Szakmai, de magyar történet

•  Fotó: Lőrincz Csaba

Fotó: Lőrincz Csaba

Székelyudvarhelyen is bemutatták László Márton és Novák Csaba Zoltán A szabadság terhe – Marosvásárhely, 1990. március 16–21. című kötetét. A Városi Könyvtárban tartott rendezvényen Novák Csaba Zoltán is részt vett.

Kovács Eszter

2013. június 26., 19:112013. június 26., 19:11

2013. június 26., 19:282013. június 26., 19:28

A szerzőpáros könyve a Pro-Print Könyvkiadó gondozásában jelent meg, a kötet számos új forrást feldolgozva, ok-okozati összefüggések feltárása révén ismerteti és elemzi az 1989. decemberi rendszerváltástól márciusig zajló történéseket. A közönségtalálkozón jelen lévő szerzőt Pál János faggatta a szerkesztői és kutatói munkáról.

A fekete márciusi eseménnyel többen is foglalkoztak az elmúlt két évtizedben, de elsősorban publicisztikai jellegű visszaemlékezések jelentek meg ebben a témában. A kötet előszavában a szerzők megjegyzik: ezért látták elérkezettnek az időt az eddig született elemzések, források összegzésére és, ahol lehetséges, azok kiegészítésére. A könyv tehát egyfajta szintézis – magyarázta Pál János –, a szerkesztők szerint azonban csak egy első lépés az akkor történtek értelmezésében. „A kötet hiányossága, hogy nyitott kérdések is szerepelnek benne, hiszen bizonyos titkosított forrástípusok nem voltak hozzáférhetők a kutatók számára. Mindezek ellenére a könyv nagyon gazdag forrásapparátussal dolgozik: a Magyar Országos Levéltárnak, a Román Országos Levéltárnak, a Nemzeti Megmentési Front Maros megyei és városi szervezetének, az RMDSZ vásárhelyi szervezetének iratait felhasználva, nem utolsósorban pedig, a napilapokból és a korabeli filmfelvételekből is gazdagon dokumentálódtak a szerkesztők” – vázolta az est moderátora. Összességében szakszerűen megírt, megfelelően kontextusba helyezett feldolgozás, mind a szakma, mind a laikusok számára élvezhető olvasmány. Elfogulatlan a könyv – tette még hozzá Pál János –, rideg tényszerűség jellemzi és a megfelelő forráskritika.

A kutatási munka és a témaválasztás kapcsán Novák Csaba Zoltán elmondta: az 1990-es márciusi eseményeknek volt egy óriási pozitív kihatásuk az ő életében is, hisz ennek következtében került Székelyudvarhelyre a tanítóképzőbe és nem a Nyárádszeredától húsz kilométerre lévő Marosvásárhelyre. „Minden történész munkája mögött van valami személyes indíttatás, ebben a könyvben marosvásárhelyi életemre keresek válaszokat magamnak, és próbálok megfogalmazni mások számára is, akik hasonlóan éreznek. 1998-ban házasodtam meg Marosvásárhelyen, de azelőtt az udvarhelyi burokban éltem, és keveset érzékeltem a vásárhelyi légkörből. Miért van az, hogy ebben a városban két közösség él szinte párhuzamosan egymás mellett? Szoktam mondogatni, hogy a hisztis városból jövök, hisz akik az elmúlt hónapokban, években követték a híreket, azok tapasztalhatták, hogy Marosvásárhelyen folyamatosan valami feszültség vibrál a levegőben” – mesélte.

A könyvben a szerkesztők terjedelmes részt szánnak a következtetéseknek, ezek levonását Novák bevallása szerint sok dilemma és vita előzte meg. „Azt mondja a szakma erre, hogy egy kiegyensúlyozott, de magyar történet lett az eredmény. Így felvállaltuk, hogy megpróbálunk szakszerűen, módszertanilag helyesen eljárva egy saját történetet megírni a marosvásárhelyi eseményekről” – mondta Novák.

Egyébként készül a kötet román nyelvű fordítása is: a hozzá csatolandó kritikai előszó megírására két román történészt, Vasiles Puşcaşt és Vladimir Tismăneanut kérték fel a szerkesztők. „Ezzel próbáljuk meg bevinni a román köztudatba az 1990 márciusában történteknek ezt a fajta megközelítését. Aki szenzációkra, hatalmas lebukásokra, pikáns háttértörténetekre kíváncsi, az csalódni fog ebben a könyvben, hisz nem ez volt a célunk. A cél az volt, hogy tudományos keretbe öntsük mindazt, amiről rengeteget beszéltek már mindenféle szinten” – szögezte le a szerző.

Novák Csaba Zoltán 1975-ben született Nyárádszeredában. Középiskolai tanulmányait a székelyudvarhelyi Benedek Elek Tanítóképzőben végezte. 2002-ben történelem szakos oklevelet szerzett, majd 2002–2003 között mesteri képzésen vett részt a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen. 2004-től doktori tanulmányokat folytatott a Román Akadémia Nicolae Iorga Történettudományi Intézetében Bukarestben. Jelenleg a Román Akadémia Gheorghe Şincai Társadalomtudományi Kutatóintézetének munkatársa Marosvásárhelyen.

László Márton köztisztviselő, levéltáros a Román Nemzeti Levéltár Maros Megyei Hivatalában. Tanulmányait a Babeş–Bolyai Tudományegyetem történelem szakán végezte, jelenleg doktorandusz a piliscsabai Pázmány Péter Katolikus Egyetemen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei