Fotó: Farkas Antal
Recsenyédi lapkihordónk, Tóth Géza segítségért fordult szerkesztőségünkhöz. Az egyedülálló férfi a homoródmenti településen nagyszülei házában él, amelyet 1866-ban építettek ősei. A székely parasztház eléggé romos állapotban van, tehetősebb vállalkozóktól vagy akár magánszemélyektől szeretne építőanyagot kérni, hiszen az épület autentikus jellege miatt a későbbiekben akár múzeumot is ki lehetne ott alakítani.
2014. január 08., 10:482014. január 08., 10:48
A homoródmenti kis településen lapkihordónk a ház előtti padon vár bennünket. A szemközti ház az övé, mondja, a 79-es szám alatti, azt kellene rendbe szedni. Tóth Géza azzal a kéréssel fordult hozzánk, hogy segítsünk támogatókat találni háza felújításához, hiszen régi ház lévén kár lenne érte, ha az enyészeté válna.
„Javítgattam én is, amit tudtam, de nincs akkora jövedelmem, hogy teljesen felújítsam. A faluban sokféle feladatom van, a lapkihordás mellett harangozok, a kinti közvilágításért is én felelek, úgynevezett villanygyújtó vagyok. Ha valamit ki kell hirdetni a faluban, én szoktam kidobolni. Szívesen vállalok bármilyen feladatot. A házat nagyapám, Tóth Mihály és felesége, Julianna építette, itt laktak a szüleim is, édesapám 1989-ben halt meg, édesanyám pedig 1994-ben. Egyedül lakom, nincs családom, nincs olyan rokonom se, akitől segítséget kérhetnék, ezért gondoltam arra, hogy esetleg a Homoródmentéről hátha megszánna valaki és segítene egy kis homokkal, cementtel, cseréppel. Tudomásom szerint ezen a környéken nincs ennél régebbi ház” – mondja a középkorú férfi.
Recsenyéd lakossága nem túl népes, Géza szerint nagyjából százhúszan élnek a településen, és egyik kezén meg tudja számolni a fiatalokat. A faluban nincs munkalehetőség, a mezőgazdaság az egyetlen megélhetési forrás. „Attól félek, hogy ha nem kapok segítséget, nem lesz miből felújítani, s akkor nem lehet majd megmenteni a közel százötven esztendős épületet. A múlt egy kis darabkája tűnne el ezzel a házzal” – véli a ház örököse.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.
Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.
szóljon hozzá!