Igényes nyomdai kiállításban jelentette meg Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és az Udvarhelyszék Kulturális Egyesület Csípős túrót vegyenek! címmel azt a gyűjteményt, amelynek alcíme (Udvarhelyszéki gyermekjátékok) sok mindent elárul, de persze nem mindent.
2013. március 22., 18:342013. március 22., 18:34
2013. március 22., 18:402013. március 22., 18:40
Az már a szerkesztő P. Buzogány Árpád előszavából derül ki, hogy az értékmentés és hagyományápolás nemes célján túl mi ösztökélte még a kiadót. Gyermekeink – családjaikkal együtt – beszorultak mára a magán- és társasházak kapuin belülre, a lakótelepek panellakásaiba, s ezáltal megfosztattak számos közösségi élménytől, az együttjátszás örömétől, valamint sok gyakorlatias ismerettől, a természettel való szimbiózistól. Jószerével a tanítókra, körvezetőkre, animátorokra hárul a feladata a közösségteremtésnek és -fejlesztésnek, a szóban forgó kötet kézikönyvként segíthet ebben nekik. Már csak azért is, mert a közkedvelt gyermekjátékokat ma már részben nem ismerik a felnőttek, részben nincs idejük-energiájuk továbbadni megszerzett és megmaradt ismereteiket, együtt játszani a felcseperedőkkel.
A kötet eredeti gyűjtések anyagát tartalmazza és teszi hozzáférhetővé, udvarhelyszéki településekről gyűjtött kiszámolókat (Gagy, Parajd, Korond, Kőrispatak), játékszerleírásokat (Korond), mondókákat (Gagy, Máréfalva) és játékokat (Parajd, Felső-Nyikómente, Alsóboldogfalva, Korond, Máréfalva, Kőrispatak, Gagy). És akik a begyűjtés eléggé meg nem hálálható munkáját végezték: Balázsi Rózsa a Felső-Nyikó mentéről, Gálfalvi Gábor Alsóboldogfalváról, néhai István Lajos Korondról, Kelemen Magdolna Parajdról, Mihálykó Ferencné Györfi Ilona Máréfalváról, P. Buzogány Árpád Gagyból és Kőrispatakról. A kiadvány tartalmazza rövid életrajzukat is. A borítón lévő és a fejezeteket elválasztó illusztrációkat Péter Katalin rajzolta.
A csütörtökön a székelyudvarhelyi Művelődési Ház koncerttermében megtartott kötetbemutatón Szőcs Endre forrásközpont-igazgató, valamint a könyv szerkesztője szólt röviden a munkáról, illetve szót kaptak a gyűjtők is, akik azzal a szeretettel ajánlották a gyűjteményt a fiatalok, pedagógusok és szülők figyelmébe, amellyel ők maguk adták át a köznek a gyűjtött anyagot. A székelyszentléleki iskola előkészítő és első osztályos tanulói Herczeg Éva betanításában adtak ízelítőt a páratlanul gazdag népi örökségből.
szóljon hozzá!