Fotó: Farkas Antal
Hozzáfogtak a Bethlen Gábor utca 30. szám alatti épület elbontásához: a 19. század közepén épült, szászos stílusjegyeket őrző házban fogászati komplexum kap majd helyet, ám az ingatlantulajdonosok feltett szándéka, hogy a városkép megőrzése érdekében eredeti formájában őrzik meg az épület homlokzatát.
2014. február 25., 18:232014. február 25., 18:23
2014. február 25., 18:302014. február 25., 18:30
Mátyus Rékának és férjének több éve dédelgetett terve, hogy felújítják és új funkciót adnak a városközpontban és műemlékvédelmi zónában lévő romos épületnek: az ingatlant két éve vásárolták meg, felújítására, kibővítésére azóta két terv is készült. Az épületben korszerű fogorvosi rendelők kapnának helyet, a tulajdonosok feltett szándéka azonban megőrizni, restaurálni az ingatlan homlokzatát.
„A régi épület külső formáját igyekeztünk megőrizni úgy, hogy az egy 21. századi korszerű fogászati komplexum igényeit is kiszolgálja. Már a megvásárlás utáni szakvéleményezésből kiderült, hogy statikai szempontból nem megfelelő az épület, hisz az alapozás és a ház maga is megcsúszott, továbbá, elgombásodtak a pince gerendái. A pincerészt – mivel a fogászati létesítményben erre nem lesz szükség – kiiktatjuk, viszont a homlokzat elemeit, a régi lámpa- és zászlótartót, sőt még a tetőzet eredeti dőlésszögét is megtartjuk” – sorolta Mátyus Réka. A korabeli homlokzat mögött modern épület rejtőzik majd, egyedüli módosításként a boltíves bejárat lesz kiszélesítve. „Hosszas egyeztetés és tervezés előzte meg a bontás elkezdését, hisz feltett szándékunk volt nem megváltoztatni a történelmi városképet” – hangsúlyozta az ingatlantulajdonos.
Az első felújítási tervet az Urban Design Kft. készítette, ez azonban nem felelt meg a műemlékvédelmi előírásoknak. „Az épület maga nem műemlék, viszont műemlékvédelmi zónában van, így az első, a teljes átalakításra vonatkozó tervet nem fogadta el a brassói műemlékvédelmi szakbizottság” – magyarázta Tövissi Zsolt műemlékvédelmi szakmérnök, aki a második felújítási terv elkészítésében nyújtott segítséget. „A felújítási terv teljes mértékben megfelel a műemlékvédelmi előírásoknak, hisz a Bethlen Gábor utca képét megőrzi” – mondta a szakember, hozzáfűzve: a 19. század közepén épült ingatlan építészeti szempontból kuriózumnak számít, hisz az akkoriban városiasodó Székelyudvarhely átmeneti állapotát őrzi a szászos, falusi háztípus.
„A belső térben is igyekszünk a korabeli hangulatot idézni, az épületről készült előtte-utána fényképek mellett például egy régi fogászati gépet is közszemlére teszünk” – tette hozzá Mátyus Réka.
Egyébként a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal urbanisztikai osztálya még tavaly bocsátotta ki az építkezési engedélyt, tudtuk meg Farkas Domokos főépítésztől. A tervek szerint a homlokzat felújítása három hónapot vesz majd igénybe.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
szóljon hozzá!