Fotó: Barabás Ákos
Két alkalommal összesen hét juhászkutyáját mérgezték meg ismeretlenek egy zeteleki gazdának, így nyája védtelen maradt a vadakkal szemben. Sebők Márton kára már több ezer lej értékű. A rendőrséget az eset után egy héttel értesítették a történtekről, emiatt helyszínelni nem tudtak, de nyomozást indítottak az ügyben.
2016. augusztus 30., 13:242016. augusztus 30., 13:24
Körülbelül hat hete ölték meg négy kutyáját, amelyek a kecskékre és a juhokra vigyáztak, ezzel kétezer lejnyi kárt okoztak – számolt be lapunknak Sebők Márton. Erről állítása szerint a rendőrséget is értesítette. Időközben új ebeket vásárolt, ám a gondok ezután sem maradtak annyiban, hiszen múlt hét végén azok közül is megöltek hármat, valószínűleg a nyáj hajtása közben. Ez újabb 1500 lejes kárt jelent.
Sebők elmondta, rögtön állatorvoshoz vitte a haldokló ebeket, ahol kiderült, nagy valószínűséggel megmérgezték őket. A kutyák tünetei mindkét esetben hirtelen lázzal kezdődtek, majd hánytak és egész testükben remegtek, aztán rövid idő alatt elpusztultak. Az orvos nem tudta megmenteni a megmérgezett állatokat, erre csak akkor lett volna lehetőség, ha a tünetek megjelenése előtt kezelik őket – így a gazda.
„Nem telik el egy nap sem, hogy a medve ne jöjjön a tanyánk környékére, így folyamatosan veszélyben vannak az állatok, és mi is. Jelenleg négy kutya vigyáz a juhokra, de az nem elegendő” – magyarázta a gazda, hogy miért van szükség az őrzőkre. A juhokkal másfél kilométeres távot kell megtenni a tanya és a legelő között, ekkor támadhat a nagyvad. A probléma súlyosságát jól jelzi, hogy ottjártunkkor is megjelent a nyáj közelében a medve, ám a nagy termetű juhászkutyák és a juhász elkergették. Sebők rámutatott, a megmérgezett ebeket folyamatosan pótolni kell az állatok védelme érdekében, ám az új őrzőknek össze is kell szokniuk társaikkal, ez pedig időbe telik.
„Nem tudom, kinek lehet érdeke megmérgezni a kutyáimat. Úgy gondolom, ha valakinek problémája van az ebekkel, az elsősorban nekem kellene szóljon, ne az állatokon álljon bosszút” – fogalmazott Sebők. Mint monda, eddig semmilyen panasz nem érkezett az ebekre, sőt a lakosok közül sokan örültek is, hogy elzavarják a vadakat. „Nekem is érdekem, hogy ne legyen probléma az ebekkel, ezért odafigyelek rájuk. Bármi gond van, nekem kell jelezni, és biztosan találunk jó megoldást” – tette hozzá.
Mindenképp jelenteni kell a rendőrségnek a hasonló eseteket, ilyenkor károkozás címén indítanak nyomozást – mondta el lapunknak Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője. Ha kézre kerülnek a tettesek – az esetek többségében ez megtörténik –, akkor nemcsak kártérítést kell fizetniük, hanem bűnügyi nyilvántartásba is kerülnek. Rámutatott, a zetelaki esettel kapcsolatban nem érkezett hivatalos feljelentés a rendőrségre, a károsult a történtek után egy héttel szóban értesítette kollégájukat. Addigra a megmérgezett ebeket már eltemették, így a hatósági alkalmazottak nem helyszínelhettek. Ettől függetlenül a rendőrség nyomoz az ügyben.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba. A forgalom mindkét sávon áll a 138-as megyei úton.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!