Fotó: Boda L. Gergely
Több fegyelmi kihágás esetében is romlottak a mutatók Hargita megyében a nemrég véget ért tanévben. A leggyakoribb problémák a lógások voltak, a legsúlyosabbak a civakodások, verekedések. Sok diáknak az ösztöndíja bánta ezt.
2014. július 18., 11:172014. július 18., 11:17
Elkészítette a Hargita Megyei Tanfelügyelőség a 2013–2014-es tanévre vonatkozó iskolalátogatási statisztikáját, valamint a fegyelmi kihágásokról szóló kimutatást. Néhány iskolai szabálysértés esetében – mint például az iskolaelhagyás vagy a levont magaviseleti jegyek – jobbak a statisztikák számai a tavalyiaknál, ám ennek részben az is oka, hogy a diákok száma is csökkent az előző tanévhez képest. A tanév első félévében azonban jelentősen javult a helyzet az iskolaelhagyás tekintetében, ugyanis miközben tavaly 247 gyerek maradt ki az oktatási rendszerből, addig a most véget ért tanév hasonló időszakában csak 170, és a második félévben is jobb az idei statisztika eredménye, igaz, hogy csak kevéssel.
Kicsapások, ösztöndíjmegvonások
Romlott viszont a hetesnél kisebb, illetve az elégtelen magaviseleti jegyek esetében a statisztika, a 2013–2014-es tanévben több diáknak vonták le erősen a magaviseleti jegyét, és tizenkét elemista kapott elégtelent, miközben az előző tanévben csak nyolc. Nőtt a kicsapott középiskolások száma is, az előző tanévi 72-ről 116-ra, mindkét tanévben a második félévben tanácsolták el a legtöbb diákot az iskolákból. Romlottak az eredmények a fegyelmi kihágások miatt megvont ösztöndíjak esetében is: a líceumi pénzt 180 tanuló veszítette el az előző tanévben, a most véget ért tanévben pedig 193. A szakiskolásoknak nyújtott szakmai ösztöndíjak esetében mutatják a legaggasztóbb eredményeket a statisztikák: tavaly 59 diáktól vonták meg ezt, idén viszont 139-től.
A családi kasszára is kihat a lógás
Továbbra is a lógások és az igazolatlan hiányzások jelentik a leggyakoribb fegyelmi problémát a Hargita megyei oktatási rendszerben, és igaz ugyan, hogy a jelenség országszinten probléma, ez nem jelent vigaszt – mondta Bartolf Hedwig a kimutatást értékelve. Hargita megye főtanfelügyelője azt közölte, a hiányzások nagy része igazolatlan marad, ugyanis még mindig sok a felelőtlen diák, aki nem jár rendszeresen iskolába, és sokan emiatt ösztöndíjukat is elveszítik. A kevésbé tehetős családokból származó diákok esetében a probléma a szülőket is érinti, ugyanis a havi 100–200 lejes ösztöndíj elveszítésével még nagyobb teher nehezedik a családi kasszára. „Most már nem panaszkodhatnak a diákok, hogy nincs elég érdekes program, hogy nem viszik őket kirándulni vagy nincs elég sportolási és egyéb lehetőség, mégis bizonyos helyzetekben már nem tudjuk, mit csináljuk, mit tegyenek az osztályfőnökök, pedagógusok, hogy a diákokat ott tudják tartani az iskolában” – fogalmazott a helyzettel kapcsolatban a főtanfelügyelő.
Meleg ebéddel az iskolalátogatásért
Az iskolaelhagyás a problémás, hátrányos szociális helyzetben levő, illetve a cigány családok gyerekeinek körében a leggyakoribb. A jelenség visszaszorításában a szociális hálózatnak és az önkormányzatoknak is szerepük van, mondta Bartolf Hedwig, egy pozitív példát említve ezzel kapcsolatban: Csíkszeredában a szociálisan hátrányos helyzetű családokból származó diákoknak mindennap meleg ebédet biztosítottak, és ennek hatására jelentősen javultak az iskolalátogatási mutatók.
A legsúlyosabb kihágások
A fegyelmi kihágások tekintetében a legsúlyosabb problémákat a diákok közötti verekedések jelentették az elmúlt évben, diák–tanár konfliktus csak ritkán fordul elő, hiszen a pedagógusoknak megvannak az eszközeik a rend fenntartására – tudtuk meg a főtanfelügyelőtől.
Egyébként fegyelmi szempontból a legtöbb gond az elmúlt tanévben is a középiskolás diákok körében volt, a problémák megoszlása nem egyenletes, a szakközépiskolákban gyakoribbak a levont magaviseleti jegyek és ösztöndíjmegvonások, mint az elméleti líceumokban. Ennek okai szerteágazók, de a diákok szociális hátterével és a tanulási morállal is összefüggnek – mondta el Bartolf Hedwig.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.
Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.
Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.
Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.
A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.
Teljes útlezárásra kell számítani április 26-án (szombaton) és 27-én (vasárnap) Gyergyószárhegyen, a falu gyergyóalfalvi kijáratnál található vasúti átjárónál.
szóljon hozzá!