Fotó: Mihály Csaba
Mit lát a Székelyudvarhelyre látogató turista, amikor végignéz a Városháza téren és annak környékén? Sportfogadó irodák, zálogházak és turkálók kirakatai tarkítják, néhol viszont kifejezetten csúfítják a történelmi városközpont képét. Egyelőre semmi nem szab gátat az ízléstelenségnek, hiszen nincs helyi előírás, ami szabályozná a kirakatok arculatát.
2016. április 19., 12:252016. április 19., 12:25
Udvarhelyről egy polgári kisváros fantáziaképe él az idelátogatókban. Sokáig őrizte is a 19. század végi építkezés hangulatát, amelyhez hozzátartoztak a szép épülethomlokzatok. Ugyanakkor a város szerencséje, hogy 1968-ban a megyeszékhelyet áthelyezték Csíkszeredába, ezért nem történt meg az a nagy ipari forradalom és átépítés, melynek eredményeit láthatjuk Csíkszeredában, ahol a Petőfi utcát leszámítva gyakorlatilag nincs történelmi városközpont – mondta el lapunknak Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója. Véleménye szerint az utóbbi években a kisvárosoknál is beigazolódni látszik az, ami általános a népművészetben, hogy az épületeknek két nagy ellenségük van: a szegénység és a pénz. Ha szegénység van, romlik az épületek állaga, a sok pénzhez pedig nem mindig társul ízlés. A városban vannak olyan tehetős vállalkozók, akiknek az ízlését nem ez a történelmi polgári városi kultúra formálta és tájidegen dolgokban gondolkoznak.
Az épületarculat kialakításának kultúrája van. Tőlünk nyugatabbra, a turisták által látogatott városközpontokban sétálgatva azt láthatjuk, hogy van egyfajta visszafogottság, inkább monokróm színeket használnak az épületek festésére. „Az udvarhelyi vállalkozó úgy gondolja, ha nem csettinti ki a nagy angol zászlót, ami az ő szemszögéből a minőséget jelenti, akkor senki sem fog oda betérni.” A vállalkozókkal azt kellene megértetni, hogy nem az az érték, ami a legszínesebb – fejtette ki véleményét Miklós Zoltán, hozzátéve, hogy talán szükség lenne egy olyan önkormányzati döntésre, amely ezt szabályozza.
„Történelmi feljegyzések vannak arról, mekkora közfelháborodást keltett száz évvel ezelőtt, hogy a mostani Romarta kirakatában megjelent az első női nadrág. Igenis keltsen felháborodást most, száz év múlva az is, hogyan néznek ki a kirakatok, botránkoztasson meg mindenkit ugyanúgy, mint annak idején az a bizonyos női nadrág, ami akkor nem volt társadalmilag elfogadott” – hangsúlyozta a múzeumigazgató. Úgy gondolja, ha van pénz a csúnyára, lenne pénz a szépre is, hiszen nem feltétlenül a giccs az, ami felkelti figyelmünket.
Az egyik közelmúltban nyílt városközponti turkáló ablakait méretes angol zászlók díszítik, amelyek messziről is jól látszanak, mondhatni uralják a Városháza tér egyik oldalának képét. A polgármesteri hivatal urbanisztikai osztálya a napokban felszólította az illető egység tulajdonosát, hogy távolítsa el a reklámot, ellenkező esetben pénzbírságra számíthat. Így várható, hogy a turkáló a közeljövőben más arculatot kap.
Székelyudvarhelyen nincs egységes szabályozás arra, hogyan nézzen ki egy kirakat. Ha egy cég beköltözik valamelyik központi épületbe, olyanná alakítja a kirakatot, amilyenné akarja. Az említett turkáló esetében azonban úgy érezték, hogy ez már túlzás – tudtuk meg Jakab Máriától, a városháza megbízott főépítészétől. Véleménye szerint nem feltétlenül azzal van a gond, hogy a lakosságnak turkálókra van igénye, hanem azzal, hogy a hasonló kirakatok rontják a központ arculatát.
„Hozzávetőleg tíz éve volt olyan javaslat, hogy turkálókat ne engedjenek be a városközpontba, azonban a politikum ezt a javaslatot elutasította” – emlékezett vissza Jakab Mária.
Az angol zászlókkal csalogató turkáló tulajdonosa nem kívánt nyilatkozni lapunknak, így nem tudtuk meg tőle, milyen elgondolás vezérelte a kirakat diszítésekor. Egy másik központi turkáló üzletvezetője azonban elmondta, hogy náluk az árcsökkentési akciók megjelentetése a fő szempont, az üzlet tulajdonosának nincs igénye a szép kirakat kialakítására.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
szóljon hozzá!