Fotó: Barabás Ákos
A futball és a kultúra támogatására, illetve az infrastrukturális fejlesztésekre is figyelmet kíván fordítani Jakab Attila, Homoródszentmárton új polgármestere. Noha két hónapja sincs, hogy hivatalba lépett, máris elkezdte a közvilágítás modernizálását. Terveiről és a községben tapasztalható problémákról beszélgettünk az elöljáróval.
2016. július 20., 19:532016. július 20., 19:53
2016. július 20., 19:542016. július 20., 19:54
– Első mandátumos polgármesterként, mit lát teendői közül a legnagyobb kihívásnak?
– A legnagyobb kihívás talán az emberek és a hivatal kapcsolatán javítani. Fontos megoldani, hogy az emberek tudják elintézni ügyeiket a hivatalban, ne kelljen kétszer, háromszor visszajöjjenek egy problémával. Minél hamarabb ki akarjuk szolgálni a lakókat.
– A községhez tizenkét település tartozik. Hogyan lehet összefogni ezeket?
– Nagyon nehezen. A legnagyobb baj az, hogy a polgármesteri hivatal munkája nem túl látványos minden településen. Például tizenkét kultúrotthonunk van, és ha kapunk pénzt a kultúra fejlesztésére, akkor azt annyi fele kell elosztani. Az sem mindegy, hogy egy faluban vagy tizenkettőben kell utakat korszerűsíteni.
– Mi a legsürgetőbb probléma, amit meg szeretne oldani?
– Aminek már neki is fogtam, az a közvilágítás teljes korszerűsítése az összes faluban. Ez a munka szeptember tizedikéig befejeződik, ennek köszönhetően havi 4000–4500 lejt spórol meg a hivatal a villanyszámlán. Ez a megtakarítás hét év után, ha sikerült teljesen kifizetni a beruházás értékét, a duplájára nő. Talán kis dolognak tűnik, de a jelenlegi költségeknek a csökkentése nagyon fontos, hiszen a megspórolt pénzt fejlesztésekre lehet fordítani.
Életrajzi adatok
Jakab Attila 1968. november 20-án született. Földrajz szakos tanárként diplomázott a magyarországi Ezterházy Károly Tanárképző Főiskolán. Ezt követően tíz évet tanított az udvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában, majd a tanintézet adminisztrátora lett. Saját szállítási céget alapított, hét éve a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület elnöke. 2004-ben önkormányzati képviselőnek választották Homoródszentmártonban, négy évre rá alpolgármester lett, majd polgármesterré választásáig képviselőként tevékenykedett. Hobbija a vadászat, illetve a sportolás, különösképpen a futball.
– Melyek azok a legfontosabb munkálatok, amiket elődje kezdett el és ön folytatni szeretne?
– Például szeretném folytatni a bágyi út aszfaltozását, ahol már az alapréteg – amelyet már javítani kell – le van terítve. Szeretnénk bővíteni az ivóvíz- és szennyvízhálózatot Abásfalván és Homoródkeményfalván. Szentmártonban is lesznek ilyen jellegű munkák, hiszen ott is csak a gerincvezeték van lefektetve. Ezeknek a megoldása előtt nem lehet leaszfaltozni a településen lévő utakat sem. Ez a projekt ugyanakkor még nagyon kezdeti fázisban van, de dolgozunk rajta.
– A szennyvízhálózat ki van építve több településen, mégsincs beüzemelve. Mi ennek az oka?
– Ezen a héten jönnek ellenőrizni a Harvíz Rt. munkatársai, és megvizsgálják, hogy kinek a hanyagsága miatt nem működik még a rendszer. A lényeg természetesen a megoldás megtalálása.
– Mik a legfontosabb tervei az elkövetkező négy évet illetően?
– Amikor négy éve alpolgármester voltam, két focicsapata is volt a községnek, mára viszont egy sincs. Ősszel legalább az egyik csapatot szeretnénk pályára állítani, amiben nagy segítségünkre van a helyi közbirtokosság. Terveink között szerepel ugyanakkor egy három tantermes óvoda megépítése Szentmártonban, amelyet pályázati pénzekből valósítanánk meg. Az iskola udvarán egy műfüves futballpályát és egy kisebb sportcsarnokot is építenénk. Egyébként Szentpálon is lesz műfüves pálya. Városfalván a kultúrotthont újítjuk fel közösen a közbirtokossággal, ahogyan Szentpéteren és Gyepesben is. Jövőre leaszfaltoznánk az utat Szentmártontól Abásfalva irányába legalább a homoródalmási eltérőig. Ebben Hargita Megye Tanácsa is segítségünkre lesz. Kénosban egy közösségi konyhát létesítenénk, amelyet a befőtteket főző asszonyok használhatnának. Az árvízveszély miatt nagyon fontosnak tartom, a községben lévő patakok medrének kitakarítását. Ugyanakkor az elmúlt időszakban keletkezett árvízkárokat is helyreállítjuk még idén. Ez nem a következő négy évre szóló terveinkben szerepel, de szeretnénk építeni egy sósfürdőt Szentmártonban, ami a turizmus fellendítése szempontjából fontos. Erről már voltak is tárgyalásaim, ha mi nem tudjuk megvalósítani, akkor befektetőket keresünk. Ez nagyon fontos projekt, azonban a kivitelezés előtt az infrastrukturális fejlesztéseket kell elvégezi.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!