Fotó: Veres Nándor
Elsősorban az önkormányzatokat érinti az a friss törvénymódosítás, melynek értelmében állami társfinanszírozással közhasznú munkára alkalmazhatnak állástalanokat a hasonló tevékenységet végző intézmények és szervezetek. Hargita megyében korábban népszerű volt ez a lehetőség.
2015. június 17., 10:592015. június 17., 10:59
Elfogadta a képviselőház múlt héten azt a törvénymódosító javaslatot, amely a jövőben lehetőséget teremt az önkormányzatok, illetve közhasznú tevékenységet folytató civil szervezetek és kereskedelmi társaságok számára, hogy ezekre a munkákra a bérek állami társfinanszírozásával állástalan személyeket alkalmazzanak. Erre korábban is volt lehetőség, ám a kormány megszorító intézkedései részeként 2010-ben megszüntették ezt az alkalmazási formát. Hargita megyében sikere volt a közhasznú munkára való alkalmazásoknak, többnyire az önkormányzatok éltek a lehetőséggel, télen hóeltakarításra, nyári időszakban például árok- és medertisztításra, takarítási munkákra vagy az önkormányzatok alárendeltségébe tartozó intézmények épületeinek javítására alkalmaztak munkanélkülieket, évente legalább háromszázat – tudtuk meg Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség aligazgatójától.
A közhasznú munkákra regisztrált munkanélkülieket alkalmazhattak, ilyenkor felfüggesztették munkanélküli-segélyüket, és az alkalmazás idejére a munkaerő-elhelyező ügynökségtől kapták a minimálbért, télen a minimálbér teljes összegét, nyáron a összeg hetven százalékát. Akkor többnyire a szociális segélyben részesülőket alkalmazták ilyen munkákra, mondta Jánó Edit, azt is hozzáfűzve, hogy ha visszautasították az ajánlatot, akkor a törvény értelmében megvonták tőlük a segélyt. „Nagyon sok helyi közösségben olyan munkálatokat végeztek így el, melyeket másképp nem tudott volna finanszírozni az adott polgármesteri hivatal. Így, mivel a fizetést a munkaerő-elhelyező ügynökség biztosította, a polgármesteri hivatalok kaptak a lehetőségen” – fogalmazott az ügynökség aligazgatója.
A törvénymódosítás adta lehetőségnek azonban kérdéses a sikere, ugyanis a szociális referenciamutató és az országos minimálbér közti különbség megnőtt, az ügynökség pedig a szociális referenciamutató értékét, illetve annak egy részét kell biztosítsa, a minimálbér szintjéig hiányzó különbözet finanszírozása pedig valószínűleg az alkalmazóra hárul, azaz többnyire az önkormányzatra – tudtuk meg Jánó Edittől. Ez számokban úgy néz ki, hogy az ügynökség 500 lejjel járul hozzá a közhasznú munkát végző személy béréhez a téli hónapokban, az év más időszakaiban pedig 350-nel, a nagyjából 1000 lejes bruttó értékű minimálbér szintjéig hiányzó különbözetet pedig az alkalmazó kell fizesse. Így ez az alkalmazási forma már kevésbé vonzó az önkormányzatoknak, és nagyobb terhet is jelent, mint korábban. A jogszabály a Hivatalos Közlönyben történő megjelenése után lép érvénybe, a szabályozás gyakorlatban történő alkalmazásának pontos részleteire is akkor derül fény.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!