Fotó: Mihály Csaba
Képzeletbeli utazásra hív Szepessy Béla nyíregyházi grafikus Simplicissimus című kiállítása, amelyet csütörtökön könyvbemutatóval egybekötve nyitottak meg a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum Képtárában.
2015. október 18., 20:132015. október 18., 20:13
Nemcsak jó kedélyű, szerethető művész és tanáregyéniség, hanem egyik legjobb ismerője a hagyományos grafikai technikák széles skálájának, valamint szakértője a grafikai eljárások mai, digitális technikáinak is – mondta Szepessy Béláról a kiállításmegnyitón Vécsi Nagy Zoltán. A művész a tradicionális technikákat gyakran a modern, digitális eljárásokkal ötvözi. Olyan képi látásmódok fedezhetők fel munkájában, amelyek visszaröpítenek a művészettörténet korai korszakaiba, a könyvnyomtatás hőskorába, amikor egy-egy metszet nemcsak művészi üzenetet hordozott, hanem kulcsfontosságú információkat is közölt. Szepessy grafikáin ugyanakkor jelen vannak annak a magából kifordult világnak a látomásszerű lenyomatai, amelyek a reklámok képi anyagának sebhelyeit hordozzák – magyarázta a művészettörténész.
Szepessy Béla egyébként számos díj birtokosa, több száz tanítvány mestere, többször járt Erdélyben, és Székelyudvarhelyen sem ismeretlen a közönség számára, ugyanis alkotásait először 2002-ben láthatták csoportos kiállításon, majd 2009-ben egyéni tárlattal is bemutatkozott a székely anyavárosban. Simplicissimus című kiállítása az utóbbi években született alkotásait tartalmazza, alapja a Simplicissimus nevű sorozat, melynek darabjai folyamatosan készülnek. A tárlatot Hans Jakob Grimmelshausen regénye ihlette. A kiállítást kísérő katalógus különböző témák köré szervezve, fejezetekre bontva mutatja be Szepessy Béla munkáját. A kiadvány a nemrég elhunyt Antal István kulturális újságíró útmutatásai és cikkei alapján készült, és betekintést nyújt a szerző világába. A katalógus születéséről, valamint az alkotó tapasztalatairól a megnyitót követően Siklódi Zsolt grafikusművész beszélgetett Szepessy Bélával.
szóljon hozzá!