A megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője hitetlenkedve hallgatta, hogy Székelyudvarhely egyik utcájának lakói azbeszttartalmú vezetékben kapják az ivóvizet. Utánajártunk az olvasónktól kapott információnak, és kiderült, majdnem tíz kilométernyi elavult, azbeszttartalmú betoncsőben folyik még ivóvíz a város utcái alatt.
2015. november 26., 14:512015. november 26., 14:51
Meglepő információval kereste fel szerkesztőségünket egy székelyudvarhelyi olvasónk: állítása szerint egy csőrepedés javítása alkalmával vették észre, hogy utcájuk és a szomszédos utca – a Sósfürdő és a Borsai rét – lakói is azbesztcsőben kapják az ivóvizet. Az azbesztet évtizedekkel ezelőtt nagyon elterjedt adalékanyagként alkalmazták az építőiparban, egyebek mellett tűzvédelmi szigetelőanyagként, tömítőanyagként is, ám az 1980-as évek után lassan teljesen leálltak a használatával, ugyanis kiderült, hogy rendkívül káros az egészségre, az azbesztpor belélegzése például bizonyítottan jelentősen megnöveli a rák kialakulásának kockázatát. Róla elnevezett betegség is létezik, ez az azbesztózis, a kiterjedt tüdőszöveti hegesedés.
Az azbeszt használatára és az azbeszttartalmú vízvezetékekre vonatkozó esetleges közegészségügyi előírásokkal kapcsolatban a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetőjénél, Tar Gyöngyinél érdeklődtünk. Hitetlenkedve hallgatta, hogy azbeszttartalmú vízvezetékek működhetnek még Udvarhelyen, mert mint mondta, az azbeszt, elsősorban a légzőszervi daganatok kialakulásához köthető veszélye miatt, tiltott anyag. Az ivóvíz-gazdálkodással kapcsolatos közegészségügyi felügyeletért nem ő felel az igazgatóságon, mondta, de megígérte, hogy utánanéz a vonatkozó tudnivalóknak és előírásoknak.
A Sósfürdő utca vízvezetékéről mi közben Bálint-Major Áronnál, a székelyudvarhelyi vízszolgáltató vállalat, az Aqua Nova Hargita Kft. vezetőjénél érdeklődtünk. Mint megtudtuk, valóban azbeszttartalmú cementből készültek, ám nem csak ott kapják a lakók ilyen vezetékből a vizet: a városban majdnem tíz kilométernyi azbesztcement cső húzódik még a föld alatt. A városi vízvezetékrendszert összesen 87 kilométernyi cső alkotja, ennek mintegy tíz százaléka régi azbesztcement vezeték – mondta el a vállalat vezetője. Ezeket még a \'70-es, \'80-as években fektették le, némelyeket még régebben, manapság már nem alkalmazzák, nem is gazdaságos a használatuk – mondta el Bálint-Major Áron. A város régi utcáiban azonban még ilyenekben folyik az ivóvíz, ilyen csövekből állt a Tábor-negyedben idén kicserélt vezetékszakasz is, de hasonló van a Szentimre utcában, a Bethlen Gábor utcában, a Bethlenfalvi úton és több más utcában is.
A vízszolgáltatónak az a gondja velük, hogy elavultak, meggyengültek, porlanak és törnek ezek a vezetékek, és csőtörés esetén nem javíthatók, cserélni kell őket. Az Aqua Novának szerepel a terveiben ezeknek a cseréje – összesen mintegy hatvan kilométernyi elavult acél- és cementvezeték –, ám ez egy hosszú távú terv, hiszen több millió euróba kerül a beruházás – tájékoztatott az igazgató.
A használatban lévő azbesztcement vezetékekre vonatkozóan nincs közegészségügyi rendelkezés, de emésztőszervi vonatkozásban nem is tudnak róla, hogy bármilyen veszélye volna ezen vezetékek használatának – közölte Tar Gyöngyi, miután pontos információkat szerzett a témában. Egyébként nemcsak Székelyudvarhelyen, hanem Csíkszeredában és az ország más városaiban is használatban vannak ilyen ivóvízvezetékek – fűzte hozzá. Közölte ugyanakkor, hogy ez az anyag már nem használható, nem is gyártják, de abszurd lenne azonnali intézkedési kötelezettséget elrendelni az azbesztmentesítésre, hiszen akkor számos régi épületet is le kellene bontani.
Az azbeszt felszámolásával kapcsolatban lassan őrölnek az EU-s törvényhozás malmai. Noha egyes azbesztfajták egészségkárosító veszélyei már évtizedek óta ismertek, az Európai Parlament még 2009-ben is azt sürgette, hogy az Európai Bizottság hozzon létre stratégiát az azbeszt összes formájának és az azbesztszálak összes felhasználásának 2015-ig történő betiltására. Az azbeszttel kapcsolatos kockázatokról és minden létező azbeszt felszámolásának kilátásairól szóló, európai parlamenti állásfoglalásra vonatkozó 2012-es indítvány egyébként azt írja az azbeszt okozta megbetegedések elismerésével kapcsolatban, hogy nemcsak levegőben szálló azbesztszál hozható összefüggésbe különböző rákos megbetegedések kialakulásával, hanem az azbesztcsöves vízvezetékek esetében az azbesztszálat tartalmazó víz fogyasztása is okozhat megbetegedéseket, káros hatásai több évtized múltán jelentkezhetnek, egyes esetekben csak negyven év után.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
szóljon hozzá!