgy a textilmérnöki irányba is tovább képezhetik magukat. Ehhez mi a gyáron belül minden anyagi és szakmai segítséget megadunk, hiszen nagyon fontos, hogy megfelelő szakembereink legyenek.”
Vezető szaktudás
Ugyanezt emelte ki Vass Piroska, a Bányai János Műszaki Szakközépiskola textilipari oktató mestere is. „A hároméves, szakiskolai végzettséget adó képzésünkről olyan varrónőket engedünk ki, akik jó gépkezelési képességekkel rendelkeznek és minőségi munkát képesek végezni. Amennyiben szeretnének továbbtanulni, lehetőségük van a 11–12. osztályban megszerezni az érettségit is. Amennyiben 5 év szakmában eltöltött idő után az alkalmazó cég javasolja, 2 éves mesteri képzés is nyitva áll előttük, vagy akár a textilmérnöki szak is, számos régi tanulóm végzett már mindkét képzésben. Egy textilmérnök előtt pedig már rengeteg karrierlehetőség áll, számos vezetői pozíció elérhető számukra akár egy nagyobb gyárban vagy saját vállalkozásban is, amelyekkel igen szépen kereshetnek.”
Ez utóbbit hangsúlyozza Nagy György, az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségének elnöke is. „A minőségre mindig van kereslet, így aki jól dolgozik, azt a gyáraknál is megbecsülik, anyagi értelemben is. De az is fontos, hogy a fiatalok merjék megvalósítani vágyaikat, hiszen a saját textilipari vállalkozás sem elérhetetlen vágyálom, számos udvarhelyi példa bizonyítja, hogy a piacon még bőven elférnek a kisebb-nagyobb ruhás cégek.”
Hogyan tovább nyolcadik után? Segít a pályaorientáció! A diákok és szüleik előtt több lehetőség áll, mint sokan gondolnák
Jelenleg folyik a nyolcadikosok szakiskolákba való beiratkozása, még péntekig határozhatnak az érintett fiatalok arról, hogy szeretnének-e szakmát tanulni. A döntés meghozatalában befolyást gyakorolnak rájuk a szüleik, a tanáraik és a barátaik, valamint egyhetes pályaorientációs kampányával Hargita Megye Tanácsa is csatlakozik azokhoz, akik segítenek dönteni a továbbtanulásról, a jövőről. A tájékoztató kampány célja, hogy a fiatalok minél több szempontot figyelembe vehessenek, mielőtt döntenének.
Az utóbbi időszakban megcsappant a szakoktatás iránti érdeklődés a diákok körében, holott gyakorlaton elsajátíthatnak egy szakmát, amely a későbbiekben biztos állást, de akár saját vállalkozást is jelenthet. „Megváltoztatni a szakmunkával kapcsolatos előítéletet csak úgy lehetséges, ha a diákok és szüleik lehetőséget kapnak, hogy ellátogassanak a gyárakba, hogy megismerjék az egyes szakmákat szakemberek bemutatói révén, és ők maguk is kipróbálhatják a tevékenységeket, erre a következtetésre jutottunk a megyei tanács, a városi önkormányzat, iskolaigazgatók és vállalkozók egyeztetésein, amelyeket a szakoktatás fellendítése érdekében folytattunk” – fejtette ki Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke.
Hargita Megye Tanácsa elemzőcsoportja az egész megyére kiterjedő kérdőíves felméréssel megvizsgálta a pályaválasztási szaktanácsadás sikerességét a nyolcadik osztályos diákok, illetve a szüleik körében. A felmérés során ezer kérdőívet küldtek ki, 936 diák és 835 szülő válaszolt. A kérdések arra vonatkoztak, hogy hol kapnak pályaorientációs segítséget a tanulók, mit várnak el az ilyen tevékenységektől.
Az eredmények alapján az elemzőiroda munkatársai azt a következtetést vonták le, hogy a megkérdezettek érdeklődéssel fogadják a pályaválasztással kapcsolatos programokat, igénylik konkrét szakmák bemutatását szakemberek révén, kevés szülő tartja prioritásnak a jövőbeli keresetet. Továbbá szükséges a pályaorientációs tevékenységek újragondolása az iskolákban, növelni kell azon diákok számát, akik aktívan részt vesznek a munkavégzésben gyakorlati oktatás keretében.
A felmérésről részletesebben az elemzőcsoport honlapján olvashatnak.
(x)
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!