Fotó: Barabás Ákos
Nincs egyértelmű bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a malomfalvi szennyvíztisztító okozta volna a több mint egy hónappal ezelőtti halpusztulást a Nyikóban. Sőt, a vízmintákon elvégzett laborvizsgálatok a mérgezést sem igazolták.
2016. augusztus 29., 17:492016. augusztus 29., 17:49
2016. augusztus 29., 17:552016. augusztus 29., 17:55
Halak pusztultak el a Nyikóban júliusban, amikor a patak vize besötétedett, illetve habos lett valamilyen szennyezés miatt – mindez körülbelül egy napig volt tapasztalható. A problémát észlelő civilek szerint a nyikómalomfalvi derítőállomás jelenthetett gondot, ám erre a mai napig nincs konkrét bizonyíték. Tény, hogy a szennyvíztisztító nem működött megfelelően, ezért a farkaslaki önkormányzatra 30 ezer lejes büntetést rótt ki a Hargita Megyei Környezetőrség. A hatóság vezetője, Balla Izabella lapunknak elmondta, az eset bejelentése napján vett vízminták elemzéséből kiderült, hogy a derítőállomásról származó szennyvíz miatt lényegesen lecsökkent a patak vizének az oxigéntartalma. Ugyanakkor ez önmagában még nem magyarázza a halpusztulást.
Kovács Lehel, Farkaslaka polgármestere arról tájékoztatott, hogy azóta elvégezték a javításokat az állomásnál, és két hete új mintákat vettek a patakból, melyek elemzéséről még nincsenek információik. Meggyőződése, hogy így már nem lesznek rosszak az eredmények. A községvezető egyébként továbbra is úgy gondolja, hogy mezőgazdasági vegyszer kerülhetett a patakba, vagy az alacsony vízszint miatt történt a halpusztulás.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba. A forgalom mindkét sávon áll a 138-as megyei úton.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!