A megyeházán hétfőn délelőtt megtartott sajtótájékoztatón hirdették ki a Hargita Megye Tanácsa által lebonyolított „Élhető jövő” tanórák keretében meghirdetett vetélkedő nyerteseit. Két tanintézmény egy-egy osztályközössége a gyergyóremetei hulladékgazdálkodási központba utazhat.
2016. június 13., 16:502016. június 13., 16:50
A programban környezetvédelemmel és szelektív hulladékgazdálkodással kapcsolatos előadásokat hallgathattak a diákok, a vetélkedőnek is hasonló tematikája volt. A foglalkozásokat a Hargita Megye Integrált Hulladékgazdálkodási Projekt részeként szervezték meg.
A vetélkedő döntőjébe jutott diákok és tanáraik jelenlétében köszönte meg Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke az érintett tanintézményeknek a programban való részvételt. Az elöljáró úgy fogalmazott, hogy a hulladékgazdálkodási projekt fő célja, hogy minél több pénz maradjon a megyei lakosság zsebében oly módon, hogy minél kevesebbet kelljen fizetni a hulladékszállításért.
Borboly hangsúlyozta a szelektív hulladékgyűjtés fontosságát, kiemelve, hogy a műanyag hasznosításából lehet nyereségeset elérni, erre több pozitív példa is van a megyében, így Csíkszéken is. „Az újrahasznosítás legyen mindannyiunk közös célja. Az információs kampányunk részeként azért céloztunk meg titeket, fiatalokat, mert ti vagytok a változás zálogai. Általatok a felnőttek is megérthetik, hogy a szelektív hulladékgyűjtés csakis előnyünkre válik” – nyomatékosított Borboly Csaba.
Ezt követően Kovács Ákos kémia-fizika-biológia szaktanfelugyelő örömét fejezte ki, hogy a tanintézmények pozitívan viszonyultak a megyei önkormányzat programjához. „Értékelem, hogy ti már tudjátok és érzitek a szükségességét a szelektív hulladékgyűjtésnek. Versenyen kívül is meg kell tartani ezt a hozzáállást, hiszen a ti javatokat szolgálja” – hangzott el a felügyelői intelem az eseményen.
A sajtótájékoztató második felében Barti Tihamér, a megyei önkormányzat alelnöke ismertette az iskolák számára kiírt vetélkedőt. Tőle megtudhattuk, az iskolalátogatások esetében nagyon fontos szempont volt, hogy a gyerekek ne csak egy nyers előadást halljanak a szelektív hulladékgyűjtésről, hanem aktív résztvevőkké tudjanak válni, ami által tudatosulhat bennük a környezetvédelem fontossága, a helyes hulladékgazdálkodási szokások kialakítása.
„Azért fontos, hogy bekapcsolódtatok ebbe a programba, mert megváltoztatja a gondolkodásmódotokat. Hiszen már azt nézitek, mi az, amit újra lehet hasznosítani a hulladékból” – méltatta az iskolai tanórák programjának sikerét az alelnök. Barti Tihamér azt is ismertette, hogy az oktatói program részeként egy versenybe vonták be a diákokat, amely arra ösztönözte őket, hogy odafigyeljenek környezetükre.
A verseny első fázisában a diákoknak minél több műanyag palackot kellett gyűjteni. Ezt követően az általános és középiskolák közül kiválasztották azt az egy-egy intézményt, amelynek diákjai a legtöbb palackot gyűjtötték össze. Ezek a kászonaltízi Lukács Mihály Általános Iskola és a csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Középiskola voltak. A verseny második fordulójában a nyertes két iskola osztályai hangszer témájú maketteket készítettek a szelektíven gyűjtött hulladékok felhasználásával, amelyeket a sajtótájékoztató keretében lehetett megtekinteni.
A makettekkel kapcsolatos értékelési szempontok az újrahasznosított anyagok használata, az esztétika, a valósághűség és a hangzás voltak. Mint a helyszínen kiderült, a kászonaltízi Lukács Mihály Általános Iskola öt, hat és hetedik osztályai készítettek maketteket, az első díjat a hatodikosok és a hetedikesek nyerték meg egy dob, illetve egy csörgő készítésével. A Tivai Nagy Imre középiskolából a IX. A. és B., a XI. B., illetve X. A. osztályok vettek részt a végső megmérettetésben. Közülük a legjobbnak a IX. B. osztály bizonyultak egy nagybőgő hasonmásának az elkészítésével.
Az iskolai előadások tematikája
A több hónapon keresztül zajlott előadássorozat révén részletesen bemutatták a diákoknak a Hargita Megye Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszere című projektet. Ugyanakkor beszéltek a környezetvédelemről, illetve az ezzel kapcsolatos tudatos hulladékgazdálkodásról, kiemelve a hallgatóság számára ezek fontosságát.
A magyar tannyelvű intézmények esetében az előadásokat a diákok körében népszerűségnek örvendő személyiség, Bagossy Norbert, a Bagossy Brothers Company együttes énekese tartotta. A bemutatókon jelen voltak a megyei önkormányzat képviselői is, akik a projekttel, illetve annak gyakorlatba ültetésével kapcsolatos kérdésekre válaszoltak. A tevékenységbe Hargita megyéből összesen 8 középiskola és 20 általános iskola kapcsolódott be.
A 2007–2013-as Környezeti Ágazati Operatív Program keretében megvalósított, Hargita Megye Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszere című projekt áfa nélküli értéke mintegy 164 millió lej. Ennek 70,5 százalékát uniós forrásokból, 14,2 százalékát kormányalapokból, 15,3 százalékát pedig a megyei tanács saját költségvetéséből finanszírozzák.
(X)
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!