Fotó: Pál Gábor
Tizedik alkalommal szerveztek Szeltersz-fürdő társadalomtudományi tábort. Ez a szakmai találkozó idén augusztus 15. és 18. között zajlott, ahol szociológus, néprajzos, történész, politológus, irodalomtörténész kutatók, hallgatók és tanárok mutathatták be egymásnak, illetve az érdeklődőknek legújabb kutatási eredményeiket, illetve azokat a társadalmi változásokat és jelenségeket, amelyeket tudományos módszerekkel igyekeznek rögzíteni és megfigyelni. Átlagosan mintegy 50–60 fő találkozott a helyszínen, többnyire egy nagy cserefa alatt, hiszen idén az időjárás kedvezett a szabadtéri, a klasszikus görög iskolákra emlékeztető módon való együttlétre.
2013. augusztus 19., 09:382013. augusztus 19., 09:38
2013. augusztus 19., 09:572013. augusztus 19., 09:57
A tábor aktív munkájának három és fél napja alatt minden tudományos blokkja más-más tudományszegmenssel foglalkozott. A találkozó nagy érdeme, hogy az itt megtartott vitafórumokon, előadássorozatokon nemcsak az Erdélyben élő szakemberek vannak jelen, hanem a szomszédos országokban élő társadalomtudományokkal élők is figyelemmel kísérik az itt elhangzottakat.
Ez a találkozó olyan, mint ahogyan bármely szakfolyóirat tartalomjegyzékében látni, hogy miféle mozaik alkotja azt a kutatói szövetet, amely a mai magyar és kisebbségi magyar valósággal foglalkozik. Az első nap témablokkjai, mintha a múltba való nézést szolgálták volna. D. Lőrincz József bevezetőjében felvázolta a társadalomtudományok mai helyzetét, majd irodalomtörténeti jellegű előadások következtek.
Az első napot záró tematikákban több udvarhelyszéki, illetve innen elszármazott kutató is érintett volt, Gidó Csaba, Hermann Gusztáv Mihály és Balázs Imre József munkáiról esett szó, illetve ők tartottak előadásokat. A második napon szó esett azokról a társadalmi akciókról, amelyeket civilek szerveznek az anyanyelvi jogok védelmében. Elsősorban a kolozsvári és a marosvásárhelyi példákat sorolták, ahol minden egyes ékezetért meg kell harcolni. Sosem egyértelműek a törvények és a rendelkezések – mondották az aktivisták –, a legtöbb esetben a tájékozatlanság és a rosszindulat akaszt el egy-egy folyamatot, illetve a politikum, a magyar anyanyelvű felelős beosztású vezetők óvatossága, gyávasága, kényelmessége csorbítja a nyelvi jogok érvényesülését.
A visszarendeződés manapság Marosvásárhelyen a legszembetűnőbb, ahol az egyik hipermarketet csak nagy nehézségek árán sikerült rávenni a magyar feliratok alkalmazására, míg a hazai „multit” ugyanott azért büntetik és ellenőrzik folyton, mert hangsúlyosan beszél a magyar anyanyelvűekhez, és természetes módon szólítja meg a vásárlókat magyarul és románul. Hasonló visszás helyzetekről számoltak be a felvidéki aktivisták és kutatók is.
Szó esett „magyarba öltöztetett” állomásépületekről, illetve ideiglenesen átcímkézett közlekedési táblákról, amelyekről személytelen videofelvétel készült, és az úgy ért el nagyobb hatást – hiszen az illetékesek pár órán belül mindig eltávolítják a matricákat –, hogy a felvételt felkerült a videomegosztó és közösségi oldalakra.
Ezt követően – ebéd után – a kisebbségi intézményépítés került az érdeklődés középpontjába, vajdasági, felvidéki és erdélyi példák alapján. A politikai, a közéleti és a civil szféra képviselői itt egyaránt megszólaltak a vitákban. A péntek egyéb nagyon tartalmas munkanap volt, több kéziratot és kutatási témát beszéltek végig a kutatók. Érdekfeszítő volt az 1989-es és a rendszerváltást és a az 1990-es évek elejét viszontlátni a társadalomkutatás boncasztalán.
Szombaton a romaintegráció problematikájával, a sporttal mint a nacionalizmus esetleges fészkével és a közeledés lehetőségével, ismételten az intézményépítéssel és a regionalizációval mint a magyar kisebbséget és a román többséget is foglalkoztató problematikával dolgoztak. Vasárnap a vidékfejlesztés problémakörével, néhány kisebbségtudományilag fontos szakkiadvánnyal és tanulmánnyal foglalkoztak a résztvevők, a Pro Minoritate folyóirat idei második számát értékelték, majd a záró beszélgetés keretében kiértékelték az idei tábor munkálatait.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
szóljon hozzá!