Fotó: Pál Árpád
Hatalmas a kereslet az erdei gyümölcsökre, azonban a kínálat jóval szerényebb Udvarhelyszéken, hiszen gyenge volt az idei termés. Ez sok fejfájást okoz a zetelaki közbirtokosság által működtetett gyümölcsfeldolgozó üzem vezetőségének, ugyanis a terméskiesés miatt már több külföldi megrendelést le kellett mondaniuk. További probléma, hogy gyűjtögetők dézsmálják az erdőket, és a jogtalanul leszedett gyümölcsöket piacokon, illetve házalva próbálják eladni.
2016. augusztus 08., 21:402016. augusztus 08., 21:40
2016. augusztus 08., 21:442016. augusztus 08., 21:44
A zetelaki gyümölcsfeldolgozóban hétfőn mindössze egyetlen alkalmazottal találkoztunk, míg az üzem ügyvezetője szerint a korábbi évek hasonló időszakában tíz-húsz szezonmunkás is szorgoskodott az egységben. Bodrogi György megmutatta, szinte teljesen üresek a raktárak, hiszen a tavaszi fagyok és a jégesők miatt idén nem termett elég erdei gyümölcs, amelyet lefagyasztva eladhatnának külföldi megrendelőiknek. Gyümölcs híján viszont munkaerőre sincs szükség. „Szörpöket és lekvárokat kis mennyiségben most is készítünk, ám ez csak a helyi piac kiszolgálására elegendő, az üzem fenntartási költségeit korántsem fedezi” – összegezett Bodrogi.
Az ügyvezető rámutatott, a közbirtokosság nagyjából tízezer hektár erdővel rendelkezik, emellett még ugyanennyit bérel. Napszámosaik innen gyűjtik be a feldolgozóüzem fő bevételi forrását jelentő áfonyát, szedret, málnát, illetve a rókagombát és a vargányát. „Míg tavaly ilyenkor napi egy-két tonna áfonya és ugyanennyi gomba érkezett be az üzembe, idén csak 30–60 kilós mennyiségekről beszélhetünk” – tájékoztatott Bodrogi. A kevés gyümölcs miatt nem tudják teljesíteni a külföldi megrendelők kéréseit, ezért már többükkel szerződést bontottak erre az évre. Noha nincs termelés, az állandó költségeket – dolgozók bére, engedélyek kiváltása, közüzemi számlák, erdők bérlési költsége, adók – mindenképp ki kell fizetni, így előreláthatóan nagy veszteséggel zárják az évet. Ahhoz, hogy a cég fedezni tudja költségeit, ötven-hatvan tonna alapanyagot kell feldolgoznia egy évben, ám idén eddig mindössze tíz-tizenöt tonnát sikerült.
Bodrogi elmondta, már Hargita Megye Tanácsának segítségét is kérték, hogy közbenjárásával vásárolhassanak például áfonyát más közbirtokosságoktól. Egy jelentkező sem került, de még reménykednek, ajánlatuk továbbra is érvényes. Bodrogi hozzátette, a kevés erdei gyümölcs okozta kiesést nem lehet a gazdák által megtermelt gyümölccsel pótolni, hiszen ők többnyire saját használatra dolgoztatják fel terményüket.
A feldolgozó adminisztrátora szerint hatalmas veszteséget okoznak az üzemnek a gyűjtögetők, akik a zetelaki közbirtokossághoz tartozó erdőkben jogtalanul szedik a gombát és a gyümölcsöket, ezeket pedig a piacokon, az utak mentén vagy éppen házalva árulják. „Senki meg nem kérdi tőlük, hogy van-e termelői engedélyük, tudnak-e számlát adni. Ezek nélkül nem volna szabad árulniuk, nem beszélve arról, hogy a termény lopott” – nehezményezte. Idén a rendőrség és az erdészet segítségével már négyszer is koboztak el az erdeikből lopott terményt, egy alkalommal kétszáz kiló áfonyára bukkantak egy autóban. Bodrogi elmondta, miközben ők 11 lejért tudják értékesíteni a gyümölcs kilóját, az utcai árusok ezért 12 lejt kérnek, nem beszélve arról, hogy utóbbiakat nem terhelik a feldolgozás, az engedélyek beszerzésének költségei, illetve más, járulékos kiadások sem.
„Gyakorlatilag kifolyik az áru a kezünkből. Most ott tartunk, hogy az üzem üresen áll: az embereknek nem tudunk munkát adni, a szerződéseinket nem tudjuk teljesíteni. Hosszú távon ez azt eredményezheti, hogy nem minket keresnek majd meg a megrendelők” – panaszolta. Hangsúlyozta, elsősorban nem azokra a kirándulókra haragszik, akik egy vödör áfonyát vagy egy étkezésre elegendő gombát szednek, hanem azokra, akik kereskednek az ő termésükkel.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!