Fotó: Farkas Antal
A rideg municípiumi kórház helyett Imreh Domokos vagy Mátyus András nevét veheti fel a székelyudvarhelyi kórház. Lukács Antallal, a városi kórház igazgatójával a idei tervekről beszéltünk.
2014. január 12., 19:122014. január 12., 19:12
2014. január 12., 19:362014. január 12., 19:36
Számos fejlesztést terveztek be idénre a székelyudvarhelyi kórházban, egyebek mellett a jobb finanszírozás érdekében átminősítést kérnének, és új nevet is adnának az intézménynek. Lukács Antal igazgató elmondta, 2013-ban hátrányosan érintette a kórházat a besorolás szerinti finanszírozás módosítása, ugyanis dacára annak, hogy az intézmény egyike annak a négy romániai municípiumi kórháznak, amelyet a megyei rangú kórházak kategóriájába soroltak, mégsem ennek megfelelő finanszírozásban részesült. Így az egyik legfontosabb idei tervük az, hogy a besorolásának megfelelő finanszírozást kérjenek a szakminisztériumtól, ennek érdekében kérni fogják azt is, hogy sürgősségi kórházzá minősítsék át az intézményt.
Molekuláris biológiai labort terveznek
Ágyszám-átcsoportosítást is terveznek a kórházban – mondta el az igazgató –, ugyanis az előző évek statisztikai adatai azt mutatják, hogy több kórházi osztály betegforgalma is indokolttá teszi a bővítést, máshol viszont kevesebb ágy is elégséges lenne. Többek között a szülészeti, nőgyógyászati osztályon kell növelni az ágyak számát, hiszen erre az osztályra még más megyékből – Kovászna, Brassó, Maros – is érkeznek betegek, ez éves szinten a benn fekvők 26 százalékát teszi ki.
Az elmúlt két évben sok fiatal orvost, köztük több orvos házaspárt alkalmazott a kórház – 2012-ben nyolcat, 2013-ban kilencet –, ennek köszönhetően a szolgáltatások skáláját is bővíthetik – mondta el Lukács Antal. Ezek közül a molekuláris biológiai vizsgálatok bevezetését emelte ki, ami az onkológia csúcsát jelenti, és mint elmondta, ha sikerült létrehozni a molekuláris biológiai laboratóriumot, az talán országos szinten is az első lesz.
Idén bővíteni szeretnék az ortopédiai osztályt is, hiszen ott az orvosok száma is bővült, ugyanakkor bevezetik az artoszkópiás beavatkozásokat, ami az ízület tükrözését jelenti, és egy minimális műtéti heget okozó eljárás, amely az ízületen belüli sérülések diagnosztizálását és kezelését teszi lehetővé.
Szintén ebben az évben befejezik a fertőző betegségek osztályának felújítását is.
A keresztúrit bővítik, az udvarhelyinek nevet is adnak
Az elmúlt évben elkészültek a kórházi műtőkben a megfelelő körforgásra vonatkozó technikai tervek, ezeket is kivitelezik idén – fejtette ki az igazgató. Kezdeti, tervezési fázisban van még, de idén a székelykeresztúri alegységben is elkezdik a fejlesztéseket, év közepéig elkészítik az átalakítási terveket, és elképzelésük szerint jövő év végéig el is indítják a tervezett szociális-egészségügyi ellátást, illetve az udvarhelyi orvosok közreműködésével a járóbeteg-rendeléseket is.
A székelyudvarhelyi kórház új nevet is kaphat idén, mint azt Lukács Antal elmondta, a rideg municípiumi kórház helyett egy, a városhoz kötődő orvosról neveznék el az intézményt. Mostanáig két név merült fel, így az elképzelések szerint a Dr. Imreh Domokos Sürgősségi Kórház vagy a Dr. Mátyus András Sürgősségi Kórház nevet veheti fel az intézmény idén. Imreh Domokos sebészprofesszor 1899-től 1930-ig volt a székelyudvarhelyi kórház igazgatója, akkor még a jelenlegi intézmény fül-orr-gégészeti osztályának épületében folyt az ellátás. Egyébként ő vezette be a sebészeti eljárásokat is Székelyudvarhelyen, és ő alapította meg a százhúsz ágyas kórházat is, melynek 1903-ban már 1200 betege volt, közülük 272 sebészeti ellátásban részesült. A kórházban történt több más fejlesztés is Imreh Domokos nevéhez fűződik, 1930-ban ment nyugdíjba, majd néhány évvel később felépítette azt a ma is álló Tó utcai épületet, amely szanatóriumként szolgálta az udvarhelyieket.
Mátyus András a ’70-es és ’80-as években húsz évig vezette az udvarhelyi kórházat, jórészt neki köszönhető, hogy 1982-ben megépült a jelenlegi kórház épülete. Mátyus András jelenleg nyugdíjasként él, és az udvarhelyszéki egészségügy történetét kutatja.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
szóljon hozzá!