Oroszhegy község önkormányzata jelenleg hét európai pályázat kivitelezésén dolgozik, de számos más elkezdett projektjük is befejezésre vár. Emellett helyi költségvetésből is próbálnak fejleszteni, sőt a vidék népszerűsítésére törekszenek. Nyíltan kimondják, akár román vendégeket is csalogatnának a településre, hiszen egyértelmű nyereséget jelent a turizmus a községnek. Bálint Imre Elemér polgármesterrel beszélgettünk.
2014. január 20., 18:092014. január 20., 18:09
2014. január 20., 19:152014. január 20., 19:15
Oroszhegyen a beruházási és fejlesztési stratégia aktualizálásán dolgoznak. Az elmúlt években többtagú csapat munkálkodott a pályázatok sikeres kivitelezésén. „Várjuk az új pályázási lehetőségeket, bár a 2014–2020-as, hétéves európai ciklus idén elkezdődött, a gyakorlat azt mutatja, hogy október előtt nem lesz kiírás. A következő hét év az összetartó erőről, a szektoriális és regionális programokról fog szólni. Udvarhelyszéken a huszonhárom községi önkormányzatból messzemenően a legtöbb pénzből – 14 729 000 lejből – gazdálkodtunk tavaly. Ez egy irgalmatlanul nehéz anyagi, fizikai, pénzügyi és szellemi munka eredménye. Egy rendkívül nagy vállalkozás, amellyel rengeteg munka van” – fogalmazott a polgármester.
A jelenleg futó hét európai pályázat egy része már befejeződött, a többire pedig pozitív válasz érkezett, néhány beruházást tavasszal kezdenek el. „Folyamatban van egy hatmilliós európai uniós pályázatunk előkészítése, amelyből az 59-es számú községi utat építjük újra, ez a Sárosa utcát köti össze Üknyéd tanyavilágával. A szerződést a kivitelezővel aláírtuk, a munkakezdési rendeletet kiadtam, de az időjárás miatt visszavontam. Ezért tavasszal, amint az idő engedi, újra nekikezdenek, nyolc hónap alatt kell befejezniük. Minden önkormányzat lehetőségei szerint pályázhat, hiszen a legtöbb pályázatnál utófinanszírozás van, tehát kölcsönt kell felvenni. Egyszerre hat projektre kölcsönt kérni nagy felelősség, még akkor is, ha tudjuk, ezt a pénzt kilencven nap alatt visszafizetik nekünk. Csak akkor tudunk beleugrani a következő medencébe, ha az egyikből már kiszálltunk.”
Bekerülni a régió turisztikai vérkeringésébe
A turisztikai minisztériumhoz is leadott az önkormányzat egy pályázatot, amelynek lényege Oroszhegy népszerűsítése az egész ország területén. A pályázat értéke 803 ezer lej, kifutási ideje 2015 vége. „Lassan-lassan Korond és Farkaslaka is kezdi megbecsülni a román vendégeket, és mi is szeretnénk idecsalogatni őket, hiszen pénzt hoznak a településnek. Nemrég avattuk fel turisztikai központunkat, amelyet május végére beüzemelünk, és két alkalmazott áll majd a turisták rendelkezésére. Tagjai vagyunk a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Központnak, amely a LEADER-en már nyert egy 100 ezer eurós pályázatot, melyből egy hatalmas turisztikai adatbázist készít el. Oroszhegy készen áll arra, hogy bekerüljön a régió turisztikai vérkeringésébe” – tette hozzá az elöljáró.
Oroszhegy is csatlakozott a Robinwood Plus projekthez, amelynek keretében dél-olasz, észak-olasz, francia és finn partnerek találkoztak az oroszhegyiekkel. A polgármester szerit rendkívüli volt megtapasztalni, hogy ők miként gondolkodnak ugyanabban a témában, konkrétan az erdő- és vadgazdálkodásban, ezen belül a turizmusban. „Végül is ez egy tapasztalatcsere volt, melynek során tavaly eljöttek Oroszhegyre a programban résztvevő többi ország képviselő. Kollégáim is meglátogattak egy kalandparkot Olaszországban, amelyet vakok részére hoztak létre. Kialakult egy nagyon jó kapcsolat, és ők is egyetértettek abban, hogy Oroszhegy környéke is alkalmas lenne egy turisztikai kalandpark kialakítására. Ennek a projektnek az összértéke 240 ezer lej” – tájékoztatott Bálint Imre Elemér.
Többmilliós pályázatok csőre töltve
Az említettek mellett két LEADER-es pályázat is folyamatban van, amelyekből a nárciszréten egy kulturális központot szeretnének építeni, a másik pedig egy egészségügyi központ létrehozása lenne a községben. „Sem a magánorvosok, sem az önkormányzat nem áll olyan szinten, hogy megfelelő ellátottságú rendelést tudjon hét faluban biztosítani. Tehát egy épületben, egy helyen lenne mindenféle szakorvosi rendelő, emellett egy mentőautót is szeretnénk vásárolni. Elég nehéz volt ennek az útvesztőjében kiigazodni, hiszen a közegészségügyi ellátást privatizálták. Mivel magánorvosok vannak, a beruházást nagyon nehezen tudjuk elvégezni, de reméljük, sikerül. A nárciszközpont 334 ezer lej értékű, az orvosi központ pedig 575 ezer lej.”
2006-ban volt egy kormányprogram, amely a vidékfejlesztést célozta meg. Oroszhegy ebből építette ki a csatornarendszerét, 3 millió 600 ezer lej értékben, ekkor építették meg a sportbázist, nagyjából 400 ezer lejből. Az 577-es tengelyen belül megkezdték az 534-es út modernizálását, amely a Szejke irányából összeköti Ülkét, Fancsalt és Szenttamást Oroszheggyel. „Erre igen kevés pénzt adtak, és meg is szüntették a programot, de a jövőben szeretnénk folytatni, amit elkezdtünk. Itt készülünk három projekttel, hiszen részesei szeretnénk lenni ennek a nagy nemzeti fejlesztési beruházásnak. Elsőként a csatornahálózat kiépítését tartjuk szem előtt Fancsalban, Szenttamáson és Ülkében, hiszen a többi településen megvan már a rendszer. Ennek értéke 7 millió 500 ezer lej. Ugyanitt szeretnénk pénzt szerezni az 534-es községi út modernizálásának folytatására. Emellett pedig a székelyszentkirályi óvoda bővítését tervezzük, napközi otthonná szeretnénk fejleszteni. Az erre vonatkozó terv elkészült, hatvan százaléknyi új felületet akarunk hozzáépíteni. Szenttamáson egy 2 milliós értékrendű új, 150–200 személyes kultúrházat építünk, hiszen úgy tűnik, van jövője a településnek, a város közelsége miatt egyre többen építenek házat. Megindítanak egy harmadik tengelyt is, amely a meglévő kultúrházak felújítását szorgalmazza. Tibódban is szeretnénk bővíteni a művelődési házat, hiszen a meglévő nem túl tágas, erre 1 millió 700 ezer lejre van szükségünk.” – részletezte a polgármester.
Nőtt a lakosság száma a községben
A környezetvédelmi alaphoz is letett a hivatal két pályázatot, amelyet különböző okok miatt egyelőre negatívan bíráltak el, bár a polgármester szerint nincs minden veszve. „Alternatív energiaforrás címen biokazánra pályáztunk, amely az iskolaközpont, a tömbház és az orvosi rendelő közös hőellátását szolgálná, továbbá az egyház is pályázott egy hasonló kazánra, amely a templom, a parókia, a polgármesteri hivatal, az óvoda és a közbirtokosság épületének fűtését állítaná elő. Mivel erről szól a jövő, valamiképpen kivitelezzük. Az elkövetkezendő hét évben a falvak járda- és útrendszerének kiépítése a célunk, főleg ott, ahol a forgalom veszélyezteti a gyalogosokat” – fogalmazott a polgármester.
Számos más apró, de fontos beruházást készítenek elő a községben, például be kell rendezniük az üknyédi templomot, harangot kell öntetni, az üknyédi villamos hálózatot bővíteni kell, a községben pedig modernizálni kell a közvilágítást.
A polgármester elmondta, Udvarhelyszéken Oroszhegy az egyetlen település, ahol az elmúlt években folyamatosan növekedett a lakosság létszáma, míg az 1991-es népszámláláskor 3896-an voltak, 2001-ben 3903-ra nőtt a lélekszám, 2011-ben pedig 3907 személyt számláltak.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
szóljon hozzá!