Növényvédőszer-maradványokat tartalmaz a Romániában forgalmazott gyümölcsök, zöldségek és gabonafélék mintegy negyede, ezekben gyakran többféle vegyszer is kimutatható. Hargita megyében az elmúlt tíz évben nem volt ilyen probléma, de vélhetően nem azért, mert itt minden bio.
2015. április 21., 18:532015. április 21., 18:53
A Digi24 tájékoztatása szerint egy, az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság által elvégzett ellenőrzés kiderítette, hogy növényvédőszer-maradványokat tartalmaz a Romániában eladott gyümölcsök, zöldségek és gabonafélék negyede. Az élelmiszer-biztonsági hatóság 3500 mintán elvégzett laborvizsgálatok nyomán arra a megállapításra jutott, hogy a legtöbb vegyszert a Romániában forgalmazott almák tartalmazzák, némelyikben hét különféle növényvédőszer-maradványt is kimutattak.
Romániában egyébként az eladásra kerülő alma 80 százaléka importból származik. A második helyen a Törökországból importált citrusfélék állnak, az onnan származó grépfrútban és a citromban ötféle kemikáliaszármazékot találtak, a megvizsgált paradicsomokban – melyeknek 70 százaléka ugyancsak onnan érkezett – 2–5-féle növényvédő szert találtak. A vizsgálat a legmeglepőbb eredményt talán a bioélelmiszerek esetében hozta, ugyanis kiderült, hogy azok sem mentesek a vegyi anyagoktól: a megvizsgált tizenegyből tíz tartalmazott vegyszermaradványokat, az élelmiszerek között sok csecsemőtápszer vagy kisgyerekeknek szánt élelmiszer volt.
Noha számos zöldségben és gyümölcsben talált vegyszermaradványokat az élelmiszer-biztonsági hatóság, ezek mértéke csak a vizsgált élelmiszerek 0,9 százalékában volt magasabb a megengedett határértéknél.
Hargita megyében nem volt gond a zöldségekkel és gyümölcsökkel, de ilyen jellegű vizsgálatokat sem végeztek itt – tudtuk meg Püsök Lászlótól, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivőjétől. A szakember kérdésünkre azt is elmondta, emlékezete szerint az elmúlt tíz évben nem volt semmilyen növényvédő szerhez köthető probléma a Hargita megyében eladott gyümölcsökkel és zöldségekkel. Ez azonban nem feltétlenül ad okot a nyugalomra, hiszen – mint azt a szóvivőtől megtudtuk – Hargita megyében mintavétel sem történ. Püsök László szerint nem a boltokban, hanem a nagy, főként bukaresti, ploieşti-i zöldség- és gyümölcslerakatokban található áruból vettek mintát a főhatóság szakemberei.
Egyébként jövőtől az Európai Unió is ellenőrizni fog bizonyos élelmiszereket, nemcsak Romániában, hanem minden tagországban. A laborvizsgálatok célja a növényvédőszer-maradványok mértékének kimutatása. Laborvizsgálatok alá vonják a zöldségeket, gyümölcsöket, húst, tejtermékeket, de a bort is, termékenként 17 mintát vizsgálnak be. Az Európai Bizottság programja három évre terjed ki, és azért tart 2018-ig, hogy megvizsgálják, miként változik az alkalmazott növényvédő szerek használata, milyen új szerek jelennek meg, ezekre kiterjed-e az európai törvénykezés, és hogy ezek a vegyszerek veszélyt jelentenek-e a fogyasztók egészségére.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
szóljon hozzá!