Fotó: Pál Árpád
Sokként érte a siménfalvi gazdákat, hogy a polgármesteri hivatal területadó-többlet kifizetésére – esetenként több ezer lej törlesztésére – kötelezi őket három évre visszamenőleg. A község polgármesterétől megtudtuk, hogy a számvevőszék kényszerítette ki az intézkedést, miután kiderült, a településen 2004 óta rosszul alkalmazták az adózási törvényt és a lakóktól a lehető legkevesebb pénzt kérték. Más udvarhelyszéki községekben is hasonló problémák vannak, ezreket érinthet az intézkedés Udvarhelyszéken.
2016. október 26., 12:492016. október 26., 12:49
Többen fel vannak háborodva, amiért a közelmúltban levelet kaptak a siménfalvi polgármesteri hivataltól, amelyben területadó-többlet befizetésére szólítják fel őket három évre visszamenőleg. Egy panaszos szerint sokaknak 3000–5000 lej közötti összegeket kell törleszteniük, annak ellenére, hogy rendszeresen befizették adójukat. A gazda szerint jó megoldás lenne, ha legalább részletfizetési lehetőséget biztosítana a hivatal, mert így nehéz egy összegben előteremteni a pénzt. Egyébként többen is jelezték, hogy nem hajlandók kifizetni az adótöbbletet, mert igazságtalannak tartják.
2002-ben jelent meg egy kormányrendelet, melynek alapján meghatározták a területekre vonatkozó adókat, ekkor mi – sok más községhez hasonlóan – a legkisebb adókulccsal rendelkező kategóriába soroltuk be a földeket – magyarázta Péter Zoltán siménfalvi polgármester. Két évvel később közölték, hogyan kell alkalmazni a jogszabályt: nem elég egy kategóriába rendszerezni a területeket. Siménfalva községben mégis ez történt, így az elmúlt tizenkét évben mindenki a lehető legkevesebb adót fizette. A polgármester szerint időközben senki sem szorgalmazta a változtatást, és egyébként is azon vannak, hogy minél kevésbé terheljék adókkal a lakosokat. A problémára nemrég derült fény, amikor a számvevőszék ellenőrzést tartott a hivatalnál. Tudomása szerint nem csak náluk vizsgálódtak, más udvarhelyszéki községeket is átvilágítottak, hasonló eredménnyel.
A számvevőszék jegyzőkönyve szerint három évre visszamenőleg a legnagyobb adókulccsal kell visszafizetni az elmaradást – közölte Péter. Ez hektáronként évi 8–11 lejes különbözetet jelent, annak függvényében, hogy legelőről, szántóról, gyümölcsösről, erdőről, beépített területről vagy éppen kaszálóról van szó. Könnyen megtörténhet, hogy 3000–5000 lejes adótöbblet jön ki egy olyan nagygazda esetében, aki sok földterületet birtokol vagy bérel – magyarázta a polgármester. A lakosok november 12-éig kamatmentesen törleszthetik a plusz adót. Az így befolyó összegeket a hivatalnak nem kell átutalnia a központi költségvetésbe, a pénzt a község fejlesztésére fordíthatják.
A polgármester hangsúlyozta, bíróságon megtámadható ugyan a számvevőszék jegyzőkönyve, azonban nincs sok esély a per megnyerésére. Országos szintű problémáról van szó, a számvevőszék ezért engedélyezte a kamatmentes törlesztést. Ha törvény elé kerül az ügy, a per elhúzódhat, és ez esetben kamattal együtt kell törleszteni a hátralékot. Ez a helyzet részletfizetés esetén is. „Fölöslegesnek tartjuk a pert, hiszen nagy eséllyel veszíteni fogunk. Az eljárás idejére felfüggesztik a kifizetéseket, de ha kedvezőtlen döntés születik, kamatokat számolnak a tartozásra, így az akár duplájára is emelkedhet” – fogalmazott az elöljáró. Megjegyezte, már többen törlesztették a meghatározott adótöbbletet, ám tény, hogy sokan háborognak emiatt a községben.
Hasonló helyzetben van Homoródszentmárton község is, ahol szintén volt számvevőszéki átvilágítás, és ugyanazt a problémát állapította meg a vizsgálat. Jakab Attila polgármester elmondta, belterületek esetén 3–12 lej adótöbbletet kell fizetniük a lakosoknak az elmúlt három évre, kültelkekre ennél többet. „Több mint tíz évig fizettek kevesebb adót az emberek, és most három évet kell visszatéríteni. Lehet, hogy így jobban jártak, de érthető, hogy rosszul esik, ha pénzt kell kiadni” – fogalmazott. Szerinte a település korábbi vezetősége is jóindulattal döntött a kisebb adók kivetése mellett. Perelni ő sem szeretne, hiszen a törvény szerint egyértelműen rossz döntést hozott a hivatal tizenkét évvel ezelőtt.
A számvevőszék jegyzőkönyvének megtámadásáról hasonlóan vélekedik Balló Zoltán újszékelyi polgármester, miután a hatóság náluk is rendellenességeket talált az adózással kapcsolatban.
Csak egy kategória
Ha az adott városban vagy községben csak egy adózási kategóriába sorolják be a területeket, akkor csak a legmagasabbat alkalmazhatják – magyarázta kérdéseinkre adott válaszában a számvevőszék Hargita megyei sajtófelelőse. A helyzettel kapcsolatban több településen ellenőrzést tartottak, a 2013–2015 közötti időszakot vizsgálva. Mint kiderült, több helyen csak egy, a legalacsonyabb adózási besorolást alkalmazták. Lapunk értesüléseihez képest a számvevőszék a vizsgálódással kapcsolatban hiányos listát közölt, amelyen Maroshévíz, Gyergyószárhegy, Homoródszentmárton, Gyergyóremete, Csíkkarcfalva, Csíkszentdomokos és Csíkszenttamás szerepel, de nincs rajta Siménfalva és Újszékely sem. A Hargita Megyei Prefektusi Hivatalban is érdeklődtünk. Adrian Pănescu szóvivő elmondta, nincsenek adataik arról, hogy a megyében pontosan hány településen vizsgálódott a számvevőszék, ezt a polgármesterek kell jelentsék, csak azután tudják összesíteni az adatokat.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
A sport nem mindig a versenyekről, az éremtáblákról és a reflektorfényről szól. Van, amikor a mozdulatok mögött sokkal több rejlik: egy belső világ, amely csendes, de eltökélt, érzékeny, de erős. Veress Erna Down-szindrómás úszó története pont ilyen.
Elkészült a Tompa László utca aszfaltozásával a kivitelező Székelyudvarhelyen, ezzel egy fontos közlekedési alternatíva szabadult fel a gépjárművezetők előtt.
Hosszab áramszünet várható hétfőn Nyikómalomfalván, a szolgáltató ugyanis javítási munkálatokat végez – derük ki a szerkesztőségünknek is elküldött közleményből.
Elindult a jelentkezési időszak azon tulajdonosok számára, akik régi ingatlanjukat turisztikai célokra hasznosítanák Szentegyházán. A támogatás összege elérheti az 50 000 eurót.
szóljon hozzá!