Fotó: Mihály Csaba
Homoródfürdő szennyvízülepítőjének környékén bűztől válik sűrűvé a levegő a meleg időszakokban. A helybéliek arra panaszkodnak, hogy a tábori villák szennyvize évek óta tisztítatlanul ömlik az ülepítőből a patakba, és emiatt már a halak és rákok is eltűntek a vízből.
2015. október 23., 11:472015. október 23., 11:47
2015. október 23., 11:562015. október 23., 11:56
Hiába van szennyvízülepítő Homoródfürdőn, a régi villák és vendégházak szennyvize tisztítatlanul ömlik bele a patakba, mérhetetlen károkat okozva annak élővilágában, és – nyári időszakban – förtelmes bűzzel elárasztva a környéket – panaszolja több helybéli is. A problémával Sorbán István kereste meg az Udvarhelyi Híradót, akinek az ülepítő közelében van hétvégi háza, ám ő már nem tudja élvezni a természet közelségét, ugyanis – mint mondja – nyáron nemcsak a levegő, hanem a patak vize is büdös a beleömlő szennyvíz miatt. Az ülepítő néhány száz méterre van a lakossági tiltakozás mellett megépült homoródfürdői törpe vízi erőműtől, a régi tábor alatti területen, az út mellett. A rendszerváltás után épült, arra vannak rácsatlakoztatva a homoródfürdői villák és vendégházak, voltaképpen a borvízforrásoktól a szennyvízülepítőig húzódó szakaszon álló összes épület.
„Az összes szennyvíz: a régi, visszaszolgáltatott tábori villák vize, a panzióké is ebbe folyik bele, és itt nem történik semmi kezelés, fertőtlenítés, hanem egyenesen folyik bele a Nagy-Homoród vizébe” – panaszolta a lapnak Sorbán István. A kezdetekben még jól működött a víztisztító, ám időközben feltelt iszappal és szeméttel, mára gyakorlatilag használhatatlanná vált – véli a hétvégiház-tulajdonos, aki még emlékszik azokra az időkre, amikor olyan tiszta volt a patak vize, hogy inni lehetett belőle. Ők főztek is a vizéből, ma viszont már megmártózni se mernek benne, nehogy valami fertőzést elkapjanak. A szennyezést a patak élővilága is megsínylette. A rákok köztudottan csak a tiszta vizekben élnek meg, és régen vederszámra lehetett fogni a Homoródban, ami halakkal is tele volt, de mára majdnem mind eltűntek, csak a kellemetlen szag maradt – magyarázza a panaszos. Azt mondja, már minden hivatalos szervet megkeresett a problémával, de azóta sem történt semmi. Írt a megyei tanácsnak, a vízügyi igazgatóságnak, és a megyei környezetvédelmi ügynökségnél is jelezte a gondot. Utóbbi munkatársai tavaly márciusban mintát vettek a kifolyó szennyvízből, ám a panaszos szerint végül mindent rendben találtak.
A szennyvíztisztító siralmas képet mutat, egy gazos terület közepén áll, csak a valamikori kerítés betonoszlopai és néhány tiltótábla utal arra, hogy ott valami ember alkotta építmény van. Kerítés már régen nincs körülötte, de egyik oldalát még szögesdrót határolja, a víz ülepítésére szolgáló, mohával benőtt betonmedence porlik, a rekeszekben majdnem mozdulatlan a salakos víz, tetején lomhán úsznak a szenny szilárd alkotóelemei. A sűrű cserje közt keresgélve, az út túloldalán folyó patak partján rövidesen rábukkanunk a kiömlőnyílásra is. Kidobott autógumik közt, egy 25–30 centi átmérőjű rozsdás vezetékből ömlik a patakba a sárgás színű, habzó szennyvíz, amelytől láthatóan zavarosabb lesz a patak vize. A probléma már legalább nyolcéves, mondja két elhaladó fiatal. Régen sokkal több volt a patakban a hal és a rák is, mára alig maradt belőlük, fűzi hozzá egyikük, aki a völgyben született.
Az ülepítő működtetése – mint azt a vaskorlátra kifüggesztett tábla is jelzi – a Harvíz Rt. hatáskörébe tartozik, Homoródfürdő pedig közigazgatásilag Szentegyházához, így a problémával megkerestük a település vízszolgáltató vállalatának vezetőjét. Márton Márta érdeklődésünkre azt közölte, az ülepítő jól működik, a vízből havonta mintát vesznek, majd laboratóriumban megvizsgálják, és eddig minden előírt paraméternek megfelelt. A panasszal kapcsolatos kérdésünkre azt közölte, ők semmilyen írásos vagy telefonos bejelentést nem kaptak a szennyvízzel kapcsolatban. A helyzetről érdeklődtünk a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökségnél is, ott későbbre ígértek tájékoztatást.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
szóljon hozzá!