Fotó: Barabás Ákos
Valamelyest javultak a körülmények az udvarhelyi állatmenhelyen az utóbbi időben, ám sokkoló képek még látogatási időben is fogadhatják az arra tévedőt.
2015. december 23., 14:142015. december 23., 14:14
Noha az állatvédők éreznek némi pozitív változást az udvarhelyi polgármesteri hivatal hozzáállásán a kóbor négylábúak ügyében, a helyzet egyelőre közel sem mondható rózsásnak: a menhelyen élő kutyák ürülékes ketrecekbe zárva, csaholva fogadják azokat, akik az újonnan megszabott látogatási időben, kedden és pénteken délben a helyszínre látogatnak. A szívszorító látványt – amely hetekkel ezelőtt még ennél is sokkolóbb volt – csak kismértékben enyhíti a szomszédban lakó, így egész nap a közelben tartózkodó gondozók, Annamária és édesanyja kedvessége: készségesen vezetnek be a lehetőségekhez képest tisztán, rendben tartott istállóépületbe, szabadkoznak a sár miatt, és meg-megsimogatják a ketrecek bejáratához szaladó négylábúakat.
Az EbRemény Állatvédő Egyesület törekvéseinek köszönhetően a helyzet nemrégiben javult egy hangyányit. A menhely siralmas állapotától elborzadt állatvédők régóta harcolnak a kóbor ebek állatbarátabb körülményeiért, és novemberben több mint 1700 aláírással ellátott petíciót nyújtottak be az önkormányzathoz egy már megterveztetett, EU-s normáknak megfelelő menedék kialakításának megsürgetéséért. Azóta a hivatal kifüggesztett egy nyitvatartási programot a menhely kapujára, így az ott feltüntetett időszakban (kedden és pénteken 13–15 óra között) bárki szabadon megtekintheti a befogott ebeket, jelezheti örökbefogadási szándékát vagy hazaviheti elcsatangolt kedvencét.
Biztatónak tűnik továbbá, hogy nemrég a városházán az állatvédőknek megmutatták a menhely tervét, amely a polgármesteri hivatal korábbi közleménye szerint nagy eséllyel szerepel majd a jövő évi beruházási listán. Összességében elmondható, hogy javult a kommunikáció az EbRemény Állatvédő Egyesület és a polgármesteri hivatal között – fejtette ki Király Krisztina, az egyesület tagja, aki úgy látja, a város vezetőségének is egyre fontosabb a kóborkutyakérdés humánus megoldása.
A körülmények azonban mégsem nevezhetők jónak, és amíg ez így van, az állatvédők megpróbálnak úgy segíteni, ahogy tudnak. Hetente legalább egyszer meglátogatják a menhelyt, segítenek az ottani ebek örökbeadásában, és a beteg jószágokat igyekeznek „kimenekíteni”. Nem győzik hangsúlyozni, a legnagyobb gond, hogy a jelenlegi menhely egy istállóépületben van, és ez meghatározza a körülményeket, függetlenül a gondozók vagy segítők jóakaratától. Ott ugyanis nagyszabású felújításra volna szükség ahhoz, hogy a kutyusoknak élhető körülményeket biztosítsanak, ám mivel tervben van az új menhely, a polgármesteri hivatal nem fektet sok energiát a korszerűsítésbe – tudtuk meg. Így hát a mostani helyzet siralmas: az állatvédőket például múlt héten az a látvány fogadta, hogy egy anyakutya három újszülött kicsinye közül kettő élettelenül hevert a kövezeten szétszóródott táp között. De további probléma, hogy télen rendszerint elfagynak az itatást szolgáló vízcsövek, ami a gondozók munkáját is nehezíti, az alom pedig szegényes. Az állatvédők múlt héten szállítottak palettákat és szalmát a helyszínre, hogy a kutyák ne a földön feküdjenek – ismertette Király Krisztina.
Hozzátette, a kutyák étkeztetésére nem lehet panasz, a gondozók mindennap háromszor etetik őket. A helyszínen jártunkkor mi is azt tapasztaltuk, hogy az éppen ott lévő nyolc-tíz kutyus bundája ápolt, egészségeseknek tűntek. Állatorvosok is gyakran látogatják a helyet. Ennek ellenére mozgástérre, kényelmesebb fekhelyekre volna szükségük, ami remélhetőleg a közeljövőben megvalósulhat – vetítette előre bizakodón Krisztina. Benedek Árpád Csaba alpolgármester azonban erről nem tudott új információval szolgálni: mint megtudtuk, a jövő évi beruházási listán szerepelni fog a menhely, „amennyiben elkészül, és a tanács elfogadja a megvalósíthatósági tanulmányt”.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
szóljon hozzá!